Ikony designu XX wieku – słynne meble od projektantów
Ikony designu to meble, które nie tylko spełniają funkcję użytkową. Jednocześnie – dzięki swojemu ponadczasowemu i wybitnemu wzornictwu – dekorują wnętrza i dodają im elegancji. Sprawdź, które meble wyprodukowane w XX wieku obecnie chętnie wykorzystywane są przez projektantów w nowoczesnych aranżacjach wnętrz.
Podczas tegorocznych targów wnętrzarskich, m.in. Salone del Mobile Milano, wielu wystawców zdecydowało się na łączenie nowych elementów z meblami i dekoracjami vintage. Dlaczego? To jeden ze sposobów na ograniczenie wytwarzania odpadów i ich negatywnego wpływu na środowisko naturalne. Pewne jest więc, że w 2023 roku meble vintage, zwłaszcza te z tzw. górnej półki, będą towarem niezwykle pożądanym. Które modele to najlepsza inwestycja – zarówno finansowa, jak i związana z podniesieniem prestiżu wnętrza? Poniżej znajdziesz zestawienie najbardziej ikonicznych mebli wyprodukowanych w XX wieku.
Meble vintage w nowoczesnym wnętrzu
PÓŁKA CARLTON
Nie ma chyba bardziej rozpoznawalnego i „odjechanego” wzornictwa mebli niż włoskiego kolektywu projektowo-architektonicznego Memphis. Dziki, kolorowy, postmodernistyczny styl na pierwszy rzut oka kojarzy się z latami 80. XX wieku. Jednym z najbardziej charakterystycznych modeli jest półka, nazywana też parawanem, o nazwie Carlton. Zaprojektowana została ona przez Ettore Sottsassa – jednego z założycieli grupy. Chociaż na początku mebel ten wzbudzał skrajnie różne emocje – od zachwytu po zdegustowanie – współcześnie uznawany jest za ikonę designu. Może stanowić ciekawe, nieco krzykliwe i przyciągające wzrok uzupełnienie aranżacji minimalistycznej. Jego cena na aukcjach wynosi od 12 do nawet 20 tys. dolarów za sztukę.
KRZESŁO WIGGLE
Patrzysz na zdjęcie i wiesz, że takie krzesło powstało z miłości do designu! Model Wiggle autorstwa Franka Gehry’ego jest jednym z najbardziej rozpoznawalnych projektów w historii wzornictwa użytkowego. Mebel zaprojektowany dla marki Vitra jest prosty w formie, niezwykle wytrzymały, a także zabawny w wyglądzie. Stanowi część serii mebli „Easy Edges” (tłum. łatwe krawędzie) z 1972 roku, w której udało się projektantowi nadać nowy wymiar estetyczny takiemu materiałowi codziennego użytku jak… karton. To także, niezwykle obecnie aktualny, przykład używania w meblarstwie materiałów przyjaznych środowisku naturalnemu. Krzesła Wiggle są obecnie dostępne w sprzedaży jako modele vintage. Można kupić je już za około 1000 euro.
FOTEL WYPOCZYNKOWY THE EAMES LOUNGE
Nie ma chyba częściej podrabianego mebla niż fotel wypoczynkowy autorstwa Charlesa i Raya Eamesów stworzonego dla marki Herman Miller. Oryginalny model odznacza się nie tylko ponadczasowym i klasycznym wzornictwem, ale również najwyższą jakością wykonania. Chociaż historia The Eames Lounge sięga 1956 roku, do dziś doskonale wpasowuje się on we wnętrza aranżowane w różnych stylach. Mebel powstał jako reinterpretacja klasycznego fotela klubowego. Inspiracją do jego kształtu i wykorzystania skóry naturalnej była… rękawica baseballowa. Dziś model ten jest przykładem jednego z najważniejszych projektów mebli XX wieku. Oryginalny mebel kosztuje co najmniej ok. 6000 dolarów.
FOTEL WYPOCZYNKOWY LCW
Fotel LCW (Lounge Chair Wood) zdobył kiedyś tytuł „krzesła stulecia” w plebiscycie magazynu „TIME”. Nic dziwnego – jest elegancki, wygodny i lekki w formie. Do jego produkcji zastosowano innowacyjny w latach 40. XX wieku, gdy powstawał, materiał – sklejkę drewnianą. Formowana była ona w sposób nieco prymitywny, ale skuteczny, a więc przy użyciu kompresora rowerowego. Prawda, że nie sposób odmówić mu designerskiego rysu będącego efektem pracy niezawodnego duetu Raya i Charlesa Eamesów? Współcześnie powstaje wiele jego – gorszych i lepszych – kopii. Oryginał zaprojektowany dla marki Vitra jest jednak tylko jeden. Jego cena wynosi od ok. 1500 dolarów.
FOTEL EGG CHAIR
Patrzysz na fotel Egg Chair i od razu wiesz, że powstał w latach 50. XX wieku. Jest to ikona okresu midcentury modern, ale jednocześnie model niezwykle ponadczasowy. Zaprojektowany został dla SAS Royal Hotel w Kopenhadze przez Arne Jacobsena pod marką Fritz Hansen. Zakrzywiony, organiczny kształt fotela Egg miał stanowić delikatny kontrast dla ostrych krawędzi elewacji pierwszego duńskiego drapacza chmur. Projektant do produkcji siedziska opartego na obrotowej podstawie użył w 1958 roku formowanej pianki. Co ciekawe, prototyp stworzył jednak z… gliny. Czy można kupić ten fotel współcześnie? Tak, produkowany jest od do dziś. Zestaw w skórzanej tapicerce i z podnóżkiem kosztuje od ok. 15 000 dolarów.
STÓŁ TULIP
Stół Tulip był częścią kolekcji mebli Tulip (nazywanej też Pedestal) z 1957 roku. Zaprojektowany został przez Eero Saarinena amerykańskiego architekta i projektanta przemysłowego pochodzenia fińskiego. Tulip stanowił jeden z czołowych przykładów krzywoliniowych projektów tzw. epoki kosmicznej. Jego ponadczasowa, nieco rzeźbiarska i bardzo nowoczesna sylwetka sprawdza się we wnętrzach do dziś. Jak pisał w połowie XX wieku projektant mebla, jego jedna wykonana ze stopu aluminium noga miała na celu wyeliminowanie „brzydkiego, zagmatwanego, niespokojnego świata pod blatem stołu”. Ten elegancki, trwały i przełomowy jak na swoje czasy mebel można kupić współcześnie w oryginalne już od ok. 1000 dolarów (cena zależy od wielkości i wybarwienia stołu).
SOFA FLORENCE KNOLL
Jaka sofa jest ikoną designu? Z pewnością model stworzony w 1954 roku przez genialną Florence Knoll, która była dyrektorką ds. projektowania w firmie produkcyjnej Knoll. Model ten oddaje wszystko, co ceniła w designie Florence, a więc: kwadratową geometrię, połączenie tekstyliów i stali, a także czystą forma, która mimo upływu lat wygląda nowocześnie. Elementem klasycznym, nawiązującym nieco do bardziej tradycyjnych mebli tapicerowanych są pikowania na oparciu i siedzisku sofy. Chcesz kupić sofę Florence Knoll do swojego wnętrza? To kosztowna, ale warta swojej ceny inwestycja na poziomie od ok. 12 000 dolarów.
Chcesz wiedzieć więcej o designerskich wnętrzach i ikonicznych meblach? Śledź nasze INSTAGRAM
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields