Home Baza wiedzy Ciepły minimalizm we wnętrzach – trendy 2022

Ciepły minimalizm we wnętrzach – trendy 2022


Soft minimalizm we wnętrzu trendy

opublikowane 02 lut 2022

4 minuty

Minimalizm we wnętrzach kojarzy Ci się z chłodnymi barwami, prostymi liniami i ascetyzmem aranżacyjnym? W 2022 roku przekonasz się, że minimalnie nie musi znaczyć surowo. Jednym z ulubionych trendów wnętrzarskich najbliższych miesięcy będzie soft minimalism, a więc minimalizm w miękkiej i ciepłej wersji. Sprawdź, jak komfortowe, przytulne i jednocześnie nieprzeładowane sprzętami mogą być aranżacje w tym stylu.

Wnętrza w stylu soft minimalism są nowoczesne, ale komfortowe, ciepłe i zapraszające do spędzenia w nich czasu. Zazwyczaj przestrzenie urządzone w ten sposób odznaczają się również otwartym planem, uporządkowaniem i nieprzeładowaniem. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu naturalnych materiałów o wyraźnej strukturze, ciepłych barw ziemi czy obłości w towarzystwie prostych i ostrych linii. W takiej wersji minimalizmu zaaranżować można zarówno pomieszczenia tzw. prywatne – łazienkę czy sypialnię, jak również te służące relaksowi i codziennemu życiu, np. salon i kuchnia. Jak to zrobić? Zobacz nasze podpowiedzi.

Minimalizm we wnętrzach


Soft minimalism – drewno naturalne

We wnętrzach w stylu soft minimalism nie może zabraknąć drewna i to w dużej ilości. W odróżnieniu jednak od aranżacji tradycyjnych czy rustykalnych, w tym przypadku drewno nie „obciąża” i nie zmniejsza optycznie przestrzeni. Możliwe jest to dzięki wykorzystaniu jasnego drewna takich gatunków drzew liściastych jak np. jesion, buk, jawor czy bielony dąb. Wprowadzane jest ono do nowoczesnych i minimalistycznych wnętrz pod inną postacią niż belki na suficie czy deski na ścianie. Zamiast tego projektanci wykorzystują gładkie płyty np. fornirowane na dużych przestrzeniach ścian i sufitów.

Urozmaiceniem wnętrz soft minimalism są także nadal modne drewniane lamele, z których można stworzyć dekorację ściany, ażurową ściankę działową, balustradę schodów czy dekorację wyspy kuchennej o najmodniejszej zaokrąglonej formie.

drewniane lamele na ścianie


Ciepły minimalizm – kolory ziemi

Minimalizm kojarzy Ci się z chłodnymi barwami – śnieżną bielą, szarością, czernią? W ostatnich latach projektanci wnętrz z całego świata skutecznie udowadniali, że prostota może iść w parze z ciepłymi kolorami. Szczególnie dobrym wyborem są barwy ziemi – łagodne, nienasycone i zszarzałe odcienie beżu, żółtego, pomarańczowego, a także modne w tym roku ciepłe odcienie bieli. Pomalowane w takich kolorach ściany stanowią najlepsze tło dla naturalnych materiałów wykończeniowych, m.in. o drewna, terakoty, betonu, tadelaktu.

Decydując się na kolory ziemi w aranżacjach soft minimalism, pamiętaj, aby nie popaść w przesadę. Niewskazane jest łączenie wielu kolorów czy malowanie ścian na różne barwy. Najlepszym rozwiązaniem jest zastosowanie jednej barwy zarówno na ścianach, jak i suficie oraz ujednolicenie kolorystyki całego mieszkania czy domu.

kolory ziemi we wnętrzuKrągłości w parze z ostrymi liniami

Oglądając zdjęcia aranżacji w stylu soft minimalism, ma się wrażenie uzyskania efektu idealnego ładu. Jednym ze sposobów na jego osiągnięcie jest połączenie we wnętrzach ostrych linii z krągłościami. W nowoczesnych wnętrzach modne stają się po wielu latach przerwy łukowate zwieńczenia otworów drzwiowych. Niektórzy projektanci idą o krok dalej i tworzą otwory w ścianach działowych w kształcie koła albo decydują się na zaokrąglane narożniki ścian. Aby nie popaść w przesadę, krągłości równoważone są przez elementy architektoniczne i wyposażenia wnętrz o ostrych liniach. Gdy wewnętrzne ściany są miękkie i „płynne” dzięki zaokrągleniom, zewnętrzne mogą być ozdobione np. oknami o nowoczesnym obniżonym profilem takie jak Prismatic.

System Prismatic powstał z myślą o osobach, którym zależy na oknach łączących wysokie parametry izolacji termicznej z estetycznym wyglądem nawiązującym do klasycznych form profili. Modernistyczny, zaprojektowany przez OKNOPLAST pięciokomorowy profil skrzydła jest smuklejszy niż standardowe propozycje innych producentów. Pozwala to na zwiększenie powierzchni szyby, co nie tylko poprawia efekt wizualny, ale także skutkuje lepszym doświetleniem pomieszczenia.

Okno Prismatic OKNOPLAST
Okno Prismatic OKNOPLAST w kolorze sheffield oak. Zapytaj o ten produkt


Miękki minimalizm – surowce naturalne

Dawniej wnętrza minimalistyczne kojarzyły się z pustymi przestrzeniami oraz „chłodnymi” materiałami wykończeniowymi. Na podłogach królowały wielkoformatowe płytki z połyskiem, np. gresowe. Współcześnie aranżacje w stylu soft minimalism sięgają po naturalne surowce, dzięki którymi przestronne wnętrza stają się bardziej przyjazne i komfortowe dla mieszkańców.

Na podłogach projektanci wykorzystują naturalne drewno – ale bez dekoracyjnych wzorów czy frezowań. Popularne jest też zastosowanie betonu polerowanego i terakoty. Inne surowce wykorzystywane w aranżacji takich wnętrz to m.in. tynki naturalne typu tadelakt, ceramiczne płytki bez zdobień, kamienia naturalnego (np. marmuru) lub lastryko. Przy urządzaniu wnętrz sięga się po meble i artykuły dekoracyjne o wyraźnej fakturze, np. meble tapicerowane tkaninami z dodatkami wełny czy typu boucle, dywany z trawy morskiej, pościele z lnu.

Tkaniny i faktury we wnętrzach

Światło naturalne w minimalizmie

Myśląc o aranżacjach minimalistycznych, przychodzą Ci do głowy obrazy popularnych jeszcze kilka lat temu ciemnych wnętrz? Soft minimalism jest ich zaprzeczeniem. Nie dość, że pomieszczenia wydają się niezwykle komfortowe dzięki użyciu jasnych i ciepłych barw, to są one bardzo dobrze doświetlone. Projektanci tych przestrzeni stawiają na światło naturalne. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu dużych okien lub dużej ich liczby w jednym pomieszczeniu. Dobrym wyborem w takim przypadku jest stolarka okienna o obniżonych profilach ram, np. Prismatic OKNOPLAST, który wpuszcza do wnętrz więcej światła słonecznego. Dodatkowo otwory okienne nie są od środka przesłaniane zazwyczaj zasłonami czy firanami. Ochronę intymności domowników stanowi zazwyczaj roleta zewnętrza w dopasowanym do wnętrza kolorze.

Jeśli chcesz dowiedzieć się więcej o trendach i produktach OKNOPLAST odwiedź nasz profil na Instagramie.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów