Home Baza wiedzy Jak ciepło powinno być w domu?

Jak ciepło powinno być w domu?


Jaka-temperatura-w-domu-oknoplast

opublikowane 03 sty 2020

4 minuty

W okresie jesienno-zimowym ogrzewamy nasze mieszkania, domy i biura, aby spędzać czas w komfortowych warunkach. Najczęściej, ustawiając konkretną temperaturę powietrza w pomieszczeniu, nie bierzemy pod uwagę jej wpływu na nasze samopoczucie, zdrowie, a nawet jakość snu. To błąd, który możemy przypłacić problemami z koncentracją, infekcjami górnych dróg oddechowych, a nawet bezsennością. Jaka temperatura w domu czy pracy jest zatem dla nas optymalna? O czym pamiętać, aby uzyskać komfortowe warunki cieplne w sypialni?

Jak ciepło powinno być w naszych domach


Wiele infekcji czy gorsze samopoczucie, które dotykają nas jesienią, zimą czy w okresie przedwiosennym zrzucamy na karb przesilenia czy niskich temperatur panujących na zewnętrz. Niewiele osób zdaje sobie sprawę z tego, że przyczyną chorób oraz braku energii może być także nieodpowiednio dobrana temperatura w pomieszczeniach, w których przebywamy przez większość dnia. Jak temperatura powietrza w salonie, sypialni, łazience, biurze czy kuchni wpływa na zdrowie człowieka?


Ból głowy, katar i bezsenność

Temperatura powietrza w domu nie powinna być zbyt wysoka. W pierwszym przypadku może ona powodować problemy ze skupieniem uwagi, szybkim męczeniem się i senność. Przez występujące w efekcie przegrzania ciała bóle głowy i odwodnienie pogarsza się także nasze samopoczucie. W mocno ogrzanym pomieszczeniu narażeni jesteśmy także na łatwiejszy rozwój infekcji górnych dróg oddechowych, a także chrypkę i suchy kaszel. Dlaczego? Chroniące nasz organizm przez wtargnięciem chorobotwórczych wirusów i bakterii śluzówki nosa i gardła wysychają w wyniku działania wysokiej temperatury powietrza, otwierając drogę podstępnym mikrobom. Niewłaściwa temperatura w sypialni może natomiast przyczynić się do problemów z zaśnięciem, gorszej jakości snu, a nawet bezsenności. Są one wynikiem wytężonej pracy, jaką podczas snu musi wykonać nasz organizm, aby w ciepłym pomieszczeniu utrzymać stałą, niższą niż w ciągu dnia temperaturę ciała.


Nie za ciepło, nie za zimno

Jaka ciepło powinno więc być w domu? Poziom temperatury powietrza wewnątrz budynku uzależniony jest nie tylko od upodobań konkretnych osób, ale także od ich wieku, stanu zdrowia czy trybu życia. Informacji nt. optymalnej temperatury możemy szukać w krajowych przepisach, np. w Rozporządzeniu Ministra Infrastruktury w sprawie warunków technicznych, jakim powinny odpowiadać budynki (Dz.U. Nr 75, poz. 690), a także w wytycznych Światowej Organizacji Zdrowia (WHO). Polskie przepisy wskazują, że temperatura 20 stopni Celsjusza powinna być utrzymywana w pomieszczeniach tzw. dziennych (salon, przedpokój, kuchnia, biuro), które przeznaczone są do stałego pobytu osób niewykonujących w sposób ciągły prac fizycznych i nieubranych w odzież zewnętrzną. W sypialni najlepiej sprawdzą się wartości ok. 18 stopni Celsjusza (min. 16, maks. 20). Wyższą temperaturę, bo 24 stopni Celsjusza, zaleca się natomiast stosować w pomieszczeniach, w których przebywa się bez odzieży, np. w łazience,  szatni, gabinecie lekarskim. Minimalna wartość to 16 stopni Celsjusza. WHO przykłada większą wagę do kondycji i wieku osób w nim przebywających. Co najmniej 18 stopni Celsjusza właściwe jest dla osób zdrowych i w średnim wieku. Małe dzieci, osoby starsze i niepełnosprawne wymagają za to nie mniej niż 20 stopni Celsjusza. W obu przypadkach górną granicę stanowi poziom 24 stopni Celsjusza.


Najlepsza temperatura do spania

Jaka jest więc najbardziej optymalna temperatura do sypialni? Pomieszczenie to powinno być chłodniejsze niż reszta mieszkania czy domu. Jest to istotne z powodu procesów fizjologicznych, jakie zachodzą w naszym organizmie podczas snu. W czasie nocnego odpoczynku temperatura naszego ciała spada z poziomu 36,6 o nawet 1-2 stopnie Celsjusza do wartości ok. 35 stopni Celsjusza. Możliwe jest to dzięki pozwalającej zapaść nam w sen melatoninie, która łatwiej wytwarzana jest przy niskiej temperaturze otoczenia. Gdy więc w sypialni jest za ciepło, tj. powyżej 18 stopni Celsjusza, proces ten jest zaburzony, prowadząc m.in. do kłopotów z zaśnięciem. Zbyt ciepłe pomieszczenie może prowadzić także do prób ochłodzenia organizmu m.in. przez rozszerzenie naczyń krwionośnych czy pocenie się – w efekcie więc, zamiast próbować się rozluźnić i wypocząć, nasze ciało będzie walczyć ze zbyt wysoką temperaturą wokół.


Regulacja temperatury w sypialni

Współcześnie temperaturę w naszych domach czy biurach regulujemy za pomocą specjalnych sterowników stanowiących integralną część instalacji grzewczej. Przeważnie jednak sterowniki te pozwalają na utrzymanie konkretnej temperatury na całej ogrzewanej powierzchni, a więc we wszystkich pomieszczeniach. Sposobem na uzyskanie niższej temperatury np. w sypialni może być więc manualne sterowanie mocą grzejników lub specjalnych regulatorów pokojowych bądź pogodowych. Niezwykle ważne w przypadku sypialni jest także wietrzenie, które dodatkowo pozwala nam wprowadzić do wnętrza rześkie powietrze. Co jednak w sytuacji, gdy mieszkamy w regionie o mocnym zanieczyszczeniu powietrza w okresie jesienno-zimowym. W tym przypadku pomocny może być system Inteligentny Dom Oknoplast, dzięki któremu można zdalnie otwierać i zamykać okna w momencie, w którym jakość powietrza na zewnątrz jest zadowalająca. Pomocnym rozwiązaniem są także nawiewniki antysmogowe Oknoplast, które wietrząc pomieszczenie, jednocześnie chronią je przed przenikaniem aż 98% cząstek pyłu PM10 do jego wnętrza. Rozwiązanie to zabezpiecza też przed nadmierną wentylacją, przeciągami i stratami ciepła.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów