Home Baza wiedzy Biofilia, czyli jak stworzyć naturalne wnętrze

Biofilia, czyli jak stworzyć naturalne wnętrze


Biofilia_we_wnetrzach_oknoplast

opublikowane 04 cze 2020

3 minuty

Biofilia to modne słowo, jednak nie dla wszystkich jest w pełni zrozumiałe. Czym jest biofilia? Najprościej mówiąc, to taki sposób urządzania wnętrz, aby osoby w nich przebywające odczuwały korzyści płynące z kontaktu z przyrodą. Jak zatem przejawia się we wnętrzach? Jakie rozwiązania pomogą nam stworzyć naturalny wystrój we własnym domu?


Jaka jest definicja biofilii? Słowem tym, zapożyczonym od angielskiego biophilia, określa się naturalne dla każdego żywego organizmu, w tym dla ludzi, umiłowanie życia, a przez to poczucie i potrzebę związku ze światem przyrody. Obecnie, gdy większą część dnia spędzamy zamknięciu w budynkach – czy to w pracy, czy w domu – szczególną uwagę powinniśmy zwrócić na sposób urządzania wnętrz. Przez zastosowanie odpowiednich rozwiązań możemy sprawić, że staną się one bliższe naturze, a przez to bardziej relaksujące dla nas. Jak urządzić wnętrze w naturalnym, biofilnym stylu?

Zobacz też:

Okno Prismatic- wysoka jakość i nowoczesny design


Obraz świata bez ograniczeń – dom biofilny

Sposobem na możliwość obcowania człowieka z naturą nawet we wnętrzach jest m.in. zapewnienie wizualnego kontaktu z przyrodą. Możliwe jest to m.in. przez stosowanie okien i drzwi tarasowych, które nie ograniczają widoku na świat zewnętrzny, a dodatkowo pozwalają na wprowadzenie do wnętrz dużej ilości światła naturalnego. Jak osiągnąć taki efekt w domu czy mieszkaniu? Na etapie budowy warto wybierać wielkoformatowe okna i drzwi tarasowe z wąskimi profilami (np. Prolux Oknoplast). Dzięki większej powierzchni szyb i węższym profilom okna tego typu sprawiają, że wnętrze jest nawet o 22 procent jaśniejsze (w przypadku okien Prolux) niż przy zastosowaniu okien o standardowych profilach. Duże przeszklenia, niezasłonięte firanami, roletami czy żaluzjami, sprzyjają również wyglądaniu na zewnątrz i podziwianiu przyrody. Gdy za naszymi oknami rozpościera się las czy łąka, okno może stanowić doskonałą alternatywę dla telewizora.

Drzwi tarasowe PSK PROLUX i okna PROLUX w stałym szkleniu


Kojące dźwięki wody – naturalne aranżacje

We wnętrzach biofilnych przyroda powinna oddziaływać na nas nie tylko poprzez bodźce wzrokowe. Ważne jest, aby „uruchomić” również pozostałe zmysły. Jak możemy odczuć związek ze światem przyrody poprzez słuch? Projektanci wnętrz coraz częściej aranżują w salonach, łazienkach czy też sypialniach delikatnie szemrzące kaskady wodne w stylu japońskim, dekoracyjne kamienne ściany ze spływającą spod sufitu wodą czy też – w przestronnych wnętrzach – fontanny. Tańszym i prostszym rozwiązaniem jest zakup gotowej kaskady czy też zaaranżowanie dużego, wypełnionego roślinnością akwarium. Można też zdecydować się na montaż systemu nagłośnienia i odtwarzanie muzyki relaksującej z wykorzystaniem dźwięków przelewającej się wody, szumu oceanu czy kropli deszczu spadających do kałuży. 

Rośliny proste w uprawie Oknoplast
Czytaj też:

7 roślin doniczkowych, które przetrwają wszystko


Zieleń i zapach przyrody – biofilia we wnętrzach

Kontakt z przyrodą we wnętrzach możliwy jest również poprzez wprowadzenie do pomieszczeń dużej ilości żywych roślin. Już kilka lat temu modne było tworzenie tzw. miejskich dżungli – dziś trend ten ma się lepiej niż kiedykolwiek, a do naszych mieszkań i domów wracają zapomniane odmiany kwiatów doniczkowych.

W projektach wnętrz biofilnych roślinność jest niezwykle bujna i niekoniecznie ulokowana wyłącznie na parapetach. Zieleń roślin szczególnie ciekawie prezentuje się na sufitach (podwieszane kraty ze zwisającymi odmianami) i ścianach (tzw. ogrody wertykalne). Dobrym pomysłem jest także wprowadzanie do salonu, sypialni, łazienki, a nawet kuchni dużych roślin, np. monster, bananowców, fikusów czy palm, a także odmian pachnących. Takie kwiaty doniczkowe jak np. stefanotis, jaśmin, cytrus czy oleander, nie tylko koją nasz wzrok swoją zielenią, ale także uspokajają przez naturalny zapach.


Naturalne materiały i tekstury – styl biofilny

Wnętrza w stylu biofilnym (biophilic design) powinny być urządzone z wykorzystaniem naturalnych materiałów. Jak uzyskać biofilne wnętrze? Najlepiej wybierać meble, dodatki, a także elementy wykończeniowe takie jak np. posadzki, wykonane z nieprzetworzonego lub w małym stopniu przetworzonego drewna, szkła, kamienia naturalnego, skóry, wełny czy też wikliny, trawy morskiej. Idealnie, jeżeli w pomieszczeniach uda nam się zastosować materiały pochodzące naturalnie z okolicy, w której mieszkamy, np. drewno czy naturalny kamień charakterystyczne dla naszego regionu kraju. Dlaczego? Dzięki takiemu zabiegowi we wnętrzach łatwiej będzie poczuć się jak na zewnątrz. Naturalne materiały, które warto wprowadzić do biofilnych wnętrz, odznaczają się również nierówną, porowatą, nieidealną teksturą, która jest wielkim trendem wnętrzarskim w 2020 roku.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów