Home Baza wiedzy Dom pasywny – wybieramy okna

Dom pasywny – wybieramy okna


opublikowane 15 lis 2023

4 minuty

Coraz większa liczba inwestorów prywatnych decyduje się na budowę domu pasywnego. Nic dziwnego – taki budynek pozwala na radykalne obniżenie zapotrzebowania na energię grzewczą. Aby móc cieszyć się niskimi rachunkami oraz komfortem cieplnym, warto zainwestować m.in. w okna energooszczędne. Jakie okna do domu pasywnego będą dobrym wyborem? Czym wyróżnia się stolarka pasywna? Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące okien do budynków pasywnych.

Co to jest dom pasywny?

W ostatnich latach zauważalny jest wzrost popularności domów pasywnych. Wynika on m.in. ze zwiększającej się świadomości ekologicznej, ale też coraz trudniejszych warunków gospodarczych. Jak to? Użytkowanie domu pasywnego nie tylko wywiera najmniejszy wpływ na przyrodę spośród wszystkich stawianych obecnie budynków. Dzięki zastosowaniu odpowiednio ciepłych i szczelnych przegród zewnętrznych, w tym pasywnych okien i drzwi, jest też tani w eksploatacji. Domami pasywnymi określa się więc budynki mieszkalne, w których do minimum zmniejszone jest zużycie energii niezbędnej do ogrzania pomieszczeń. Zapotrzebowanie energetyczne domu pasywnego nie powinno przekraczać 15 kWh/m2. Co ważne, w budownictwie pasywnym dąży się do poprawy parametrów systemów czy elementów istniejących w budynkach każdego typu, zamiast wprowadzać nowe rozwiązania.

Drzwi tarasowe HST OKNOPLAST


W praktyce oznacza to, że stosuje się ocieplenia ścian, stropów czy posadzek, a także okna czy drzwi zewnętrze, które zapewniają jeszcze większą szczelność i mniejsze straty ciepła. Pasywnie, a więc bez wprowadzania dodatkowych rozwiązań instalacyjnych, wykorzystuje się też w domach pasywnych energię słoneczną. Wykorzystuje się ją do dogrzania i doświetlenia wnętrz.

Domy pasywne odznaczają się tak niskim zapotrzebowaniem na ciepło, że najczęściej nie ma potrzeby stosowania tradycyjnych systemów grzewczych. W klimacie umiarkowanym montuje się jednak dodatkowe instalacje grzewcze o zredukowanej mocy grzewczej. Najczęściej jest to dogrzewanie powietrza wentylacyjnego wspomagane przez gruntowy wymiennik ciepła.

Jak dobrać i zaplanować okna do domu pasywnego?

Planujesz postawić mały dom pasywny 35 m2, dużą nieruchomość czy dom pasywny 100 m2? We wszystkich przypadkach potrzebować będziesz okien pasywnych spełniających dwie ważne funkcje. Jakich? Okna pasywne, czy też okna do domu pasywnego, powinny nie tylko wpływać na ograniczenie strat ciepła z budynku. Ich zadaniem jest też pasywne pozyskiwanie energii słonecznej, którą można wykorzystać do ogrzania i doświetlenia pomieszczeń. Kluczowe przy projektowaniu domu pasywnego jest więc właściwie rozmieszczenie okien, tak aby na co dzień w jak największym stopniu korzystać z promieni słonecznych. Aby stworzyć dom pasywny o niskim zapotrzebowaniu na energię grzewczą, ważny jest także dobór okien o optymalnych wielkości oraz typie.

Jakie okna do domu pasywnego wybrać? Najkorzystniejsze dla domu pasywnego są jak najniższe współczynniki przenikania ciepła okien Uw. Te zapewniają duże przeszklenia z małym udziałem ram w powierzchni całego okna do domu pasywnego. Im większe pakiety szybowe o odpowiednich parametrach i im węższe ramy, tym okna są cieplejsze oraz szczelniejsze. Warto pamiętać też, że mostki termiczne powstają w miejscu łączenia szyby z ramą, dlatego okna pasywne czy okna do domu pasywnego nie powinny mieć zbędnych podziałów. W budynkach pasywnych najczęściej więc wykorzystywane są okna o dużych powierzchniach szyb i wąskich ramach. Najlepiej, jeśli największa liczba okien pasywnych umieszczona jest na południowej elewacji budynku, aby najskuteczniej dogrzewać pomieszczenia promieniami słońca.

Okna Fix OKNOPLAST Winergetic Premium Standard w kolorze Jet black


Okna pasywne, czyli jakie?

Zastanawiasz się, jak wybrać okna do domu pasywnego? Wyżej pisaliśmy o funkcjach, które powinna spełniać stolarka pasywna w domu pasywnym szkieletowym, murowanym czy modułowym. Pora przyjrzeć się konkretnym cechom okien pasywnych.

Najważniejszym parametrem, na który warto zwrócić uwagę, kupując okna pasywne, jest współczynnik przenikania ciepła dla całego okna Uw, pakietów szybowych Ug i profili Uf. W klimacie umiarkowanym chłodnym wynoszą kolejno: 0,8 W/m2K, 0,7 W/m2K oraz 0,8 W/m2K. Pod uwagę, budując ekologiczny dom pasywny, warto wziąć także takie parametry okien pasywnych jak wskaźnik strat cieplnych na mostkach termicznych (0,7 W/m2K) czy przepuszczalność promieniowania słonecznego na poziomie 50-65 proc. Co ważne, sam współczynnik Uw nie jest wyznacznikiem okna pasywnego. Zgodne z normami powinny być wszystkie parametry typowe dla okna pasywnego.

Warto też wiedzieć, czy stolarka reklamowana jako okna pasywne posiada odpowiedni, potwierdzający to certyfikat. W Unii Europejskiej dokument taki wydawany jest przez instytucje takie jak PHI Darmstadt oraz Instytut Techniki Okiennej z Rosenheim. Cechą okien pasywnych jest także przypisanie ich do odpowiedniej klasy efektywności. W strefie klimatycznej umiarkowanej chłodnej jest to klasa phB. Pasywne okna najczęściej mają zespolone pakiety trzyszybowe, w których każda warstwa może być pokryta dodatkową powłoką niskoemisyjną. Zamiast aluminiowych ramek międzyszybowych w oknach ciepłych stosuje się ramki z tworzywa sztucznego lub stali szlachetnej. Dlaczego? Przewodzą one ciepło gorzej niż aluminium, a przez to zapobiegają tworzeniu się mostków termicznych. W OKNOPLAST, w modelu pasywnych okien PVC Winergetic Premium Passive, zastosowaliśmy dodatkową blokadę termiczną SpaceBlock z aerożelu.

Ciepłe okna Winergetic OKNOPLAST w pokoju dziecięcym


Jak wygląda montaż okien w domu pasywnym?

Chcesz postawić dom rzeczywiście pasywny? Nie wystarczy sam dobór odpowiednich, spełniających normy budownictwa pasywnego przegród, np. okien pasywnych takich jak OKNOPLAST Winegretic Premium Passive. Niezwykle ważny dla finalnego efektu jest także właściwy montaż okien. W domu pasywnym powinien być on niezwykle szczelny. Na co zwrócić uwagę? Okna w domu pasywnym montuje się w warstwie izolacji termicznej ścian. Dzięki temu minimalizuje się wpływ tzw. liniowych mostków cieplnych w miejscach styku ramy okna pasywnego ze ścianą. Do takiego montażu okien pasywnych wykorzystuje się specjalne systemy umożliwiające montowanie okien w płaszczyźnie termoizolacji. Najczęściej wybierane są te, w których wykorzystuje się wzmacniane kotwy, listwy, kątowniki, konsole czy tzw. ciepłe belki montażowe.

Interesuje Cię budownictwo pasywne czy energooszczędne? Sprawdź na naszym blogu pozostałe poradniki dotyczące tego tematu.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów