Home Baza wiedzy Budowa domu Budowa domu – najczęściej popełniane błędy

artykuł 2 z 8 poradnika "Budowa domu"

Budowa domu – najczęściej popełniane błędy


Drzwi tarasowe SLIDE

opublikowane 06 kwi 2023

5 minut

Nadmierny pośpiech, brak wiedzy technicznej i szukanie oszczędności to najczęstsze przyczyny poważnych błędów podczas budowy domu. Ich efekty są kosztowne i trudne do usunięcia, a także – w niektórych przypadkach – mogą prowadzić nawet do katastrofy budowlanej. Jak się przed nimi ustrzec? Najlepiej uczyć się na cudzych błędach! Sprawdź, jakie są najczęściej popełniane błędy podczas budowy domu do stanu surowego otwartego.

Błędy przy budowie domu? Niewłaściwie przygotowany teren

Jednym z pierwszych zadań inwestora jest przygotowanie i zabezpieczenie terenu, na którym stawiany będzie dom. Często do tych prac przystępuje się zbyt późno, przez co gleba pod fundament nie ma czasu osiąść, czy się uleżeć. Pozostawienie luźnej ziemi wokół fundamentów budynku to poważny błąd podczas budowy domu. Najczęściej prowadzi do łatwiejszego wnikania wody w grunt. W przyszłości może to spowodować nadmierne obciążenie izolacji przeciwwilgociowej ścian fundamentowych, a w efekcie np. do przenikania przez nie wody.

Poważny błąd budowlany – źle wykonane szalunki

Właściwie wykonane fundamenty – bez deformacji, pęknięć, o zwartej strukturze – wpływają realnie na żywotność budynku. Mają także wpływ na jego bezpieczeństwo konstrukcyjne. Zaleca się więc uważność na każdym etapie ich tworzenia – zwłaszcza przy szalowaniu. Aby uniknąć tego poważnego błędu przy budowie domu, należy wybrać wyłącznie trwały i niezniszczony materiał, np. deski czy płyty szalunkowe, a także solidnie je zamocować i podeprzeć. Podczas wylewania betonu niemożliwe będzie ich przesuwanie, czy poprawianie. Jeśli beton „rozsadzi” któryś element szalunku, ścianki fundamentów staną się wypukłe i zniekształcone.

Uwaga na błędy przy budowie! Zbrojenie fundamentów

Częstym i poważnym błędem przy budowie domu jest nieodpowiednie zbrojenie fundamentów czy płyty fundamentowej. Pozorne oszczędności polegające na wykorzystaniu mniejszej niż wskazał konstruktor ilości stali czy mniejszych przekrojów prętów może skutkować pękaniem betonu i gorszą nośnością fundamentów. Na tym etapie budowlańcy nie dbają też o zachowanie ciągłości zbrojenia. Należy sprawdzić zwłaszcza narożniki, które są najbardziej narażone na deformacje. Kontroli warto poddać też sposób ułożenia zbrojenia – zamiast na podłożu powinno ono opierać się na podkładkach dystansowych, aby zbrojenie po zalaniu betonem znalazło się w środku.

Częsty błąd przy budowie domu – brak zagęszczania

Ziemię przy ławach fundamentowych należy odpowiednio przygotować do dalszych prac budowlanych. Konieczne jest zagęszczenie podłoża między nimi. Dlaczego? Na nieprawidłowo zagęszczonej podbudowie w przyszłości pękać będzie podłoga budynku, ponieważ będzie on nierównomiernie osiadać w gruncie. Zaleca się wibrowanie każdej warstwy podłoża (co 10-50 cm). Ważne jest również, aby ostatnią 20-centymetrową warstwę wykonać z piachu lub pospółki zagęszczonych ubijakiem. Na tym etapie to nie jedyny istotny błąd przy budowie domu. Zbyt intensywnie drgania podczas ubijania, mogą prowadzić do pękania ścian fundamentowych, dlatego zaleca się umiar.

Częste błędy budowlane? Niewłaściwa izolacja fundamentów

Izolacja przeciwwilgociowa powinna skutecznie chronić fundamenty domu przed kontaktem z wodami gruntowymi. Jej brak lub niewłaściwe wykonanie prowadzą do przenikania wody przez ściany fundamentowe i zagrzybienia pomieszczeń piwnicznych. Na tym etapie należy skontrolować, jaki materiał używany jest do izolacji. Nie nadaje się do tego zadania papa na osnowie tekturowej, gdyż siąkną wodę, ani na osnowie szklanej, ponieważ są zbyt kruche. Nieodpowiednie są też folie, np. ogrodnicze. Aby uniknąć jednego z najczęstszych błędów przy budowie domu, najlepszy wybór to papa termozgrzewalna do izolacji fundamentów. Nie łamie się, przez co izolacja będzie nieprzerwana na całej długości.

Popularne błędy przy budowie domu – zbyt suchy/za mokry beton

Poważnym błędem przy budowie domu jest niewłaściwa pielęgnacja wylanego betonu, np. na płycie fundamentowej czy stropach żelbetowych. Zaleca się, aby regularnie go nawilżać i zacząć bezpośrednio po wylaniu. Dlaczego? W przeciwnym razie będzie wiązał zbyt szybko, co może prowadzić do jego mniejszej wytrzymałości i pękania w przyszłości. Zgodnie ze sztuką polewanie betonu na budowie powinno rozpocząć się na kilka godzin po wylaniu i powtarzać tę czynność codziennie (latem nawet dwukrotnie). Zbyt mokry beton to również niezbyt dobre rozwiązanie. Jeśli więc po wylaniu stropu czy płyty nadejdą intensywne, długotrwałe deszcze, należy je przykryć folią i polewać tak, jak podczas suchych dni.

Błąd przy budowie domu – murowanie na złą zaprawę

Zaprawę, szerokość spoiny czy technikę jej kładzenia należy dostosować każdorazowo do materiału, z którego powstają ściany. Współcześnie coraz częściej stosuje się tzw. cienką spoinę lub piankę, zamiast tradycyjnej zaprawy cementowo-wapiennej. Szczególnie ma to zastosowanie przy szlifowanych pustaków ceramicznych i bloczków z betonu komórkowego. Jeśli więc ekipa planuje wykorzystać do bloczków silikatowych klasyczną zaprawę, warto zastanowić się nad jej zmianą – to poważny błąd przy budowie domu. Warto jednak wiedzieć, że zgodnie ze sztuką pierwszy rząd cegieł lub pustaków łączonych w dalszej części pianą czy zaprawą klejową i tak powinien być wymurowany na zaprawie cementowej. Pozwala to na wypoziomowanie ściany.

Budowa domu i częste błędy – zła technika ocieplania budynku

Właściwe ocieplenie ścian budynku jest kluczowe dla termoizolacji, a więc i rachunków za ogrzewanie. Częstymi błędami przy budowie domu na tym etapie jest wybór zbyt cienkiej warstwy ocieplenia w celu uzyskania pozornej oszczędności. techniczne błędy to natomiast m.in. niestosowanie listwy startowej z dolnym kapinosem. Takie rozwiązanie może prowadzić do podciekania wody z opadów i odklejania ocieplenia. Styropian powinien być układany na ścianach na tzw. mijankę, aby nie tworzyć dużych szpar na ścianie. Ważny jest też sposób przyklejania – najlepiej z zaprawy klejowej zrobić na każdym elemencie tzw. obwódkę dookoła krawędzi i placki na środku.

Błąd przy budowie – niestaranne wykonanie obróbek blacharskich

Ekipa wykonująca dach powinna z należytą starannością wykonać nie tylko krycie dachu np. dachówką czy blachą, ale też zrobić obróbki blacharskie wokół kominów czy przy oknach dachowych. Błędy przy budowie domu na tym etapie mogą być estetyczne (np. źle dobrany, gryzący się z pokryciem dachu kolor blachy), ale też technologiczne. Źle wykonane obróbki mogą skutkować zaciekaniem deszczu wzdłuż komina i dostaniem się wilgoci do wnętrza domu. Docinane niewłaściwymi narzędziami blachy do obróbek, z czasem będą rdzewieć, pozostawiając na dachu i rynnach rdzawe, nieestetyczne zacieki.

Najczęstszy błąd przy budowie? Niezachowanie przerw technologicznych

Wielu inwestorów podczas budowy domu stara się maksymalnie przyspieszyć prace. Wynika to z chęci szybszego wprowadzenia się i nieponoszenia kosztów wynajmu czy opłacania dotychczasowego lokum. Skracanie czasu schnięcia np. betonu, tynków i wylewek to spory błąd przy budowie domu. Ściany po wykonaniu tynków powinny schnąć co najmniej dwa miesiące, aby zdołały „oddać” wilgoć. Dopiero później można nakładać na nie gładzie i malować (oczywiście o ile wcześniej zamknie się nieruchomość oknami i drzwiami). Więźbę dachową zazwyczaj układa się na betonowych wieńcach dopiero po dwóch tygodniach od ich wylania, aby były sztywne i suche. Wcześniejsze prace mogą prowadzić do wypaczania się drewna od wilgoci. Na świeżo wylanym stropie można stawiać ścianki działowe po tygodniu. Ważne jest jednak, aby nie ustawiać na nich ciężkich palet z materiałami.

Chcesz wiedzieć więcej o tajnikach budowy domu? Sprawdź pozostałe artykuły z naszego vademecum!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów