Home Baza wiedzy 5 sposobów na ekologiczny dom

5 sposobów na ekologiczny dom


Ekologiczny Dom okna winergetic Premium Passive OKNOPLAST

opublikowane 12 lip 2019

4 minuty

W ostatnich latach regularnie dochodzą do nas informacje o czekających nas efektach globalnego ocieplenia. W efekcie coraz więcej osób zwraca uwagę na to, jak ich zachowania wpływają na środowisko naturalne. Jedni rezygnują z kupowania nowych ubrań, inni wybierają wyłącznie lokalne produkty czy promują ideę zero waste. Chociaż to dobre tropy, w szczególny sposób powinniśmy się jednak skupić na wprowadzaniu ekologicznych rozwiązań do własnych domów. W jaki sposób realnie oszczędzać energię elektryczną, ciepło i wodę, zmniejszając dzięki temu negatywne oddziaływanie na przyrodę? Przedstawiamy pięć sprawdzonych sposobów na ekologiczny dom.


Ogranicz produkcję smogu


Jednym z podstawowych działań, dzięki którym Twój dom będzie bardziej ekologiczny, jest ograniczenie emisji szkodliwych substancji spalania do atmosfery. Jak to osiągnąć? Na etapie budowy domu możesz zdecydować się na zupełnie „zielone”, czyli bez produkcji dymu rozwiązanie zapewniające ciepło w domu, a więc na pompę ciepła czy panele fotowoltaiczne. W budynkach już użytkowanych dobrym pomysłem jest natomiast zastosowanie przede wszystkim pieca gazowego, który nie produkuje szkodliwego dla środowiska oraz zdrowia ludzi dymu. Tradycjonaliści mogą postawić na piec na paliwo stałe, na przykład na pellet czy ekogroszek, ale wyłącznie na modele spełniające restrykcyjne normy piątej klasy energetycznej. Do odzyskiwania ciepła, a więc realnego zmniejszenia jego strat, możesz użyć rekuperatora powietrza.

Jak ograniczyć emisję smogu


Oszczędzaj energię cieplną

Jeżeli chcesz zwiększyć energooszczędność budynku jednorodzinnego, musisz zwrócić uwagę na odpowiednie ocieplenie domu. Im grubsza warstwa izolacji termicznej budynku, tym mniej energii cieplej będzie „uciekać” zimą przez ściany.

Podstawową kwestią jest także zastosowanie okien i drzwi zewnętrznych oraz tarasowych o podwyższonym stopniu termoizolacyjności. Tak przygotowany dom zimą będzie łatwiejszy do ogrzania, a latem do schłodzenia, co przełoży się pozytywnie na ilość zużytego paliwa czy energii. Doskonałym wyborem są drzwi zewnętrzne Aluhaus Elite lub Tenvis, które dzięki niskiemu współczynnikowi przenikania ciepła mogą być wykorzystywane w domach pasywnych.

W przypadku okien warto sięgnąć po model OKNOPLAST Prismatic. Spełnia on nie tylko wymogi budownictwa energooszczędnego, ale także – przez zastosowanie obniżonego o 10 mm profilu ramy okiennej – do jego produkcji wykorzystuje się mniej mieszanki PVC. Wersją super energooszczędną będą okna Winergetic Premium Passive. Dzięki dodatkowym wzmocnieniom termicznym oraz trzykomorowym pakietom szybowym spełniają wymogi budynków pasywnych.

Okno Prismatic OKNOPLAST
Okno Prismatic OKNOPLAST kolor antracyt quartz


Zużywaj mniej prądu

Najbardziej ekologicznym sposobem na uzyskanie energii elektrycznej jest pobieranie jej ze środowiska. Jak możesz to zrobić? Najprostszym rozwiązaniem jest zastosowanie paneli słonecznych, czyli kolektorów słonecznych czy paneli fotowoltaicznych. Jeżeli nie chcesz montować na dachu skomplikowanej instalacji, możesz skorzystać z oferty zielonego prądu.

W Polsce coraz częściej spotkać można oferty dostawy prądu od wytwórców, którzy posiadają zielony certyfikat, a więc świadectwo pochodzenia oferowanej przez nich energii ze źródeł odnawialnych (OZE), na przykład z elektrowni wiatrowych czy z paneli słonecznych. Chcąc bez dużych nakładów finansowych realnie oszczędzać prąd, zainstaluj w lampach w żarówki LED, które odznaczają się bardzo niskim zużyciem energii, a także długą trwałością.

Jak oszczędzać energię w domu jednorodzinnym


Podczas używania zmywarki i pralki korzystaj z programów „eko” wykorzystujących wodę o niższej temperaturze, a więc jednocześnie mniej prądu. Zwracaj także uwagę, aby wybierać wyłącznie sprzęty AGD i RTV o najwyższej klasie wydajności energetycznej, czyli A+++ lub A++, a w przypadku RTV te, które mają opcję uśpienia, czyli standby. Spore oszczędności przyniesie także korzystanie w większym stopniu ze światła słonecznego zamiast sztucznego. Dobrym wyborem są więc odsłonięte okna o wysokim poziomie termoizolacyjności i dużych przeszkleniach (na przykład Prismatic lub PIXEL).


Zakręcaj wodę

Biorąc pod uwagę nikłe zasoby wód gruntowych w Polsce, ekologicznym rozwiązaniem jest rozsądne zużywanie wody. Jak oszczędzać wodę w domu?

Zamiast długiej kąpieli lepiej weź kilkuminutowy prysznic. Pomocny w określeniu idealnego czasu „pod wodą” może być wodoodporny minutnik bądź mała klepsydra przyczepiane przyssawką do szyby kabiny lub ściany. Podczas szczotkowania zębów pamiętaj o zakręceniu wody w kranie – do wypłukania ust wystarczy niewielka jej ilość nalana do kubka. W sklepie poszukaj nakładki na kran, czyli perlatora napowietrzającego niewielki strumień wody. Przydatny może być także worek do spłuczki WC (lub wypełniona wodą i zakręcona butelka plastikowa), która pozwoli przy każdorazowym spłukiwaniu zużyć mniej wody. Ekologicznym rozwiązaniem jest także korzystanie ze skróconych bądź zużywających małe ilości wody programów w zmywarce i pralce. W ogrodzie pamiętaj o zbieraniu deszczówki – nie musisz budować skomplikowanych systemów podziemnych, wystarczy beczka postawiona pod rynną.

Jak oszzędzać wodę w domu? OKNOPLAST


Ogranicz produkcję śmieci

Nieodłącznym elementem ekologicznego stylu życia jest nie tylko segregowanie, ale także ograniczenie produkcji śmieci w domu. Jak to zrobić? Idąc na zakupy, weź ze sobą wielorazową torbę materiałową – dzięki temu po powrocie do domu nie zasypiesz go mnóstwem „jednorazówek”. Zamiast produktów sypkich w opakowaniach, wybieraj te na wagę – coraz częściej sklepy zamiast foliowych woreczków oferują papierowe opakowania. Dobrym rozwiązaniem jest także korzystanie tak na zakupach, jak i w domu z opakowań wielorazowych, na przykład siateczkowych woreczków na owoce, warzywa i pieczywo, szklanych słoików czy zamykanych puszek. Zamiast papierowych ręczników najlepiej wybrać klasyczne ścierki kuchenne z tkaniny, a zamiast wody mineralnej czy źródlanej w butelce kranówkę, którą bez obaw można pić w niemal całym kraju.

Jak segregować śmieci


A jakie są Wasze sposoby na ekologiczny dom? Podzielcie się z nami w komentarzach!

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów