Home Baza wiedzy Budowa domu Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku?

artykuł 3 z 8 poradnika "Budowa domu"

Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku?


Marzysz o własnym domu, ale przed podjęciem działania powstrzymuje Cię myśl o kosztach budowy w 2023 roku? Wielu prywatnych inwestorów wstrzymuje się teraz przed rozpoczęciem prac. Straszą ich coraz większe trudności z uzyskaniem kredytu hipotecznego, szalejąca inflacja i szybujące w górę ceny usług oraz materiałów. Inni uważają jednak, że nie ma, na co czekać – taniej nie będzie. Należysz do tej drugiej grupy? Zanim zaczniesz budowę, sprawdź, ile kosztuje budowa w 2023 roku.

Nowoczesny dom parterowy z oknami Prismatic z kolorze jet black


Budowa budowie nierówna – co wpływa na koszt budowy domu?

Zanim przejdziemy do konkretnych cen materiałów i usług, warto uzmysłowić sobie, co realnie wpływa na ostateczny koszt budowy domu. Cena wybudowania domu od podstaw do etapu tzw. pod klucz będzie różna w przypadku domów o odmiennych:

 • metrażu – skrajnie odmienne będą wyceny domu zbudowanego w tej samej technologii, ale w różnej wielkości, np. 100 m kw., 140 m kw. i 200 m kw.;
 • stylach architektonicznych – koszt uzależniony będzie zarówno do wykorzystanych na elewacji czy dachu materiałów (np. drogie kamień i łupek lub tańsze tynk i blachodachówka), jak i poziomu trudności jej wykonania (więcej roboczogodzin ekipy budowlanej);
 • technologiach wykonania – tańsze są domy budowane w technologii tradycyjnej (murowanej) niż z drewna; warto jednak pamiętać, że koszt domu różni się też zależnie od użytych materiałów do wznoszenia ścian (np. tani pustak ceramiczny lub droższy silikatowy);
 • usytuowaniu – jeśli do kosztów budowy domu wliczasz cenę zakupu działki, pamiętaj, że droższe są nieruchomości usytuowane blisko centrów miast lub na atrakcyjnych krajobrazowo i przyrodniczo terenach zielonych;
 • standardzie budowy – koszt budowy domu znacznie wzrasta, gdy wykańcza się budynek modnymi czy naturalnymi materiałami, np. marmurem, drewnem, mosiężnymi klamkami i armaturą; dom tani w budowie będzie wykończony raczej panelami, płytkami ceramicznymi itp.;
 • liczbie kondygnacji i bryle – droższe jest wybudowanie domu piętrowego, a także z poddaszem mieszkalnym niż domu parterowego o dachu płaskim, tzw. kostki.
Dom z basenem w Małopolsce z oknami Winergetic Standard kolor Jet Black i żaluzjami fasadowymi OKNOPLAST


Koszt budowy domu w 2021, 2022 i 2023 roku

Trudno wyrokować na temat kosztów budowy domu na 2023 rok, ponieważ sytuacja na rynku zmienia się niezwykle dynamicznie. Jedno jest pewne – wzrosty cen usług i materiałów mogą towarzyszyć nam jeszcze przez jakiś czas. Ponieważ nie widać wyraźnych znamion stabilizacji (a jedynie pojedyncze obniżki cen, np. stali), jedno jest pewne – w nadchodzących miesiącach dużo taniej nie będzie. Nie ma się więc co wstrzymywać się z budową – chyba że na co najmniej kilka lat. Ważne jest natomiast, aby wyliczając budżet budowy czy też kosztorys budowy domu, wziąć poprawkę na rosnącą inflację i ceny.

Wskazówką mogą być dla Ciebie dane Głównego Urzędu Statystycznego z połowy 2021 i 2022 roku. W czerwcu 2022 roku ceny produkcji budowlano-montażowej były wyższe o 13,2 proc. wyższe niż w tym samym okresie w 2021 roku i o 1,4 proc. wyższe niż zaledwie miesiąc wcześniej. Koszty budowy domu, według danych GUS, wrosły natomiast od czerwca 2021 do czerwca 2022 o 14,4 proc. (średnio o 40-60 tys. zł przy budowie domu do stanu deweloperskiego i kolejne 10-30 tys. zł przy wykończeniu pod klucz). We wcześniejszych latach wzrosty oscylowały na poziomie 8-9 proc. Pod koniec 2022 roku koszt budowy domu w tej samej technologii i z tą samą ekipą był średnio droższy o więcej niż 20 proc. w porównaniu z 2021 rokiem. Co zrobić z tą wiedzą? Warto pamiętać o dodaniu odpowiedniego zapasu przy ustalaniu budżetu na budowę domu w 2023 roku, zwłaszcza jeśli planowana jest ona długoterminowo.

Salon z drzwiami tarasowymi HST Premium i moskitierą OKNOPLAST


Budowa domu w stanie surowym otwartym – ile będzie kosztować w roku 2024?

Aby rzucić pewne światło na koszt, skupmy się na stanie surowym otwartym projektu budowlanego. Warto, abyśmy zerknęli na te kluczowe elementy, które przewidują koszty: fundamentów, ścian nośnych, ścian działowych, kominów i systemu wentylacji, stropu (zarówno nad piętrem, jak i parterem) oraz dachu. Aby ułatwić nasze obliczenia, załóżmy, że mamy do czynienia z domem o całkowitej powierzchni wynoszącej 150 metrów kwadratowych, jest to dwukondygnacyjny budynek, gdzie każda kondygnacja będzie miała dokładnie 75 metrów kwadratowych.

NazwaCena jednostkowaIlośćŁączny koszt
Fundamenty (materiał + wykonanie)140 zł/m²75m²10 500 zł
Ściany nośne (materiał + wykonanie)150 zł/m²200m²30 000 zł
Ściany działowe (materiał + wykonanie)120 zł/m²135m²16 200 zł
Wentylacja800 zł/szt.5 szt.4 000 zł
Kominy5 000 zł/szt.1 szt.5 000 zł
Strop (materiały + wykonanie)500 zł/m²150 m²75 000 zł
Dach z ociepleniem (materiały + wykonanie)400 zł/m²110 m²44 000
Razem184 700

Na doprowadzenie domu o powierzchni 150m2 do stanu surowego otwartego potrzebujemy zatem ok 184 700 zł.

Budowa domu – cena za m2

Pora na konkretne informacje. Ile kosztuje budowa domu w 2023 roku? Jaki jest koszt budowy domu do stanu deweloperskiego (bez wykończenia)? Jaka jest cena za m² budowy domu?  Uśredniony koszt budowy 1 m² domu w stanie surowym w Polsce wyniósł w październiku 2022 roku 3010 zł netto (robocizna i materiał). Koszt budowy 1 m² domu w stanie deweloperskim był znacznie wyższy i wynosił aż 5266 zł netto (robocizna i materiał). Jak sytuacja wyglądała rok wcześniej, a więc pod koniec 2021 roku? Wtedy koszt 1 m² budowy domu w stanie deweloperskim wynosił 4361 zł netto, a stanu surowego zamkniętego 2505 zł netto.

Jak kształtować będzie się koszt budowy domu na przestrzeni całego 2023 roku? Trudno oszacować, ponieważ największy wpływ na koszt inwestycji mają wybrana technologia oraz wzrosty cen materiałów budowlanych.  Mniejsze, choć istotne znaczenie mają też koszty roboczogodzin i usług. Specjaliści z branży budowlanej zalecają więc, aby sięgać po projekty domów, które można wybudować szybko i bezproblemowo, a także które sięgają po zaawansowane rozwiązania technologiczne (np. technologię ścian jedno- lub dwuwarstwowych zamiast trójwarstwowej, mniej dużych przeszkleń z ciepłym montażem zamiast wielu małych okien).

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów