Home Baza wiedzy Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?


Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię Oknoplast

opublikowane 23 sty 2020

3 minuty

„Kuchnia to serce każdego domu”. Trudno się z tym nie zgodzić. W wielu mieszkaniach to pomieszczenie, które jest niczym… „centrum dowodzenia”! Spędzamy w nim sporą część każdego dnia. Przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny, ale także przyjmujemy gości. Nie bez kozery mówi się, że w kuchni są najlepsze przyjęcia:) Jak więc urządzić to pomieszczenie, by było funkcjonalne i piękne jednocześnie?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię


Design zgodny z potrzebami

Na dobry początek warto odpowiedzieć sobie na jedno, niezwykle ważne pytanie. Czy kuchnia, którą planujemy urządzić, będzie miejscem, w którym gotuje się często? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” to mamy już podstawę do dalszych działań. Gotowanie ma sprawiać nam przyjemność, a funkcjonalny układ szafek i sprzętów może nam w tym pomóc. W tym przypadku piękno i nowoczesność muszą iść w parze z funkcjonalnością.

Jak stworzyć kuchnię, w której chce się gotować


Ergonomia, czyli przemyślany rozkład to podstawa!

Przemyślmy rozkład stref w kuchni. Najpraktyczniej jest zachować ciągłość stref w takiej kolejności:

 • Strefa zapasów
 • Strefa przechowywania
 • Strefa zmywania
 • Strefa przygotowywania
 • Strefa gotowania

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład: sięgając po żywność z lodówki, wędrujemy z nią do zlewu. Po umyciu przygotowujemy i wrzucamy na patelnię. Nie kręcimy się po kuchni z jednego końca na drugi. Kuchnia nie może być miejscem, w którym nie wiemy gdzie co mamy, albo mamy za daleko lub za wysoko. Postarajmy się także, aby każda ze stref, była oddzielona blatami, tak by była możliwość odkładania rzeczy w tak zwanym „międzyczasie”. Jeśli chcemy mieć zmywarkę, to postawmy ją przy zlewie i koszu na śmieci. A po sąsiedzku zaplanujmy szafkę (szuflady) na czyste naczynia. Zaoszczędzimy sobie biegania z talerzami po całej kuchni. Nie zapomnijmy, że zlew ma być duży i głęboki, a bateria przede wszystkim funkcjonalna.

Jak zaplanować kuchnię


Im więcej szuflad, tym… lepiej!

Dobrze jest mieć pod ręką rzeczy, które często używamy, a te „odświętne” spokojnie możemy umieścić wysoko i daleko. W nowoczesnych projektach odchodzi się od dolnych szafek, zastępując je wysuwanymi szufladami z amortyzacją zamykania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przegródek, stojaków i pojemników ułatwiających utrzymanie porządku w szufladach. Warto, więc na etapie projektu ustalić, co i gdzie będzie trzymane.

Jak rozplanować szafki w kuchni


Blaty, podłoga i ściany

Oprócz układu szafek i sprzętów ważna jest także wysokość blatów. Dobieramy ją zawsze do wzrostu domowników. Inna wysokość będzie dla osób mierzących 165 cm, a inna np. dla osób powyżej 180 cm. Jeśli osoby korzystające z kuchni są różnej wysokości, to musimy znaleźć kompromis zadowalający wszystkich. Jeśli chodzi o blaty, to także zwróćmy uwagę na strukturę i materiał, z jakiego będzie on wykonany. Pamiętajmy, że jest to blat roboczy, więc musi być łatwy w czyszczeniu oraz trwały. Dlaczego? Bo to najbardziej eksploatowana część mebli w kuchni. Ta sama uwaga tyczy się podłogi oraz ścian. Muszą być łatwe w utrzymaniu czystości i powinny być odporne na wilgoć. Modnym ostatnio rozwiązaniem jest wykorzystywanie tego samego materiału na blatach i ścianach.


Oświetlenie i gniazdka

W kuchni ważną rolę odgrywa oświetlenie. Nie wystarczy nam jedno na środku sufitu. Pomyślmy o dodatkowych jego źródłach. Świetnie sprawdzą się taśmy LED pod wiszącymi szafkami, które bezpośrednio oświetlą blaty. Wybierzmy także okap nad kuchenkę z dodatkową lampą, ale nie zapominajmy o najważniejszym. Nic nie zastąpi światła dziennego. W kuchni idealnie sprawdzi się model Prismatic, który dzięki wąskiej ramie zapewnia więcej promieni słonecznych we wnętrzu.

Duża ilość gniazdek elektrycznych w kuchni to podstawa! Jeśli wybierasz sprzęty pod zabudowę, to koniecznie pamiętaj na ich tyłach mieć dojście to prądu. Sprzęty te mają przeważnie bardzo krótkie kable. Nie zapomnij, że miksery, wyciskarki, młynki i ekspresy też potrzebują prądu. Przemyśl gdzie i co będziesz używać i pamiętaj, że…świetnym rozwiązaniem są gniazdka chowane w blatach.

O czym pamiętać urządzając kuchnię


Jaki wybrać kolor?

Pomyśl, w jakim kolorze kuchni będziesz dobrze się czuć. Intensywne kolory wyglądają ciekawie i odważnie, ale czy na dłuższą metę nie będą męczące? Może lepiej wybrać bardziej stonowane i spokojne kolory? Pamiętajcie, że kuchnie w ciepłych barwach będą zawsze modne. Można do nich wprowadzać kolorowe dodatki, które pozwolą na szybkie odświeżenie wnętrza. Pamiętajcie, że jeśli kuchnia ma być otwarta na salon, to powinna ona współgrać z wystrojem całego wnętrza. To jak, gotowi na zmiany? :)

Okno przesuwne Winergetic Oknoplast

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Prismatic

System PRISMATIC to rozwiązanie o smukłej formie i wysokiej funkcjonalności, oferujące perspektywę wielu korzyści. Trzecia, środkowa uszczelka w konstrukcji systemu PRISMATIC to gwarancja szczelności i izolacji termicznej. Większa powierzchnia przeszkleń, uzyskana dzięki niższemu profilowi to dodatkowe korzyści: optymalnie doświetlone wnętrza i mniej zużytego plastiku do produkcji okna to ukłon w stronę harmonii ze środowiskiem.

Winergetic Premium

Okno WINERGETIC PREMIUM należy do linii produktów o wyjątkowo korzystnych parametrach izolacji termicznej to optymalne połączenie nowatorskiej technologii i autorskiego designu. Rewelacyjne właściwości izolacji termicznej to realne obniżenie kosztów za energię elektryczną i odpowiedzialny wybór.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów