Home Baza wiedzy Duże okna – fakty i mity cz. 2

Duże okna – fakty i mity cz. 2


Duze_okna_fakty_i_mity_cz_2_Oknoplast

opublikowane 12 cze 2020

4 minuty

Podobają Ci się okna wielkoformatowe, ale zastanawiasz się, czy rzeczywiście są tak drogie, jak się mówi? Przeszkodą przed zamówieniem dużych okien jest dla Ciebie wizja ich mycia? Obawiasz się, że okna panoramiczne nie są tak bezpieczne jak mniejsze modele? Zamiast słuchać plotek, dowiedź się, jaka jest prawda. W prosty i przystępny sposób rozprawiamy się z popularnymi mitami związanymi z dużymi oknami.


Czy duże okna są drogie?

Najczęściej wymienianym minusem dużych okien jest ich wysoka cena. Nie ma co ukrywać – rzeczywiście okna panoramiczne są droższe, średnio o 30-40 procent niż standardowe modele o mniejszych wymiarach. Ich wyższy koszt jest efektem nie tylko większego zużycia materiałów przy produkcji, ale także zastosowania bardziej zaawansowanych rozwiązań technologicznych dotyczących m.in. izolacji termicznej, stalowych wzmocnień wewnątrz ramy i profilu, czy bezpieczeństwa. Ceny poszczególnych modeli okien wielkoformatowych będą różnić się między sobą zależnie od materiału, z którego wykonane są profile, ale też sposobu otwierania skrzydeł, typu pakietów szybowych odpowiadających za izolacyjność cieplną i akustyczną. Najdroższe na rynku są duże okna z profilami aluminiowymi, nieco tańsze są okna wielkoformatowe z drewna, a najbardziej korzystną cenę można uzyskać, decydując się na wielkoformatowe okna z PVC.

Duże okna fakty i mity
Czytaj też:

Duże okna – fakty i mity cz. 1

Przeszklenia wykonane z aluminium – Aluhaus 90


Duże drzwi tarasowe otwierane systemem podnoszono-przesuwnym będą zdecydowanie droższe niż modele uchylno-przesuwne czy okna rozwieralno-uchylne.

Najtańszym rozwiązaniem w przypadku dużych okien są modele nieotwierane, tak zwane fiksy (fix). Ich cena potrafi być niższa nawet o około 30 procent w porównaniu z oknami panoramicznymi otwieranymi. Dlaczego? Do ich produkcji zużywa się mniej profili (nie mają skrzydeł), a także nie ma konieczności stosowania okuć. Zakup okien wielkoformatowych warto traktować jak inwestycję – nie tylko w lepszy widok na świat zewnętrzny, ale także w wyższą wartość rynkową nieruchomości. Jak to możliwe? Budynki z oknami panoramicznymi osiągają bowiem wyższe ceny na rynku wtórnym. Co więcej, zastosowanie okien wielkoformatowych sprawia, że do wymurowania i ocieplenia jest mniejsza ilość ścian, więc oszczędza się na materiałach budowalnych oraz robociźnie.

Okno PIXEL Oknoplast – stałe szklenie


Czy okna panoramiczne są trudne w czyszczeniu?

Parafrazując znane powiedzenie, można by powiedzieć „małe okna – mały kłopot, duże okna – duży kłopot”? Jest w tym ziarnko prawdy, ponieważ jedną z istotnych wad okien wielkoformatowych wskazywanych przez ich użytkowników jest ich problematyczne czyszczenie. Pięknie wyglądające duże tafle szkła na parterze – zarówno w oknach otwieranych, jak i nieotwieranych, tzw. fiksach – można umyć bez konieczności zamawiania usług specjalistycznej firmy. W przypadku okien na piętrze sytuacja się nieco komplikuje – tam okna wielkoformatowe często stosowane są jako przeszklenie całej ściany (od podłogi do sufitu) i trudno dosięgnąć nawet z drabiny, aby umyć ich najwyższe partie. Nie oznacza to jednak, że okna panoramiczne zamontowane w Twoim domu będą stale brudne.

Rozwiązaniem stosowanym coraz chętniej w dużych oknach są szyby samoczyszczące ze specjalną powłoką, dzięki której zabrudzenia organiczne gromadzące się na jej powierzchni są rozkładane z pomocą promieni UV. Co więcej, okna te odznaczają się właściwościami hydrofilnymi, w wyniku czego zabrudzenia podczas deszczu spływają z szyby, nie zostawiając zacieków czy plam. Zastosowanie w oknach panoramicznych – zwłaszcza na piętrze i w trudno dostępnych miejscach – samoczyszczących szyb przyczynia się do dłuższego utrzymania okien w czystości. W efekcie okna wielkoformatowe można myć rzadziej, np. wystarczy wyczyścić je raz w roku.

Drzwi tarasowe PSK Prismatic


Czy okna wielkoformatowe zmniejszają poziom bezpieczeństwa budynku?

Decydując się na okna panoramiczne, nie musisz obawiać się, że zmniejszeniu ulegnie poziom bezpieczeństwa budynku. Teoria, że duże okna wpływają negatywnie na zabezpieczenie nieruchomości przed włamaniem, odeszła w niepamięć wraz z widocznym w ostatnich latach rozwojem technologii okiennych. Współczesne okna wielkoformatowe doświetlają wnętrze, zabezpieczają przed wyziębieniem pomieszczeń i stratami ciepła, a także zapewniają optymalny poziom bezpieczeństwa antywłamaniowego. Podczas zamawiania okien wielkoformatowych warto zwrócić uwagę na ich klasę antywłamaniowości. Najlepsze modele powinny posiadać specjalne okucia antywłamaniowe z zaczepami antywyważeniowymi i czopami. Poziom  bezpieczeństwa okien panoramicznych podnieść można, stosując również klamki z kluczem oraz pakiety szybowe z folią, tzw. szkło laminowane, które po uderzenie nie rozsypują się na miliony małych kawałków, a trzymają się przyklejone do folii.


Szczególnie uważnie należy przyjrzeć się rozwiązaniom zastosowanym w drzwiach tarasowych. Większość włamań odbywa się właśnie tą drogą. Dodatkową ochroną, nie tylko przed złodziejami, ale także przed wzrokiem przechodniów czy sąsiadów i słońcem latem, są rolety zewnętrzne o wysokiej klasie odporności . Gdy są one wykonane ze wzmocnionego aluminium czy stali, posiadają specjalne maskownice prowadnic i rygle, a także stosowane zgodnie z przeznaczeniem, a więc np. zaciągane podczas nieobecności w domu, stanowią utrudnienie dla złodzieja ze względu na dłuższy czas, który musi on poświęcić na wejście do domu. Gdy zależy Ci na najwyższym poziomie bezpieczeństwa budynku, możesz zainstalować również na oknach specjalne czujniki systemu alarmowego. W razie wtargnięcia nieproszonej osoby do nieruchomości, uruchomi się alarm.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów