Home Baza wiedzy Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie?

Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie?


Pęknięta szyba - co zrobić?

opublikowane 16 paź 2018

3 minuty

Czasem wystarczy nieostrożne uderzenie w okno, żeby pękła jedna z szyb. Bywa i tak, że nawet bez żadnej ingerencji ludzkiej pakiet szybowy nie wytrzymuje naprężeń wewnętrznych, co prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia. Nieodwracalnego dlatego, że gdy pęknie szyba w oknie, jedyne, co nam pozostaje, to wezwanie fachowca, który wymieni cały pakiet.

Wszystko albo nic

Niestety nie jest możliwa zamiana jednej szyby. Pakiety dwu- oraz trzyszybowe są ze sobą zespolone, a między nimi znajduje się gaz szlachetny (zwykle jest to argon). W przypadku pęknięcia cenny gaz się ulatnia, a okno traci część swoich właściwości izolacyjnych. Tę przykrą sytuację można wykorzystać w dobrym celu – poprośmy serwisanta o wymianę pakietu szybowego na cieplejszy i bardziej wytrzymały! Oczywiście takie rozwiązanie nieco kosztuje, ale na pewno jest tańsze niż wymiana całego okna.Jak samodzielnie zadbać o długą żywotność okien? Sprawdź!

Krok po kroku

Sam proces wymiany pakietu szybowego nie trwa długo, ale nie oznacza to, że nie sprawia żadnych trudności. Jak wygląda procedura od momentu dostrzeżenia defektu do chwili, w której będziemy mogli cieszyć się w pełni sprawnym oknem?

 1. Zgłoszenie – najpierw wykonujemy telefon do miejsca, w którym kupowaliśmy okna. Warto sprawdzić, czy tego typu uszkodzenia nie obejmuje gwarancja (choć oczywiście nie zadziała to, jeśli sami spowodowaliśmy pęknięcie).
 2. Wizyta fachowca – przysłany przez firmę profesjonalista powinien dokładnie wymierzyć pakiet szybowy oraz dowiedzieć się, co było przyczyną powstania pęknięcia (o ile nadal jest to niewiadome).
 3. Zamówienie okien – wykorzystując zdjęte wymiary oraz informacje na temat modelu i materiału, z jakiego wykonano okno, należy złożyć zamówienie w fabryce. W przypadku, gdy naprawy dokonywać będzie autoryzowany dystrybutor, nie powinno być problemu z dostawą odpowiedniego pakietu szybowego w krótkim czasie.
 4. Wymiana przeszklenia – serwisant wyjmie najpierw listwy przyszybowe oraz stary pakiet. Następnie wykorzystując podkładki regulacyjne zainstaluje nowe szyby (zwróćmy uwagę na to, czy są pozbawione skaz) oraz zakłada listwy z powrotem.

Wymiana może potrwać maksymalnie pół godziny przy standardowych wymiarach okna. Warto jednak powierzyć tę pracę wykwalifikowanemu montażyście, nieprawidłowo zamontowany pakiet szybowy może bowiem bardzo szybko pójść w ślady poprzedniego.  

Pakiet dwuszybkowy

Czego unikać?

Jak podczas wyboru nowych okien, także w przypadku naprawy starych możemy natrafić na bardzo atrakcyjne oferty, które jednak nie należą do opłacalnych. Czego powinniśmy unikać, gdy pęknie szyba w oknie?

 • Zbyt tanich fachowców – usługi podejrzanie tanie nie biorą się znikąd. Zazwyczaj oznaczają albo kompletny brak doświadczenia albo spore oszczędności na materiałach.
 • Wykorzystania starych szyb – chcąc zaoszczędzić możemy wpaść na pomysł, by wykorzystać szyby ze starego pakietu – w końcu pękła tylko jedna. To jednak rozwiązanie niezbyt trwałe. Raz rozklejone przeszklenie nigdy nie uzyska takich samych wartości izolacyjnych, jak przed uszkodzeniem.
 • Szyb zespolonych z powietrzem zamiast gazu szlachetnego – Jako, że produkcja pakietów szybowych wyposażonych w argon trwa dłużej, możemy chcieć skusić się na szybki odbiór szyb, pomiędzy którymi znajduje się zwykłe powietrze. Nie powinniśmy jednak decydować się na takie rozwiązanie – ucierpi na tym jakość naszych okien oraz parametry cieplne.

Wiesz już co robić, gdy pęknie szyba w oknie. Mamy szczerą nadzieję, że wiedza ta nie będzie Ci przydatna, a Twoje okna przetrwają próbę czasu. Jeśli jednak w trakcie użytkowania natrafisz na jakiekolwiek problemy pamiętaj, że okna OKNOPLAST posiadają aż siedmioletnią gwarancję producenta!  

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów