Home Baza wiedzy Dom typu kostka – nowe życie w starych murach

Dom typu kostka – nowe życie w starych murach


opublikowane 07 kwi 2023

4 minuty

Domy typu kostka, które powstawały w czasach PRL-u, są częstym widokiem na polskich osiedlach. Kiedyś zdumiewały, dzisiaj jednak szpecą. Posiadacze tego typu domów, którzy chcą doprowadzić nieruchomość do współczesnego standardu, mają dwie opcje – burzyć i stawiać dom od zera lub podjąć się zadania modernizacji. W tym artykule podpowiadamy, jak tchnąć nowe życie w stare mury oraz jakie są za i przeciw tego przedsięwzięcia.

Z tego tekstu dowiesz się:

 • Jakie prace modernizacyjne wykonuje się przy starych domach typu kostka?
 • Czy dom typu kostka nadaje się do większej przebudowy?
 • Jakie prace wykonuje się dla uzyskania najlepszej izolacji ciepła?

Burzyć czy modernizować?

Domy typu kostka, które powstawały w okresie PRL-u, w tamtych czasach były odpowiedzią na nurty architektoniczne napływające do Polski z zachodu. Dzisiaj pozostajemy raczej zgodni, że czar tego typu budownictwa przeminął. Niemniej jednak młodsze pokolenie lub nowy nabywca nieruchomości może chcieć tchnąć życie na nowo w budynek tego typu. Jest to proces wymagający udziału architekta, gdyż niejednokrotnie przerabiane będą kluczowe elementy budynku, takie jak ściany nośne i dokładność kalkulacji odgrywa tu ogromną rolę.

Wielu nowych właścicieli staje przed istotnym wyborem — burzyć dom i stawiać nowy od podstaw lub modernizować to, co już mamy? Jakie są za i przeciw obu rozwiązań? Wyburzenie domu oraz postawienie nowego według projektu na miarę dzisiejszych czasów to ogromny koszt oraz przedsięwzięcie mogące zająć nawet lata. Dlatego wielu posiadaczy klasycznych kostek decyduje się na pełną modernizację.

W skład prac zazwyczaj wchodzą:

 • powiększenie metrażu (dobudowa piętra)
 • wyprowadzenie tarasu
 • zabudowa garażu
 • ocieplenie budynku
 • wymiana stolarki okiennej i drzwiowej 
 • zmiana systemu ogrzewania (np. z pieca węglowego na piec dwu-funkcyjny z ogrzewaniem podłogowym)

Zakres prac jest pokaźny i nie są to zadania, które wykona się w miesiąc. Przedsięwzięcie pozwoli jednak odmienić budynek i dom będzie znacznie tańszy niż alternatywa nowej budowy. 

„Kostka” to świetna baza do przebudowy

Tradycyjne kostki w kwestii przebudowy okazują się nadzwyczaj przyjemnym do pracy materiałem dla architekta. Zdecydowanie trudniej pracuje się nad tradycyjnymi polskimi domami – dworkami, gdzie mamy do czynienia ze spadzistym dachem oraz kolumnami. Kostki są zwarte, mają prostą bryłę, dlatego łatwo wykonać dla nich projekt przebudowy. Sam etap koncepcyjny, w którym uczestniczy architekt lub biuro projektowe, zajmuje około 2-3 miesięcy. Zakładając, że jako inwestorzy musimy przemyśleć pewne rozwiązania. Opracowanie projektu budowlanego to czas około 6 tygodni. Etap wykonawczy to około 2 miesiące – w zależności od zaawansowania prac może się wydłużyć. 

Największą niewiadomą stanowią kwestie urzędowe. Drobne prace, takie jak wykonanie ocieplenia, mogą bazować na zgłoszeniu remontu, jednak prace mające wpływ na konstrukcję budynku wymagają uzyskania pozwolenia na budowę. Jako inwestorzy jednak nie musimy załatwiać spraw urzędowych osobiście – kwestia uzyskania niezbędnych zgód i pozwoleń należy do architekta.

Drugie dno, czyli niespodzianki budowlane

Największym utrudnieniem dla firmy budowlanej podejmującej się przebudowy domu typu kostka, jest brak wiedzy, co zastaniemy pod warstwą tynku, gdy zerwiemy podłogi i tapety ze ścian. Niestety, ale kilkadziesiąt lat temu przykładano niewielką uwagę do dokładności wykonywanych prac budowlanych. W starych domach budowanych w czasach PRL-u możemy znaleźć wiele nieprzyjemnych znalezisk. Począwszy od nieśmiertelnych prowizorek, skończywszy na butelkach i walonkach w przestrzeni ocieplenia. Decydując się jednak na modernizację domu, możemy wykonać pewne prace np.: przygotowanie otworów okiennych – raz, a dobrze.

Termomodernizacja starego domu – wymiana stolarki

Dla wielu inwestorów kluczowa pozostaje kwestia optymalnego bilansu energetycznego domu. Kostki nie zasłynęły z wielkiej wydajności, dlatego prace modernizacyjne mają za zadanie uszczelnienie konstrukcji, eliminację mostków termicznych oraz zapewnienie optymalnej cyrkulacji powietrza.

Pierwszym krokiem na drodze do lepszej izolacji termicznej budynku będzie wymiana starych okien i drzwi zewnętrznych na nowe, cieplejsze rozwiązania. Dla prawidłowego osadzenia okien i drzwi (z uwzględnieniem ciepłego montażu) należy prawidłowo przygotować otwory. Niedopuszczalne są zaokrąglone narożniki lub nierówności. Po demontażu starych okien otwór należy przygotować pod wymiar nowego okna. Powierzchnię można wygładzić za pomocą zaprawy murarskiej, tak aby uzyskać wymaganą równość. Ułatwi to montaż taśm paroszczelnych i paroprzepuszczalnych dla ciepłego montażu okien.

W przypadku montażu drzwi wejściowych istotnym elementem otworu pod ościeżnicę jest podwalina z izomuru, która powinna znajdować się pod progiem drzwi. Sama podwalina powinna mieć 10 cm wysokości. Różnicę względem ościeżnicy niweluje się za pomocą np. pianki.

Jakie okna i drzwi wybrać? 

Najważniejszą kwestią podczas wyboru odpowiednich okien będzie odpowiednio niski parametr przenikania ciepła Uw dla okien oraz Ud dla drzwi. W przypadku okien Uw powinno plasować się poniżej wartości Uw = 0,90 W/m2K. W przypadku okien OKNOPLAST wszystkie produkty spełniają już tą wyśrubowaną normę. Wybierają okna OKNOPLAST warto zainteresować się systemem PRISMATIC, który oferuje klasyczną formę profilu oraz bardzo wysokie parametry izolacji ciepła. Okno bazuje na autorskim projekcie OKNOPLAST. Obniżone  skrzydło okna Prismatic pozwala wpuścić do pomieszczenia więcej światła, co również przekłada się na mniejsze koszty ogrzewania. System PRISMATIC doskonale nadaje się do zastosowania dwukomorowego pakietu szybowego o niskim parametrze Ug= 0,5 W/m2K. Dzięki temu okno, składające się z dwukomorowego pakietu oraz ciepłej ramki Warmatec może uzyskać Uw = 0,78 W/m2K. Czyni to system PRISMATIC doskonałym rozwiązaniem dla domów energooszczędnych.

W przypadku drzwi zewnętrznych izolacja cieplna ma równie duże znaczenie. Dobierając drzwi OKNOPLAST lub aluminiowe przygotowywane przez ALUHAUS mamy gwarancję bezpieczeństwa oraz najwyższej jakości wykonania. Sztandarowa linia drzwi zewnętrznych Aluhaus Elite pomaga uzyskać doskonałe parametry izolacji ciepła Ud od 0,69 W/m2K! 

Dzięki tak dobranej stolarce nasz stary dom będzie mógł konkurować nawet z nowo powstającymi konstrukcjami! Jeśli potrzebujesz pomocy w doborze odpowiedniej stolarki dla swojego wymarzonego domu, zasięgnij rady specjalistów OKNOPLAST.

Ocieplenie budynku od zewnątrz

W kwestii pozostałych elementów termomodernizacji domu najwięcej prac będzie dotyczyć wykonania elewacji spełniającej nowoczesny standard budowlany. Niezależnie od tego, czy ściana domu była budowana w systemie jedno lub dwuwartswowym — bloczki styropianu o grubości 8-10 cm będą najpowszechniejszym rozwiązaniem. Metoda ETICS – czyli tak zwana metoda „lekka mokra” wykorzystuje styropian, który zostaje przyklejony bezpośrednio do budynku. Po dokładnym naklejeniu styropianu nakłada się na niego warstwę ochronną. Do zabezpieczenia używamy specjalnego kleju, w który zatapiamy siatkę ochronną. Najlepiej sprawdzają się trwałe siatki z włókna szklanego, które zatapia się pomiędzy dwiema cienkimi warstwami kleju. Następnie można przejść do wykonania elewacji zewnętrznej i cieszyć się ciepłem w odnowionym domu.

Czytaj też:

2 minuty

Czym kierować się wybierając ekipę remontową?

Wykończenie wnętrz w domu/mieszkaniu wymaga doświadczenia, wiedzy i precyzji. Nic dziwnego, że coraz częściej decydujemy się na zatrudnienie profesjonalnej ekipy remontowej. To bardzo odpowiedzialna decyzja. Pozostaje nam jeszcze wybór fachowców. Czym kierować się przy wyborze ekipy remontowej? Radzimy!

Dlaczego nie warto oszczędzac na oknach

3 minuty

Czy warto oszczędzać na oknach?

Budowa czy remont domu, wiążące się z niebagatelnymi wydatkami, często skłaniają nas do szukania oszczędności. W przypadku okien, które nie tylko zdobią elewację i podkreślają styl wnętrz, ale przede wszystkim zapewniają izolację cieplną oraz akustyczną budynku nie powinniśmy jednak stawiać wyłącznie na niską cenę. W ich przypadku kluczowa jest jakość. Dlaczego? Jednorazowy wysoki koszt solidnej, energooszczędnej stolarki okiennej zwróci się bowiem z nawiązką podczas wieloletniego bezproblemowego użytkowania.

3 minuty

10 często popełnianych wpadek fachowców przy remoncie mieszkania

Czas remontu mieszkania wyzwala w nas zwykle wiele emocji. Na początku zwykle dominuje euforia, związana z wybieraniem materiałów, kolorów, faktur. W miarę postępu prac pojawia się niepokój, czy uda się wszystko zrealizować, tak jak sobie to wcześniej starannie zaplanowaliśmy. Pod koniec prac zwykle narasta w nas irytacja i zdenerwowanie, wywołane efektami (lub ich brakiem) prac wynajętych fachowców. W artykule opisujemy 10 najczęściej popełnianych przez nich wpadek. 

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów