4 pomysły na jesienne wieczory w duchu self-care
Porady

4 pomysły na jesienne wieczory w duchu self-care

Na co dzień troszczymy się głównie o innych – partnerów, dzieci, rodziców, przyjaciół – zapominając o własnych potrzebach. Przedstawiamy idealne na jesienne wieczory aktywności w duchu self-care, które pozwolą Ci zadbać o swoje ciało i ducha.

Obcobrzmiące słowo self-care to nic innego jak dbanie o siebie i skupianie się na potrzebach własnego ciała i umysłu. Dopiero gdy sami się sobą właściwie zaopiekujemy, możemy oddać swój czas, uwagę i uczucia innym bez uszczerbku dla własnego dobrostanu. Taki sposób myślenia powinien towarzyszyć nam nie tylko chwilowo, a więc w momentach największego przeciążenia fizycznego czy psychicznego, ale również na co dzień, długofalowo. Jakie aktywności warto zaplanować na długie jesienne wieczory, aby zrelaksować się w duchu self-care?


Muzyka pomaga w relaksie!


Joga, pilates, streching

Powiedzenie „w zdrowym ciele, zdrowy duch”, chociaż wydaje się frazesem, ma w sobie wiele prawdy. Gdy nasz organizm funkcjonuje prawidłowo i zapewnimy sobie dawkę codziennego ruchu, od razu mamy lepsze samopoczucie. W długie jesienne wieczory, gdy za oknem plucha, chłód i ciemność, nie ma lepszego sposobu na zadbanie o siebie, jak umiarkowane ćwiczenia fizyczne wykonywane w domu. Można rozwinąć matę, ubrać się w wygodne sportowe ubrania i praktykować jogę.

Nie znasz pozycji? Nic straconego – w internecie znajdziesz wiele darmowych kanałów z ćwiczenia dla osób na różnym poziomie zaawansowania, np. mm yoga, Anatomia Jogi czy Hello Yogi. Innymi formami aktywności ruchowej, które pozwalają skupić się na własnym ciele, są pilates i stretching. Pierwszy z nich nazywany jest połączeniem baletu, ćwiczeń siłowych i jogi, ale nie wymaga ani kondycji, ani siły. Drugi to spokojnie, powolne rozciąganie mięśni. W obu przypadkach gotowe zestawy ćwiczeń dla początkujących znajdziesz w sieci. W arkana pilatesu wprowadzą się filmy m.in. Oli Żelazo, a stretching wykonasz np. z Martą Henning z Codziennie Fit.    

Drzwi tarasowe HST OKNOPLAST


Relaks przez medytację

Wieczorem pod długim, stresującym czy obciążającym fizycznie dniu tym, czego nam najbardziej potrzeba, jest odprężenie. Jednym z najlepszych sposobów szybkiego i zdrowego zrelaksowania się bez sięgania po używki, jest medytacja. Nie tylko zmniejsza ona poziom stresu, ale także wpływa korzystanie na jakość naszego snu, poprawia koncentrację uwagi i oczyszcza umysł, a ciału pozwala pozbyć się nieuświadomionych napięć.

Co to jest medytacja? Najprościej mówiąc to rodzaj regularnego treningu naszego umysłu, który łączy w sobie skupienie, świadomość oraz relaksację. Przeważnie medytuje się z zamkniętymi oczami w pozycji siedzącej, ale technik i pozycji jest wiele, np. można medytować na leżąco. Istotne jest, aby do medytacji przystąpić w przewietrzonym pomieszczeniu, ponieważ zaduch nie pozwoli Ci w pełni się skupić. Zanim zaczniesz więc wsłuchiwać się w siebie, ustaw standardowe okno na pozycję mikrouchyłu lub w modelach OKNOPLAST z funkcją effiAIR odstaw skrzydło od ramy na całym obwodzie na odległość 6 milimetrów.


Nie wiesz, jaka technikę czy pozycję wybrać na początek? Skorzystaj z podpowiedzi dla początkujących lub medytacji tzw. prowadzonych, które przygotowali i udostępnili w serwisie YouTube m.in. Małgorzata Mostowska czy Ela i Sławek z Jakmedytować.pl


Zobacz też Efektywne wietrzenie – dla zdrowia i komfortu


Aromatyczna kąpiel

Pogoda za oknem nie sprzyja relaksującym spacerom? Potrzebujesz chwili tylko dla siebie? Dobrym pomysłem jest kąpiel w oparach naturalnych, tzw. czystych olejków eterycznych. Odpowiednio dobrane i stosowane mogą kojąco wpływać nie tylko na nasz umysł, ale także na zdrowie układu oddechowego. Zanim kupisz olejek o ulubionym zapachu i przygotujesz kąpiel, pamiętaj – nie należy wlewać go do wody w wannie, ponieważ olej nie rozcieńcza się w wodzie. Takie zachowanie może doprowadzić do poparzeń skóry czy wystąpienia reakcji alergicznych. Zdecydowanie bezpieczniejszym i polecanym sposobem jest użycie dyfuzora do olejków eterycznych, który rozpyli w łazience przyjemną woń.

Jakie zapachy pomogą Ci ukoić nerwy i odprężyć się? Polecane są zwłaszcza zapachy takie jak lawendowy, melisowy, sandałowy, geraniowy, bergamotkowy, jaśminowy, szałwiowy czy różany. Istotne, aby aromaterapię przeprowadzić w dobrze wentylowanej łazience (np. z oknami ze specjalnymi nawiewnikami) – gdyż w nadmiarze mogą one być wchłaniane do organizmu przez układ oddechowy. Wiedzy na temat aromaterapii szukaj m.in. w serwisie akademiaolejkow.pl czy na blogu  klaudynahebda.pl.Książka, koc i gorąca herbata

Nie ma lepszego sposobu na spędzenie jesiennego wieczoru, poświęcając czas na błogie lenistwo. Wystarczy ciepły koc, gorąca herbata lub kawa oraz wciągająca lektura, aby przenieść się do świata wyobraźni i zapomnieć o codziennych troskach. Dlaczego wybrać książkę, a nie film w telewizji czy na komputerze? Ekrany tych urządzeń emitują niebieskie światło, które nie tylko przy zbyt długiej ekspozycji może powodować przemęczenia oczu, ale także – jak dowiedziono w badaniach naukowych – negatywnie wpływa na nasze samopoczucie, pobudza, prowadząc do zaburzeń snu czy nawet powoduje brązowe przebarwienia na skórze. Czytanie natomiast rozwija naszą wyobraźnie i stymuluje mózg do pracy, trenując go oraz poprawiając jego kondycję. O ile odbywa się w odpowiednich warunkach, a więc przy właściwym oświetleniu, nie szkodzi naszym oczom.

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

4 pomysły na jesienne wieczory w duchu self-care
Do góry