Home Baza wiedzy Elewacja domu 2024 – trendy i nowoczesne materiały

Elewacja domu 2024 – trendy i nowoczesne materiały


opublikowane 28 lis 2023

4 minuty

Elewacja domu jest zapowiedzią tego, czego można spodziewać się po wnętrzach. Warto, aby odzwierciedlała nasz gust, a także pasowała do stylu architektonicznego budynku oraz okolicy. Szukasz pomysłów na wykończenie fasady budynku jednorodzinnego? Zastanawiasz się, z czego wykonać elewację domu? Zebraliśmy najbardziej aktualne, a jednocześnie ponadczasowe rozwiązania. Dzięki nim elewacja nie będzie modna przez krótki czas, ale stylowa przez wiele lat.

Przed Tobą etap wykańczania elewacji domu i zastanawiasz się, jaki materiał oraz kolor elewacji wybrać? Aby uzyskać estetyczny efekt, należy wziąć pod uwagę przede wszystkim styl architektoniczny budynku. Inne rozwiązania i elementy będą bowiem pasować do domu w stylu rustykalnym z dachem dwuspadowym, a inne do nowoczesnej willi o modernistycznej bryle. Ważne jest też, aby dopasować wygląd elewacji domu do kontekstu otoczenia i konkretnej lokalizacji – domy w górach wyglądają przecież zazwyczaj inaczej niż te na nizinach, prawda?

Należy także zadbać o zrównoważoną i harmonijną kompozycję fasady przez zastosowanie elementów i pionowych, i poziomych, a także różnego typu wypukłości. Planując elewację domu, warto mieć też na względzie, że nie najlepszym wyborem są charakterystyczne czy krzykliwe kolory. Nawet jeśli są aktualnie modne, po kilku latach staną się passe. Elewację domu najlepiej więc wykończyć w ponadczasowych i neutralnych barwach. Tyle ogólników, pora poszukać odpowiedzi na pytanie – jak wyglądają nowoczesne elewacje domów. Niżej znajdziesz podpowiedzi dotyczące rozwiązań najczęściej obecnie stosowanych przez projektantów.

Modna elewacja domu? W bieli!

Biel to zawsze dobry wybór na elewację domu. Można ją uzyskać, decydując się na tynk w tym kolorze, malowane deski elewacyjne czy barwione w masie cegły klinkierowe. Taka fasada nie tylko pasuje do każdego stylu architektonicznego (od tradycyjnego po minimalistyczny), ale też jest naprawdę ponadczasowa. Do tego można z łatwością do takiej białej elewacji domu dopasować kolorystykę pozostałych elementów fasady – stolarkę okienną i drzwiową, bramy garażowe, dach z orynnowaniem czy rolety zewnętrze. W 2024 roku najmodniejsze są białe budynki jednorodzinne w stylu modernistycznej willi lub nowoczesnej stodoły.

Okna OKNOPLAST Winergetic Standard w kolorze Black Jet


W pierwszym przypadku biel elewacji domu doskonale podkreśla kubistyczną bryłę budynku z płaskim dachem. Architekci coraz chętniej – zamiast prostych, gładkich ścian – w takim geometrycznym budownictwie stosują fasady trójwymiarowe. Możliwe jest to nie tylko przez stosowanie boniowania, gzymsów, listew czy płaskorzeźb, jak dawniej, ale też zróżnicowanie grubości ocieplenia na ścianie. W efekcie można uzyskać efekt „przecinania” elewacji domu prostymi liniami.

Dom z drzwiami tarasowymi HST Motion w kolorze Fenstergrau Matt


Biała elewacja pasuje też doskonale do nowoczesnych stodół, a więc budynków o dachu dwuspadowym, ale najczęściej bezokapowych i o prostej bryle. Jeszcze kilka lat temu w takim budownictwie panowała moda na szare fasady, ale obecnie na topie jest biel w połączeniu np. z białymi oknami wielkoformatowymi i przesuwnymi drzwiami tarasowymi.

Okna Winergetic Standard w kolorze Black Jet i żaluzje fasadowe Nodio


Elewacja domu w 2024 roku – kontrast czy jednolitość?

W wykańczaniu elewacji domów, zwłaszcza projektowanych na zamówienie, widoczna jest coraz wyraźniej tendencja do łączenia różnych materiałów. Ma to na celu stworzenie wizualnych kontrastów, co jest bardzo pożądane w nowoczesnych projektach fasad. Najczęściej zestawiane przed laty były ze sobą tynk oraz drewno lub płytki drewnopodobne – zwłaszcza gdy ściany miały najmodniejszy wtedy szary kolor. Współcześnie, co widoczne będzie m.in. w projektach w 2024 roku, częściej stosuje się na elewacjach domów takie pary, jak: tynk i cement dekoracyjny albo tynk i kamień naturalny. Co z drewnianą elewacją domu – z jakim materiałem wykończeniowym najlepiej wygląda? Z kamieniem naturalnym pod postacią wielkoformatowych płyt.

Z drugiej strony współczesne wzornictwo willowe, co widać po pracach najlepszych architektów, ma skłonność do jednolitości w projektowaniu elewacji domów. Odznacza się ona stosowaniem jednego typu okładziny odpornej na wilgoć, ścieranie i uszkodzenia mechaniczne na ścianach, podłogach, a nawet w basenach. W takich realizacjach najlepiej sprawdzają się na elewacji domu, ale nie tylko płyty z kamienia naturalnego lub zewnętrzne płyty wielkoformatowe płyty z gresu czy ceramiczne. Dzięki temu możliwe jest osiągnięcie idealnej ciągłości wizualnej i dodanie budynkowi lżejszego wyglądu.


Nowoczesne elewacje domów – metal na topie

W nowoczesnym budownictwie – zwłaszcza w przypadku luksusowych willi – coraz częściej stosuje się na elewacje domu okładziny stalowe. Najczęściej na warstwie ocieplenia układa się dostępne jako gotowe elementy metalowe panele elewacyjne, blachy perforowane czy też siatki cięto-ciągnione. Przybierają one rozmaity wygląd – szczególnie modne są te w kolorze rdzy i aluminium. Można nimi pokryć całą powierzchnię elewacji domu, ale zdecydowanie najlepiej prezentują się w połączeniu z klasycznym tynkiem czy elewacjami szklanymi.

Takie elewacje domów są łatwe w recyklingu, dlatego sięgają po nie zwłaszcza architekci, dla których ważne są kwestie zrównoważonego rozwoju. Odznaczają się też wysokim poziomem odporności na uszkodzenia mechaniczne, są łatwe w czyszczeniu. Ich wadą jest konieczność specjalnego przygotowania ścian (już na etapie projektu budynku), a także cena. Mimo że stalowe elewacje domów do tej pory dominowały w budowie biurowców, coraz częściej pojawiają się w prestiżowych i luksusowych projektach budynków jednorodzinnych.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów