Home Baza wiedzy Dom modułowy – wszystko, co chcesz wiedzieć

Dom modułowy – wszystko, co chcesz wiedzieć


opublikowane 04 lip 2024

4 minuty

W ostatnich lat coraz większą popularnością cieszą się domy modułowe. Chociaż stanowią ciekawą alternatywę dla tradycyjnego budownictwa murowanego czy drewnianego, wciąż narasta wokół nich wiele mitów. Chcesz postawić dom modułowy? Odpowiadamy na najczęstsze pytania o domy modułowe. Z nami dowiesz się, co to jest dom modułowy, czym dom modułowy różni się od szkieletowego, a także, jaka jest trwałość domu modułowego i ile trwa jego budowa.

SPIS TREŚCI:

 1. Co to jest dom modułowy?
 2. Jakie są zalety i wady domu modułowego?
 3. Ile kosztuje dom modułowy?
 4. Ile trwa budowa domu modułowego i ile lat wytrzyma dom modułowy?
 5. Czy w domu modułowym można mieszkać na stałe i czy trzeba mieć pozwolenie na jego budowę?
 6. Czym różni się dom modułowy od szkieletowego?

Co to jest dom modułowy?

Dom modułowy to budynek mieszkalny, który powstaje z dużych elementów prefabrykowanych. Produkowane są one wcześniej w fabryce i transportowane na plac budowy pod postacią gotowych modułów lub segmentów. Wytwórca domu modułowego najczęściej przygotowuje precyzyjnie wykonane moduły ścian z osadzonymi oknami i drzwiami, a także panele stropowe.

Do zadań ekipy budowalnej należy ich montaż w odpowiedniej kolejności i zgodnie ze wskazówkami producenta domu modułowego. Połączenie wszystkich modułów pozwala uzyskać w krótkim czasie budynek. W zależności od stopnia wykończenia modułów w fabryce można zamówić dom modułowy w stanie: surowym zamkniętym, deweloperskim lub „pod klucz”, a więc gotowym do wprowadzenia się.

Jakie są zalety i wady domu modułowego?

Dom modułowy to opcja idealna dla osób, które chcą szybko wprowadzić się do nowego budynku. Dzięki produkcji poszczególnych modułów w fabryce, na placu budowy prace trwają zdecydowanie krócej niż przy domach budowanych technologią tradycyjną. Przy budowie domu modułowego ograniczone są koszty robocizny i nie ma konieczności samodzielnego zakupu materiałów. Dom modułowy może być też bardziej energooszczędny i cieplejszy niż dom murowany, ponieważ panele konstrukcyjne produkowane są precyzyjnie z użyciem nowoczesnego sprzętu.

Minusem domu modułowego jest natomiast niewielka elastyczność projektowa pod względem wielkości i kształtu modułów. Wadą tego rozwiązania są także potencjalne koszty dodatkowe, m.in. transport w odpowiednich warunkach, aby nie uszkodzić modułów, wynajęcie dźwigu i instalacja paneli konstrukcyjnych (nie wszystkie firmy oferują takie usługi w cenie). W niektórych opcjach – w domach modułowych w stanie surowym lub deweloperskim – konieczne jest też doliczenie kosztów wykończenia domu modułowego.


Ile kosztuje dom modułowy?

Trudno jednoznacznie wskazać cenę za budowę metra kwadratowego domu modułowego. Różni się ona bowiem w zależności od całkowitego metrażu domu, wybranych rozwiązań (np. typu ocieplenia, wykończenia elewacji, okien i drzwi tarasowych), a także marży producenta. Przyjmuje się, że dom modułowy w stanie surowym otwartym, a więc bez stolarki okiennej i drzwiowej, wynosi aktualnie ok. 1500-2500 zł m kw. Budując dom do tego etapu metodą tradycyjną, trzeba się liczyć z nieco wyższymi kosztami – ok. 1700-3500 zł m kw.

Wykończenie domu modułowego może być nieco droższe niż domu murowanego, ponieważ wykorzystuje się do ocieplenia jego ścian i stropów najczęściej wełnę mineralną. Jeśli myślisz o budowie domu modułowego, dokładnie sprawdź w umowie, co zawarte jest w cenie producenta. Najczęściej koszt zakupu obejmuje tylko produkcję modułów, a transport, wynajęcie dźwigu, montaż i wykończenie leżą po stronie inwestora.

Ile trwa budowa domu modułowego i ile lat wytrzyma dom modułowy?

Budowa domu modułowego jest procesem znacznie krótszym niż domu murowanego czy tradycyjnego drewnianego. Obejmuje on kilka etapów: projektowanie, produkcję modułów w fabryce, transport na miejsce budowy, instalację paneli oraz wykończenie domu modułowego. Całkowity czas przeprowadzenia wszystkich kroków uzależniony jest od kilku czynników, m.in. wielkości budynku, poziomu skomplikowania projektu, warunków pogodowych czy doświadczenia ekipy wykończeniowej. Zazwyczaj budowa domu modułowego trwa od kilku tygodni do kilku miesięcy.

Zastanawiasz się, ile lat wytrzyma dom modułowy? Jego wytrzymałość zależna jest od jakości materiałów użytych do tworzenia modułów. Kluczowe jest też, czy regularnie była przeprowadzana konserwacja zgodnie z wytycznymi producenta. Jeśli dom modułowy będzie wyprodukowany, zmontowany, wykończony i użytkowany zgodnie ze sztuką i przeznaczeniem, może przetrwać kilkadziesiąt lat. Każdy producent domu modułowego określa szacunkową trwałość swojego produktu.


Czy w domu modułowym można mieszkać na stałe i czy trzeba mieć pozwolenie na jego budowę?

W domu modułowym można mieszkać na stałe. Jeszcze kilka lat temu domy modułowe kojarzone były głównie z domkami tzw. letniskowymi użytkowanymi sezonowo. Współcześnie producenci oferują całoroczne domy modułowe, w których stosuje się dodatkową termoizolację i systemy grzewcze takie same jak w murowanym budownictwie. Decydując się więc np. na pompę ciepła, odpowiednie docieplenie stropów i ścian oraz ciepłą i szczelną stolarkę okienną i drzwiową (np. okna PAVA), można uzyskać modułowy dom energooszczędny, a nawet pasywny dom modułowy.

W kwestii pozwolenia na budowę domy modułowe nie różnią się od murowanych czy drewnianych. Dokument ten uzyskuje się na wniosek od właściwego pod względem terytorialnym organu administracji publicznej, najczęściej starosty. Domy modułowe muszą spełniać wszystkie wymogi dotyczące budowy budynków mieszkalnych, są to m.in. standardy konstrukcyjne, energetyczne, sanitarno-higieniczne i bezpieczeństwa pożarowego.

Dom z oknami PAVA w kolorze matowy brąz


Czym różni się dom modułowy od szkieletowego?

Często domy modułowe mylone są z domami szkieletowymi. Chociaż jest między nimi kilka podobieństw, więcej jest kluczowych różnic. Najważniejsze dotyczą kwestii konstrukcji. Dom modułowy powstaje z prefabrykowanych modułów powstających w fabryce z osadzonymi w nich już oknami czy drzwiami oraz warstwą izolacji termicznej, a nawet instalacjami elektryczną czy wodno-kanalizacyjną. Na placu budowy są one łączone w kompletny budynek.

Dom szkieletowy natomiast powstaje na bazie konstrukcji stalowej lub drewnianej wznoszonej na miejscu budowy. Wszystkie elementy, np. okna, drzwi, ocieplenie, instalacje, montowane są w kolejnym etapie. Jego zaletą jest większa elastyczność projektowana i możliwość dokonywania zmian podczas budowy. Czas budowy domu modułowego jest jednak dłuższy niż domu modułowego.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów