Pęknięta szyba - co zrobić?
Okna

Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie?

Czasem wystarczy nieostrożne uderzenie w okno, żeby pękła jedna z szyb. Bywa i tak, że nawet bez żadnej ingerencji ludzkiej pakiet szybowy nie wytrzymuje naprężeń wewnętrznych, co prowadzi do nieodwracalnego uszkodzenia. Nieodwracalnego dlatego, że gdy pęknie szyba w oknie, jedyne, co nam pozostaje, to wezwanie fachowca, który wymieni cały pakiet.

Wszystko albo nic

Niestety nie jest możliwa zamiana jednej szyby. Pakiety dwu- oraz trzyszybowe są ze sobą zespolone, a między nimi znajduje się gaz szlachetny (zwykle jest to argon). W przypadku pęknięcia cenny gaz się ulatnia, a okno traci część swoich właściwości izolacyjnych.

Tę przykrą sytuację można wykorzystać w dobrym celu – poprośmy serwisanta o wymianę pakietu szybowego na cieplejszy i bardziej wytrzymały! Oczywiście takie rozwiązanie nieco kosztuje, ale na pewno jest tańsze niż wymiana całego okna.

Jak samodzielnie zadbać o długą żywotność okien? Sprawdź!

Krok po kroku

Sam proces wymiany pakietu szybowego nie trwa długo, ale nie oznacza to, że nie sprawia żadnych trudności. Jak wygląda procedura od momentu dostrzeżenia defektu do chwili, w której będziemy mogli cieszyć się w pełni sprawnym oknem?

  1. Zgłoszenie – najpierw wykonujemy telefon do miejsca, w którym kupowaliśmy okna. Warto sprawdzić, czy tego typu uszkodzenia nie obejmuje gwarancja (choć oczywiście nie zadziała to, jeśli sami spowodowaliśmy pęknięcie).
  2. Wizyta fachowca – przysłany przez firmę profesjonalista powinien dokładnie wymierzyć pakiet szybowy oraz dowiedzieć się, co było przyczyną powstania pęknięcia (o ile nadal jest to niewiadome).
  3. Zamówienie okien – wykorzystując zdjęte wymiary oraz informacje na temat modelu i materiału, z jakiego wykonano okno, należy złożyć zamówienie w fabryce. W przypadku, gdy naprawy dokonywać będzie autoryzowany dystrybutor, nie powinno być problemu z dostawą odpowiedniego pakietu szybowego w krótkim czasie.
  4. Wymiana przeszklenia – serwisant wyjmie najpierw listwy przyszybowe oraz stary pakiet. Następnie wykorzystując podkładki regulacyjne zainstaluje nowe szyby (zwróćmy uwagę na to, czy są pozbawione skaz) oraz zakłada listwy z powrotem.

Wymiana może potrwać maksymalnie pół godziny przy standardowych wymiarach okna. Warto jednak powierzyć tę pracę wykwalifikowanemu montażyście, nieprawidłowo zamontowany pakiet szybowy może bowiem bardzo szybko pójść w ślady poprzedniego.

 

Pakiet dwuszybkowy

Czego unikać?

Jak podczas wyboru nowych okien, także w przypadku naprawy starych możemy natrafić na bardzo atrakcyjne oferty, które jednak nie należą do opłacalnych. Czego powinniśmy unikać, gdy pęknie szyba w oknie?

 

  • Zbyt tanich fachowców – usługi podejrzanie tanie nie biorą się znikąd. Zazwyczaj oznaczają albo kompletny brak doświadczenia albo spore oszczędności na materiałach.
  • Wykorzystania starych szyb – chcąc zaoszczędzić możemy wpaść na pomysł, by wykorzystać szyby ze starego pakietu – w końcu pękła tylko jedna. To jednak rozwiązanie niezbyt trwałe. Raz rozklejone przeszklenie nigdy nie uzyska takich samych wartości izolacyjnych, jak przed uszkodzeniem.
  • Szyb zespolonych z powietrzem zamiast gazu szlachetnego – Jako, że produkcja pakietów szybowych wyposażonych w argon trwa dłużej, możemy chcieć skusić się na szybki odbiór szyb, pomiędzy którymi znajduje się zwykłe powietrze. Nie powinniśmy jednak decydować się na takie rozwiązanie – ucierpi na tym jakość naszych okien oraz parametry cieplne.

Wiesz już co robić, gdy pęknie szyba w oknie. Mamy szczerą nadzieję, że wiedza ta nie będzie Ci przydatna, a Twoje okna przetrwają próbę czasu. Jeśli jednak w trakcie użytkowania natrafisz na jakiekolwiek problemy pamiętaj, że okna OKNOPLAST posiadają aż siedmioletnią gwarancję producenta!

 
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Co zrobić, gdy pęknie szyba w oknie?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry