Home Baza wiedzy 5 pomysłów na okno… w sypialni!

5 pomysłów na okno… w sypialni!


Okno w sypialni

Chcesz, aby okno w sypialni nie tylko elegancko wyglądało, ale też – dzięki odpowiednim przesłonom – oferowało intymną atmosferę i efektywnie zaciemniało wnętrze? Może wprost przeciwnie – o poranku chcesz cieszyć się pierwszymi promieniami słońca, a wieczorami z łóżka oglądać jego zachody? Przedstawiamy najciekawsze pomysły na dekorację okna w sypialni.

Wybór konkretnego typu dekoracji okien w sypialni powinien być uzależniony nie tylko od gustu domowników czy panujących trendów. Kluczem do sukcesu w tym przypadku są także przyzwyczajenia związane ze snem. Część osób do komfortowego nocnego wypoczynku potrzebuje całkowitej ciemności, inni natomiast nie potrafią w takich warunkach rano się obudzić. Jakie rozwiązania dekoratorskie sprawdzą się w takich przypadkach? Podpowiadamy!

Ściana z zasłon

Jednym z najmodniejszych i chętnie stosowanych od kilku sezonów sposobów dekoracji okien w sypialni jest stworzenie tzw. ściany z zasłon. Co konkretnie to oznacza? Ściana, na której znajdują się okna lub okno, ozdobiona zostaje na całej swojej szerokości i wysokości zasłonami bądź firanami. Nie wiesza się ich wyłącznie po obu stronach okna, jak dzieje się to w przypadku klasycznych wnętrz. Szyna sufitowa zastępująca karnisz montowana jest na całej szerokości ściany z oknami. Na niej zawiesza się długie od sufitu po podłogę zasłony czy firany o gładkiej fakturze, mocnych marszczeniach i stonowanym, pasującym do wnętrza kolorze. Powinno być ich tyle, aby zasłonić całą ścianę, a także okna, gdy jest taka potrzeba (np. nocą). Rozwiązanie to dawniej stosowane było wyłącznie w luksusowych hotelach czy apartamentach. Obecnie coraz chętniej sięgają po nie również projektanci tworzący aranżacje domów czy mieszkań.

Ponadczasowe rolety rzymskie

Klasycznym, ponadczasowym przykładem dekoracji okien w sypialni są rolety rzymskie. W 2021 roku projektanci polecają zwłaszcza modele wykonane z naturalnych tkanin takich jak bawełna satynowa czy len. Można zastosować je na dwa sposoby – jako neutralną, delikatną ozdobę okna lub przyciągający wzrok punkt kolorystyczny. W pierwszym przypadku roleta rzymska uszyta jest z gładkiej tkaniny o barwie zbliżonej do koloru ściany, w której osadzone są okna. Dzięki temu niejako wtapia się w tło. W drugiej sytuacji roleta stworzona jest z materiału o mocnym kolorze czy przykuwającym uwagę wzorze, np. florystycznym. Decydując się na roletę rzymską w sypialni, warto pamiętać, że zawiesić można ją również na dwa sposoby – albo bezpośrednio nad oknem (krótkie modele zasłaniające tylko okno), albo tuż pod sufitem (długie modele zasłaniające okno oraz ścianę nad i pod nim). Zależnie od  upodobań, można zdecydować się w sypialni na rolety rzymskie z tkaniny przepuszczającej lub zatrzymującej skutecznie światło.

Przeszklenia z widokiem

Osoby, które za oknem sypialni mają piękny widok, często nie chcą ich wcale zasłaniać. Zrozumiałe jest to również w sytuacji, gdy domownicy lubią czuć pierwsze promienie słońca na ciele, co ułatwia im poranną pobudkę. W takim sytuacjach często rezygnuje się z wewnętrznych dekoracji okien w sypialni, opcjonalnie montując rolety zewnętrzne (metalowe czy z tkaniny) lub żaluzje zewnętrzne. Sterowane są one elektrycznie włącznikiem umieszczonym wewnątrz pomieszczenia, pilotem bądź – zdecydowanie najwygodniej – przez aplikację zainstalowaną w smartfonie (np. system inteligentnego domu Smart OKNOPLAST). Rozwiązanie to, a więc okna w sypialni bez firan, zasłon czy rolet wewnętrznych, pozwala wprowadzić świat zewnętrzny do wnętrza domu, zacierając granicę między budynkiem a naturą. Doskonale sprawdzi się zwłaszcza w przypadku okien wielkoformatowych z cienkimi, designerskimi ramami i wielkimi przeszkleniami (np. OKNOPLAST Pixel) czy sporych wymiarów drzwi tarasowych wychodzących na taras czy ogród (np. OKNOPLAST Slide).


Klasyczne shuttersy lub drewniane żaluzje

Miłośnicy klasycznych rozwiązań i naturalnych materiałów mogą pomyśleć o dekoracji okna w sypialni za pomocą shuttersów, a więc okiennic wewnętrznych. Dostępne są one w wielu kolorach i wersjach, w tym jako okiennice pełne, a także z lamelami – ruchomymi i nieruchomymi. Kojarzące się z południem Europy shuttersy coraz chętniej wykorzystywane są również w Polsce. Doskonale pasują co wnętrz w różnych stylach, m.in. klasycznym, boho czy francuskim. Stanowią ochronę przed ciekawskim wzrokiem osób znajdujących się przed budynkiem, zabezpieczenie przed skwarem wpadającym do sypialni przez uchylone okna podczas letnich upałów, ale jednocześnie mogą pozostać niezasłonięte, podkreślając walory okien i widoku, który się za nimi znajduje. Do nowoczesnych wnętrz, zamiast shuttersów, można wybrać żaluzje drewniane, ale koniecznie z szerokimi lamelami, w kolorze pasującym do okien i wystroju wnętrza, a także długie od sufitu po podłogę.

Warstwowa dekoracja

Większość osób pamięta klasyczny zestaw obowiązkowy w niemal każdym polskim domu, a więc zasłony z firanami. Od kilku lat projektanci wnętrz stawiają przede wszystkim na dekoracje okienne w sypialni, które nie będą stale przesłaniać szyb, a raczej dawać możliwość zasłonięcia okna, gdy jest to konieczne. Co jednak w sytuacji, gdy widok za oknem pozostawia wiele do życzenia lub domownicy czują się niekomfortowo we wnętrzach z odsłoniętymi oknami? Rozwiązaniem może okazać się warstwowa dekoracja okna w sypialni składając się np. z rzymskich rolet wewnętrznych o dwóch warstwach – cienkiej, firanowej stale zakrywającej okno oraz grubszej, zatrzymującej światło i opuszczanej wieczorami czy w słoneczne dni. Duetem, który sprawdzi się w takiej sytuacji, jest także roleta z zasłonami. Decydując się na takie rozwiązanie, warto pamiętać, aby kolory przesłon oraz wzory na ich tkaninach dobierać tak, aby pasowały do reszty aranżacji.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów