Home Baza wiedzy Jak dopasować kolor okien do stylu wnętrza i budynku?

Jak dopasować kolor okien do stylu wnętrza i budynku?


Jak doapsować okno do domu oknoplast

opublikowane 23 lip 2020

4 minuty

Kolor okien w dużym stopniu wpływa na wygląd elewacji budynku oraz styl jego wnętrz. Wybierając konkretną barwę ram okiennych, warto kierować się nie tylko własnym gustem, ale także ogólnymi zasadami stosowanymi przez architektów i projektantów wnętrz. Podpowiadamy, jaki kolor okien wybrać do budynków i aranżacji klasycznych oraz nowoczesnych.

Zastanawiasz się, co sprawdzi się najlepiej w Twoim domu – białe okna, czarne okna czy okna kolorowe, np. w okleinie drewnianej czy aluminiowe? Podjęcie takiej decyzji często nie jest łatwe, ponieważ koszt okien stanowi dużą inwestycję, a wybrana barwa towarzyszyć będzie Ci przez lata. Chcesz uniknąć błędnych decyzji? Dopasuj kolor okien do stylu elewacji budynku oraz aranżacji wnętrz.


Jak dobrać kolor okien do elewacji budynku?

Najważniejszą zasadą podczas wyboru koloru okien jest dopasowanie go do stylistyki elewacji. Barwa ram okiennych i ościeżnic nie może „gryźć się” z kolorem zastosowanego na zewnątrz wykończenia ścian, a więc tynku, boazerii, cegły czy kamienia, a także wykończenia dachu, np. dachówki, blachy czy łupka. Ważne jest również, aby kolor okien był spójny z innymi elementami stolarki, a więc drzwiami zewnętrznymi, drzwiami tarasowymi, okiennicami oraz drzwiami garażowymi.


Jeżeli budujesz nowy dom lub przeprowadzasz poważny remont całego budynku, pomoc przy wyborze konkretnej barwy okien powinien zaoferować architekt tworząc projekt. W pozostałych przypadkach, np. przy wymianie starych okien, warto poszukać realizacji zbliżonych do naszego ideału w prasie wnętrzarskiej, w internetowych serwisach budowlanych czy architektonicznych. Decydując się na mocny kolor okien, np. czarne okna, zwróć również uwagę na to, jak najbliższe otoczenie oddziałuje na wygląd budynku. Jeżeli mieszkasz w okolicy, gdzie bardzo się kurzy (np. przy ruchliwej drodze, blisko pól), istnieje ryzyko, że ciemne ramy okienne będą przez większość czasu zakurzone.


Jak dobrać kolor okien do stylu wnętrza?

Decydując się na konkretny kolor okien do wnętrz, warto zwrócić uwagę, aby przede wszystkim pasował do pozostałych elementów wykończenia, np. posadzki, drzwi wewnętrznych, parapetów czy stałych dekoracji ścian wykonanych z kamienia czy cegły. Kluczowe przy wyborze konkretnej barwy jest również styl, w jakim chcesz urządzić pomieszczenia – do innych aranżacji pasować będą bowiem okna w jasnych, neutralnych barwach, modele w okleinie drewnopodobnej czy też okna w odważnych, mocnych barwach.

Musisz wziąć pod uwagę również fakt, że to, jaki kolor okien wybierzesz, będzie wpływało na Twoje późniejsze decyzje dotyczące urządzania wnętrz. Decydując się na niezwykle modne czarne okna, z pewnością konieczne będzie zastosowanie tej barwy choćby w niewielkich elementach dekoracyjnych, np. poduszkach na kanapie czy stoliku kawowym. Takie okna, odznaczające się nowoczesnym i minimalistycznym stylem, z reguły trudno „ubrać” też w tradycyjne firany i zasłony. W tym przypadku lepszym rozwiązaniem są odsłonięte okna z roletami czy zasłonami zasuwanymi jedynie wieczorami.


Jakie kolory okien pasują do stylu klasycznego?

Budujesz dom w stylu tradycyjnym, nazywanym też stylem klasycznym? Elewacja budynku będzie wykonana z cegły, kamienia, zdobiona sztukaterią lub pokryta tynkiem w ciepłych kolorach, a na dachu ułożona zostanie dachówka w pasujących do nich odcieniach zaczerpniętych z palety kolorów ziemi? Do budynków o takim wyglądzie pasować będą przede wszystkim białe okna, a także okna z wysokiej jakości okleiną drewnopodobną. W pierwszym przypadku stolarka okienna, dzięki neutralnej barwie, z łatwością dopasuje się do każdego koloru zastosowanego na zewnątrz budynku. Przez zastosowanie szprosów uzyskasz natomiast tradycyjny wygląd, kojarzący się z zabytkowymi budynkami.

Co ciekawe, ciemne okna, np. czarne czy antracytowe, kojarzące się głównie z nowoczesnym budownictwem, również sprawdzą się w klasycznych budynkach o jasnych ścianach i ciemnym dachu. W takim przypadku warto postawić jednak na modele o bardzo cienkich profilach i większej niż standardowo powierzchni szyb, np. OKNOPLAST Prolux. Dla bardziej klasycznego efektu można je dodatkowo ozdobić szprosami. Urządzając wnętrza w tradycyjnym stylu (np. art deco, francuskie czy Hamptons), warto postawić na białe lub drewnopodobne okna. W pierwszym przypadku okna stanowią idealne tło dla różnego typu mebli, dodatków czy barw stosowanych we wnętrzach. W drugim należy roztropnie dobierać kolor okleiny drewnopodobnej – mocne i ciepłe barwy ram będą sprawiać, że okna będą dominować we wnętrzu i nadawać ton całej aranżacji. Najlepszym wyborem w takim przypadku są więc okna w kolorze np. Sheffield Oak, które przez chłodny odcień są bardziej neutralne.


Jakie kolory okien pasują do stylu nowoczesnego?

Pojęcie stylu nowoczesnego w aranżacji wnętrz jest niezwykle pojemne – mieści w sobie bowiem zarówno wnętrza minimalistyczne, jak i skandynawskie, industrialne, azjatyckie itp. W budownictwie nowoczesność objawia się m.in. elewacjami bez zbędnych zdobień (np. sztukaterii, opasek okiennych), zastosowaniem chłodnych odcieni kolorów na tynku w połączeniu z drewnem lub cegłą, a także prostej bryły budynku i wielkoformatowych okien.

W domach nowoczesnych najchętniej wykorzystywane są czarne i szare okna oraz drzwi tarasowe – np. okna z ramami w kolorze Black Jet, Anthrazitgrau Seidenglatt, Quartz Platin  czy Silbergrau. W przypadku domów o nowoczesnym wyglądzie dobrze spisują się również okna drewnopodobne w chłodnych barwach, np. Sheffield Oak – koniecznie jednak o dużych rozmiarach, bez zbędnych słupków czy dekoracyjnych szprosów.


Urządzając w stylu nowoczesnym wnętrza, możesz postawić na taki sam kolor jak na zewnętrz, np. czerń lub szarość (Black Jet, Silbergau). W takiej sytuacji pamiętaj jednak, że okna będą stanowić ważny element dekoracji i konieczne będzie ich wyeksponowanie (a nie zakrycie) i dopasowanie do ich barwy mebli czy kolorów podłóg wewnątrz. Zamiast czarnych okien wewnątrz możesz zastosować jaśniejsze odcienie, np. Quartz Platin czy Alu Over Titan, które nie będą aż tak rzucać się w oczy i ułatwią Ci zadanie przy wykańczaniu i dekorowaniu wnętrz.

Marzy Ci się inny kolor okien na zewnątrz i wewnątrz budynku, np. czarne okna pasujące do elewacji i białe stanowiące neutralne tło do urządzania wnętrz? Zdecyduj się na okna dwukolorowe, czyli tzw. okna bikolor.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów