5 dekoracji, które ocieplą zimą wnętrza
Szybko zapadający zmierzch i mroźna pogoda sprawiają, że zimą najchętniej spędzamy czas we własnych czterech kątach. Chcąc sprawić, by wnętrza naszego salonu czy sypialni były przytulniejsze i sprzyjały relaksowi, warto wprowadzić do nich kilka zmian. Jakie dodatki sprawią, że Twoje mieszkanie stanie się w kilka chwil oazą ciepła i spokoju podczas długich, zimowych wieczorów?
Lampiony, świeczki i łańcuchy świetle
Najprostszym sposobem, aby ocieplić wnętrze, jest zastosowanie bocznych źródeł światła. Doskonale w tej roli sprawdzą się wszelkiego typu lampiony i latarenki – zwłaszcza te, które podświetlane są migoczącym blaskiem naturalnego ognia ze świeczek. Bardzo modne są przeszklone modele wykonane z drewna, chromowanego metalu bądź malowanej proszkowo na czerwono, czarno bądź biało stali.
W ascetycznych, chłodnych pomieszczeniach jesienią i zimą doskonale sprawdzą się również wszelkiego typu świeczniki – zarówno bardzo modne, pasujące do eleganckich wnętrz modele wykonane z mosiądzu, jak również pasujące do wnętrz naturalnych świeczniki drewniane, np. proste plastry drewna, na których ustawić można różnej wielkości świecie. Doskonałym sposobem na szybką zimowa dekorację okna jest natomiast zastosowanie lampek choinkowych, które przyczepia się wokół ramy okiennej.
Koce, dywaniki i poszewki na poduszki
Wykonane z miękkich tkanin czy dzianin koce, narzuty oraz poszewki na poduszki potrafią w kilka chwil wyczarować przytulne, skłaniające do odpoczynku wnętrze. Zimą idealnie sprawdzą się w tej roli modele z wełny o grubych splotach w delikatnych kolorach takich jak biel, beż, szarość czy pudrowy róż. Bardzo modne są zwłaszcza koce czy siedziska z wełny czesankowej, a także poszewki na poduszki z robionym na drutach wzorem warkocza.
Doskonale w zimowych aranżacjach wnętrz sprawdzą się również wełniane bądź futrzane dywaniki. Chociaż dawniej popularne były modele z naturalnej skóry np. owczej, coraz częściej producenci oferują sztuczne futra dobrej jakości, które mogą posłużyć nie tylko za dywanik przy łóżku czy kanapie, ale także jako ocieplacz na siedzisko drewnianego bądź metalowego krzesła.
Wiklinowe kosze i dodatki
Wiklinowe czy rattanowe kosze są nie tylko dekoracyjne, ale także funkcjonale, gdyż doskonale sprawdzają się jako miejsce do przechowywania pledów, narzut czy dodatkowych poduszek. Oprócz tego ocieplają nawet najbardziej nowoczesne i chłodne wnętrze.
Podobnie działają również plecione z naturalnych surowców, takich jak rattan, trawa morska, liście bananowca bądź wiklina, osłonki na doniczki, kosze czy talerze na owoce, gazetniki czy stojaki lub kosze na drewno kominkowe. Co ciekawe, dodatków tego typu warto szukać się nie tylko w najnowszych kolekcjach sklepów wnętrzarskich. Pojawiają się one również w ogłoszeniach bądź na aukcjach internetowych jako designerskie perełki z okresu PRL-u bądź przywożone z zagranicy dodatki rattanowe w stylu midcentury modern.
Drewniane dekoracje
Wnętrze salonu czy sypialni, a nawet łazienki zyska na przytulności, jeżeli wzbogaci się je o dodatki wykonane z naturalnego drewna. Mogą to być między innymi drobne użytkowe elementy takie jak podkładki pod kubki, świeczniki, lampiony, zegary czy bardzo obecnie modne drewniane miski na owoce.
Z dekoracji warto sięgać po rzeźby czy obrazy ścienne wykonane z różnych gatunków drewna. Z większych dodatków z pewnością warto postawić na wolnostojące lampy podłogowe o drewnianej podstawie z materiałowym kloszem, a także na przykład na stoliki kawowe wykonane z drewnianych pieńków bądź plastrów pnia starego drzewa.
Dodatki ze skandynawskimi wzorami
Renifery i łosie są zwierzętami, które nieodzownie kojarzą nam się z zimną Północą i krajami skandynawskimi. To właśnie one, obok śnieżynek, najczęściej pojawią się w typowych dla tego regionu wzorach dekoracyjnych.
Chcąc podkreślić zimowy charakter wnętrza, można wprowadzić do niego elementy ozdobione w biało-czerwone, biało-srebrne bądź biało-granatowe wzory typowe dla norweskich swetrów. Zimowymi dekoracjami domu mogą być dodatki ceramiczne, np. kubki, chlebak, talerze, podstawki na świece, bądź dzianinowe, np. koce, narzuty na łóżko. W przytulnym salonie można również, stosując zasłony czy rolety rzymskie z tkaniny w renifery, udekorować w ten sposób również okno.
Pamiętaj! Zimą w wielu rejonach Polski borykamy się z problemem smogu. Aby w pełni cieszyć się przytulną atmosferą własnego salonu czy sypialni, warto – oprócz wprowadzania zimowych dekoracji – zadbać o jakość wdychanego przez domowników powietrza. Możliwe jest to między innymi przez założenie na ramach okiennych specjalistycznych nawiewników antysmogowych Okonplast Insolio Premium lub Urbino Premium.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields