Home Baza wiedzy Co musisz wiedzieć o pakietach szybowych?

Co musisz wiedzieć o pakietach szybowych?


opublikowane 30 lip 2018

4 minuty

Wśród wielu czynników, które musimy wziąć pod uwagę, gdy szukamy odpowiedniego okna, są także szyby. Jako, że zajmują większość powierzchni okna, ich termoizolacyjność będzie w dużej mierze determinowała ciepło całej konstrukcji. Warto więc poświęcić dłuższą chwilę na wybór odpowiedniego pakietu szybowego – wytrzymałego, szczelnego i dobrze wyposażonego. Wpływa on przecież na nasze samopoczucie, bezpieczeństwo jak i oszczędność pieniędzy – stanowi zatem ważny aspekt w wyborze okien.

Zgrana paczka

Pojedyncze szyby to relikt przeszłości, o którym mało kto już pamięta. Rozwiązaniem standardowym jest stosowanie pakietów dwu- lub trzyszybowych, oddzielonych ramką dystansową i wypełnionych gazami szlachetnymi. Przestrzeń pomiędzy dwoma szybami oddzielonymi ramką dystansową nazywamy komorą. Dostępne na rynku są pakiety szybowe jedno-, dwu- lub trzykomorowe. Pakiety szybowe stanowią nie tylko lepszą ochronę przed utratą ciepła. Mogą pozytywnie wpłynąć także na bezpieczeństwo, dźwiękoszczelność czy przenikanie światła do wnętrza pomieszczenia.

Szlachetne wnętrze

Najbardziej efektywnym rozwiązaniem jest pakiet szybowy wypełniony gazem szlachetnym. Wtłoczony pomiędzy szyby argon lub krypton znacząco poprawia właściwości termoizolacyjne okna. Dodatkowe, naniesione na szybę specjalne pokrycie powłoki złożonej z tlenków metali szlachetnych, stanowi kolejne wzmocnienie dla właściwości termicznych okna. Dzieje się tak dlatego, że dodatkowa warstwa przepuszcza światło i energię słoneczną do wnętrza domu, jednak blokuje możliwość ich wydostawania się na zewnątrz. Warto wspomnieć, że powłoki te są nieznacznie widoczne dla ludzkiego oka, a są w stanie zmniejszyć utratę ciepła przez pakiet o ponad 50% w porównaniu do zespolenia złożonego z szyb bez powłok.

Jak ważna jest ramka?

Poza wspomnianymi elementami pakiet szybowy wyposażony jest także w ramkę dystansową. Należy zwrócić na nią uwagę, ponieważ właśnie ta część okna sprawia, że szyby znajdują się w odpowiedniej odległości od siebie. Przy okazji zakupu okien warto zwrócić uwagę na to, czy ramka znajdująca się pomiędzy szybami jest gięta czy cięta w narożach. Naturalnie lepszym rozwiązaniem w produktach standardowych jest pierwsze rozwiązanie – jednolita ramka minimalizuje nieszczelności wewnątrz pakietu. Dopytajmy także o to, z jakiego materiału wykonano ramki dystansujące. Choć najpopularniejszym surowcem pozostaje aluminium lub stal, nie bez powodu nazwiemy je wówczas „ramkami zimnymi”. O wiele lepszym rozwiązaniem są ciepłe ramki Warmatec wykonane z kompozytu stal-tworzywo. Znajdziemy je m. in. w oknie Winergetic Premium. Ich cechą charakterystyczną jest aż pięciokrotnie mniejsza przewodność cieplna, dzięki czemu mogą poprawić współczynnik jego przenikania – Uw dla całego okna nawet o 8%!

Ramka Warmatec

Rodzaje pakietów szybowych

Komora pakietu szybowego składa się z kilku istotnych elementów. Są to:

 • Tafle szkła (minimum dwie)
 • Ramka dystansowa
 • Szczeliwo pierwotne – butyl
 • Szczeliwo wtórne – np. polisulfid czy poliuretan

W zależności od potrzeb komorę można wypełnić wspomnianym już gazem szlachetnym. Tak zbudowane elementy łączy się ze sobą tworząc tym samym pakiety wielokomorowe. Oto, czym się od siebie różnią:

 • Pakiet szybowy jednokomorowy: 2 tafle szkła, ramka dystansowa oraz gaz szlachetny wtłoczony pomiędzy szyby
 • Pakiet szybowy dwukomorowy: 3 tafle szkła, ramka dystansowa oraz gaz szlachetny wtłoczony pomiędzy szyby
 • Pakiet szybowy trzykomorowy: 3 tafle szkła, ramka dystansowa oraz argon (Ug=0,5 W/m2K) lub krypton (Ug=0,3 W/m2K)

Typy i funkcje szyb

Sercem każdego pakietu szybowego są same szyby. Mają one różne właściwości zależnie od budowy i materiałów. Wyróżniamy ich pięć rodzajów: termoizolacyjne, bezpieczne, przeciwsłoneczne, ornamentowe oraz akustyczne.

Szyby termoizolacyjne
Mają za zadanie ograniczyć straty ciepła. Pakiet złożony jest z szyb Float (przejrzyste, brak zniekształceń optycznych) oraz Termofloat (niskoemisyjne, odbijają promieniowanie cieplne). Możliwe jest zastosowanie od dwóch do czterech tafli, co przekłada się na wartości Ug w zakresie 1,3 – 0,3.

Szyby bezpieczne
To rozwiązanie uwzględniające przede wszystkim bezpieczeństwo domowników i zwiększoną wytrzymałość na próby rozbicia. Szyby P2 składają się z dwóch tafli szkła oraz dwóch warstw folii PVB, z kolei szyby P4 to również dwie tafle szkła, ale aż cztery warstwy folii. Na zwiększone bezpieczeństwo wpływ mają także szyby hartowane, których wytrzymałość jest nawet do 5 razy wyższa na rozciąganie przy zginaniu w porównaniu do zwykłych szyb.

Szyby przeciwsłoneczne
Ten rodzaj przeszkleń przeciwdziała przegrzewaniu się pomieszczeń. W pakiecie przeciwsłonecznym znaleźć się mogą szyby absorpcyjne, refleksyjne lub selektywne. Pierwsze pochłaniają energię słoneczną, drugie odbijają promieniowanie świetlne, trzecie natomiast chronią przed przegrzaniem, jednocześnie posiadając właściwości termoizolacyjne.

Szyby ornamentowe
Pełnią przede wszystkim funkcję ozdobną. W ofercie Grupy OKNOPLAST znajdują się aż 24 wzory szyb ornamentowych, a więc każdy znajdzie coś dla siebie.

Szyby akustyczne
Nazywane inaczej dźwiękoszczelnymi, łączą w sobie funkcje izolacji termicznej oraz akustycznej. Izolacyjność akustyczna zwiększana jest przez zwiększenie grubości pakietu szybowego oraz zastosowanie w pakiecie szyb zespolonych z foliami akustycznymi w składzie. Standardowa szyba jednokomorowa 4/16/4 posiada izolacyjność akustyczną 31dB. Szyby produkowane w OKNOPLAST posiadają izolacyjność akustyczną aż do 47dB. Należy pamiętać, że nie jest to izolacyjność całego okna, ale samej szyby. Izolacyjność okna jest zazwyczaj niższa. Odwiedź jeden z salonów sprzedaży Oknoplast, by dowiedzieć się więcej o właściwościach pakietów szybowych – nasi specjaliści osobiście wskażą najlepsze rozwiązania dla Twojego domu! https://oknoplast.com.pl/znajdz-salon/

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów