Home Baza wiedzy Jak długo wietrzyć mieszkanie?

Jak długo wietrzyć mieszkanie?


wiatrak-powietrze

opublikowane 29 lip 2021

2 minuty

W ciągu dnia wiele czynności, które wykonują domownicy może przyczyniać się do powstawania pary wodnej, która bez odpowiedniej cyrkulacji, osadzać się będzie na powierzchniach płaskich. Jak długo należy wietrzyć mieszkanie lub dom, aby zapewnić prawidłową cyrkulację powietrza? Podpowiadamy!

Drzwi tarasowe OKNOPLAST HST Premium


Jak długo należy wietrzyć pomieszczenie?

Gotowanie, suszenie prania, kąpiele, ogrzewanie pomieszczenia, a nawet oddychanie przyczyniają się do powstawania pary wodnej. Czy wiesz, że w ciągu dnia w niewietrzonym pomieszczeniu może zgromadzić się nawet 20l pary wodnej, która następnie osadza się na ścianach, w narożnikach pomieszczeń, w szczelinach okien? Kondensacja pary wodnej niesie ze sobą ryzyko powstania pleśni lub nieestetycznego nalotu. Oba skutki są niebezpieczne dla zdrowia domowników i trudne do wyeliminowania, gdy już raz się pojawią. Na szczęście wystarczy odpowiednio wietrzyć mieszkanie lub dom, aby pozbyć się nadmiaru pary wodnej i utrzymać odpowiedni poziom wilgotności powietrza.

Świeże powietrze w domu: za dużo czy za mało?

Z wietrzeniem pomieszczeń należy zachować umiar. Zazwyczaj pleśń na ścianach powstaje w wyniku nagromadzenia się pary wodnej, która nie znajduje ujścia na zewnątrz. Paradoksalnie, przesadne wietrzenie pomieszczenia może dać podobny efekt: para wodna obecna w nagrzanym powietrzu z sąsiednich pomieszczeń może osadzać się na zimnej powierzchni ścian, powodując kondensację.

Zbyt długie pozostawienie otwartych okien powoduje także niepotrzebną utratę energii. W efekcie możemy nieświadomie zwiększyć koszty ogrzewania.

Ile czasu zajmuje prawidłowa wentylacja domu?

Dużą rolę w zapewnieniu prawidłowej cyrkulacji powietrza odgrywają warunki atmosferyczne panujące na zewnątrz. Występowanie podmuchów wiatru lub duża różnica pomiędzy temperaturą wewnętrzną, a zewnętrzną mają wpływ na czas wietrzenia pomieszczeń. Ponadto, czas potrzebny na ucieczkę stęchłego powietrza obecnego w domu różni się w zależności od rodzaju otworu przez który wydostaje się powietrze. W okresie zimowym rozwarcie skrzydła okna na okres 5 minut wystarczy do całkowitego wywietrzenia pomieszczenia, jednak w okresie letnim ten czas może się wydłużyć nawet do 30 minut. Uchylenie okna latem pozwoli na wywietrzenie pomieszczenia w ciągu ok. 3 godzin.

Z pomocą przychodzą wywietrzniki stosowane w oknach OKNOPLAST. Zapewnienie mikrowentylacji przez profil sprawia, że w pomieszczeniu niezależnie od panujących warunków stale dochodzi do wymiany świeżego powietrza, co będzie miało pozytywny wpływ na samopoczucie domowników i pozwoli odprowadzać nadmiar pary wodnej, bez rozpraszania ciepła.

Proste wskazówki, jak zapobiec utracie energii

Przede wszystkim należy pamiętać o wietrzeniu pomieszczeń każdego ranka: powietrze na zewnątrz, nawet w przypadku deszczu, jest bardziej suche niż w domu. Okna nowej generacji silnie izolują dom, w przeciwieństwie do starych okien i ich przeciągów, warto wybierać modele wyposażone w  okucia z funkcją mikrowentylacji, która jest w stanie utrzymać odpowiednią cyrkulację powietrza.

Alternatywnie można stosować aeratory, czyli urządzenia do napowietrzania pomieszczeń. Wyróżniamy dwa typy urządzeń: wodne, które uruchamiają się w zależności od wysokości temperatury w pomieszczeniu oraz ciśnieniowe, pozwalające ręcznie ustawić ilość dopuszczalnego powietrza, zapewniając jego stały przepływ.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów