Home Baza wiedzy Duże okna – fakty i mity cz. 1

Duże okna – fakty i mity cz. 1


Duże okna fakty i mity

opublikowane 24 kwi 2020

4 minuty

Marzysz o wielkoformatowych oknach w domu, ale – słuchając powszechnych opinii na ich temat – masz pewne obawy? Zastanawiasz się, czy dom z dużymi oknami rzeczywiście trudno ogrzać zimą? Nie wiesz, czy duże okna to dobry pomysł przy ruchliwej drodze lub w centrum miasta? Obawiasz się, czy aby na pewno okna wielkoformatowe są bezpieczne? Rozwiewamy Twoje wątpliwości, obalając najbardziej popularne mity na temat dużych okien.


Czy przy dużych oknach rosną koszty ogrzewania domu?

Osoby planujące budowę domu, często rezygnują z projektów z dużymi okna ze względu na obawy przed wysokimi rachunkami za ogrzewanie. Skąd takie myślenie? Większość z nas słyszała z pewnością, że „przez duże okna ucieka ciepło”. Opinie tego typu wywodzą się z czasów, gdy technologia produkcji okien była zdecydowanie mniej zaawansowana, a przez to okna odznaczały się znacznie wyższym, a więc gorszym, niż obecnie współczynnikiem przenikania ciepła. Mniejsza była wtedy również wiedza na temat prawidłowego, ciepłego montażu bez mostków termicznych. Czy współczesne okna wielkoformatowe są „ciepłe”, czyli mogą wykazywać straty ciepła podobne do tych, z którymi mamy do czynienia w przypadku ścian? W przypadku renomowanych producentów okien, w tym Oknoplast, okna wielkoformatowe mają porównywalną izolacyjność cieplną Uw do okien o standardowych wymiarach.

salon z oknami HST Oknoplast


Skąd mamy wiedzieć, że okna panoramiczne czy okna wielkoformatowe są ciepłe? Istotne jest, aby wybierać produkty wysokiej jakości z „ciepłymi” dwu- lub trzykomorowymi pakietami szybowymi, które odznaczają się niskim współczynnikiem przenikania ciepła (Ug). Idealnie, jeżeli są to modele z szybami termoizolacyjnymi zamkniętymi w „ciepłej” ramce, np. Warmatec Oknoplast, a przestrzeń między nimi wypełniona jest gazami szlachetnymi zamiast powietrzem. Jeżeli zależy nam na dużych ciepłych oknach, najlepiej wybierać modele z ciepłymi, wielokomorowymi profilami np. Winergetic Premium Oknoplast.

Kluczowy jest przede wszystkim właściwy montaż, dlatego warto zdecydować się na fachowców postępujących zgodnie ze szczegółowymi wytycznymi producenta.


Czy latem musi być gorąco?

Duże okna, dzięki sporych wymiarów przeszkleniom, traktowane są jako przezroczyste przegrody, które jednocześnie mogą w odpowiednich warunkach stanowić źródło ciepła. Jak to możliwe? Padające przez szybę do wnętrz promienie słoneczne mogą dodatkowo nagrzewać pomieszczenie. O ile jest to wskazane zimą, o tyle w letnią, słoneczną pogodę, może być nieco kłopotliwe. Sposobów na ograniczenie nagrzewania wnętrz przez szyny okien panoramicznych czy duże okna tarasowe jest kilka. Najprostszy z nich zakłada wybór okien z wysokiej klasy pakietami trzy- czy czteroszybowymi o niskim współczynniku przenikalności energii słonecznej. Dobrym pomysłem jest też montaż rolet wewnętrznych zaciemniających lub termoizolacyjnych lub rolet wewnętrznych. Bardziej skomplikowaną i wymagającą większych nakładów pieniędzy metodą, która jednocześnie nie zakłada zasłaniania w upały okien, jest odpowiedni dobór konstrukcji budynku. Na co dokładnie należy zwrócić uwagę?

Swoją uwagę warto zwrócić przede wszystkim na układ budynku w stosunku do stron świata. Dlaczego to tak ważne?

Okna wielkoformatowe zamontowane od południowej lub południowo-zachodniej strony „wpuszczają” do wnętrz najwięcej promieniowania słonecznego, a więc de facto sprawiają, że pomieszczenia te najszybciej się nagrzewają. Na ścianach ulokowanych w tych kierunkach można pomyśleć o mniejszych przeszkleniach lub oknach z szybami „przeciwsłonecznymi” (np. refleksyjnymi, absorpcyjnymi czy selektywnymi), które pochłaniają energię słoneczną i odbijają ją, zapobiegając przegrzewaniu się pomieszczeń. Udowodniono także, że nad dużymi oknami warto także zaplanować niewielkie zadaszenie, np. balkon. Po co? W miesiącach letnich słońce wędruje wysoko po niebie i kąt padania promieni słonecznych na podłoże jest inny niż zimą. Zastosowanie niewielkiego wykuszu nad oknem wielkoformatowym ograniczy ilość bezpośrednio wpadającego słupa światła do wnętrz, „zatrzymując” blisko szyby, jednocześnie nie zaciemniając zbytnio pomieszczenia (brak zasłon sprawi, że rozproszone światło słoneczne dostanie się do wnętrza bez przeszkód).

HST_Oknoplast_salon


Czy duże okna sprawiają, że we wnętrzach słychać hałas z zewnątrz?

Kolejnym mitem dotyczącym dużych okien jest ten dotyczący hałasu we wnętrzach. Powszechne są bowiem opinie, że okna o dużych przeszkleniach zdecydowanie gorzej niż murowane, szkieletowe czy drewniane ściany izolują akustycznie. Czy to prawda? Odpowiedź na tak postawione pytanie uzależniona jest od typu i jakości okien, o których mówimy. W przypadku modeli wysokiej klasy, renomowanego producenta, np. Oknoplast, można być spokojnym o poziom izolacji akustycznej okien.

Sypialnia_HST_Oknoplast


Stawiając dom czy kupując mieszkanie przy wyjątkowo głośnej drodze ekspresowej, lotnisku, dworcu kolejowym czy w centrum dużego miasta, można ochronę przed hałasem dodatkowo zwiększyć. Jak? Najprościej, wybierając okna z wysokim współczynnikiem Rw oznaczającym stopień tłumienia hałasu docierającego z zewnątrz budynku. Ochronę przed hałasem można zwiększyć, wybierając okna z szybami dźwiękoszczelnymi, a więc z szybami zespolonymi z foliami akustycznymi, które jednocześnie zmniejszają straty ciepła i nie przepuszczają większości dźwięków z zewnątrz do wnętrz. Dodatkowe zabezpieczenie przed hałasem dają okna o grubszym niż standardowo pakiecie szybowym.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów