Home Baza wiedzy Czy warto oszczędzać na oknach?

Czy warto oszczędzać na oknach?


Dlaczego nie warto oszczędzac na oknach

opublikowane 11 paź 2019

3 minuty

Budowa czy remont domu, wiążące się z niebagatelnymi wydatkami, często skłaniają nas do szukania oszczędności. W przypadku okien, które nie tylko zdobią elewację i podkreślają styl wnętrz, ale przede wszystkim zapewniają izolację cieplną oraz akustyczną budynku nie powinniśmy jednak stawiać wyłącznie na niską cenę. W ich przypadku kluczowa jest jakość. Dlaczego? Jednorazowy wysoki koszt solidnej, energooszczędnej stolarki okiennej zwróci się bowiem z nawiązką podczas wieloletniego bezproblemowego użytkowania.

Stając przed wyborem stolarki okiennej, często mamy mętlik w głowie. Na rynku dostępnych jest tak wiele modeli okien od różnych producentów, że trudno nam samodzielnie podjąć decyzję. Czynnikami, na które warto zwrócić uwagę, są z pewnością jakość, zaawansowanie technologiczne, okres gwarancji, design czy poziom energooszczędności i izolacyjności akustycznej. Najważniejsza przy wyborze produktów na lata nie powinna być natomiast cena. Tanie okna po dłuższym okresie użytkowania mogą nas „kosztować” znacznie więcej niż droższe, bardziej zaawansowane modele. Jak to możliwe?


Tanie okna – wysokie rachunki

Dawniej, gdy wszystkie okna miały podobną budowę i wykonane były z jednakowych materiałów, niewiele osób zwracało uwagę na parametr izolacyjności cieplnej. Podejście to zmieniło się wraz z rozwojem technologicznym branży stolarki okiennej. Współczesne okna różnych modeli i producentów – chociaż na pierwszy rzut oka wyglądają podobnie – mogą się od siebie drastycznie różnić współczynnikiem przenikania ciepła (Uw), a więc zdolnością zatrzymywania go wewnątrz budynku. Im niższy jest ten parametr w wybranych przez nas oknach, tym wyższa powinna być oszczędność energii. Co oznacza to w praktyce? Przy zastosowaniu wysokiej jakości okien o niskim poziomie Uw i odpowiedniego montażu ciepło, zamiast „uciekać” przez okno, zatrzymywane jest we wnętrzach. W efekcie spada zużycie gazu, prądu czy węgla potrzebnych do ogrzania domu.

Czytaj też:

Ile oszczędzamy na ciepłych oknach?


HST drzwi tarasowe w sypialni OKNOPLAST


Najbardziej energooszczędne okna, np. OKNOPLAST Winergetic Premium, mają specjalną budowę, np. docieplane profile, pakiety kilkuszybowe wypełniane gazem szlachetnym czy ramki dystansowe z tworzyw sztucznych. Zastosowanie tego typu rozwiązań wiąże się bezpośrednio nie tylko z podniesieniem jakości i izolacyjności okna, ale także jego ceny. Bardzo tanie okna, których cena jest zdecydowanie niższa niż u konkurencji, powinna wzbudzić więc naszą czujność. W takim przypadku najczęściej okazuje się bowiem, że atrakcyjna kwota wynika z uboższego pakietu szybowego bądź zastosowania tańszych materiałów. Jeżeli zależy nam na długofalowym oszczędzaniu, a nie jednorazowym niższym wydatku, oferty cenowe poszczególnych sprzedawców najlepiej porównać dopiero po sprawdzeniu współczynnika Uw różnych modeli okien.


Tania stolarka okienna – hałas w domu

Kupując okna do domu, warto poświęcić czas na dokładne przestudiowanie informacji podawanych przez producenta. Wśród wielu danych szczególnie istotny powinien być dla nas podawany w decybelach wskaźnik Rw, a więc określający poziom izolacji akustycznej okna. Im jest on wyższy, tym mniej hałasów z zewnątrz powinno dostawać się do wnętrza, gdy okna są zamknięte. W efekcie, im bardziej dźwiękoszczelne jest wybrane przez nas okno, tym wnętrza są cichsze i łatwiej jest nam się zrelaksować. Na parametr ten powinny zwrócić baczną uwagę osoby mieszkające w pobliżu generujących stały hałas zakładów przemysłowych, lotnisk, dworców kolejowych i autobusów, a także dróg szybkiego ruchu czy centrów miast.

Czytaj też:

Dom bez hałasu

Jak producenci uzyskują wyższą niż standardowo izolacyjność akustyczną okien? Najczęściej stosuje się specjalne rozwiązania technologiczne, a więc np. odpowiednio dopasowane pakiety wieloszybowe, w których poszczególne tafle różnią się grubością i odległością od siebie. Dodatkowym czynnikiem „wygłuszającym” w wysokiej jakości oknach jest zastosowanie gazu szlachetnego zamiast powietrza, laminatów na szyby z folii akustycznej czy wzmacnianych stalą profili. Użycie wysokiej jakości komponentów nie pozostaje bez wpływu na cenę okien, która przy oknach dźwiękoszczelnych, np. OKNOPLAST Winergetic Premium, Płacąc jednak na początku więcej, zyskujemy spokój na lata. Zanim wybierzemy najprostszy, a więc najtańszy model okien, warto więc zastanowić się, czy istotna jest dla nas cena, czy też skuteczna ochrona przed hałasem. Z czasem może się bowiem okazać, że konieczna będzie ich wymiana

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów