Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię Oknoplast
Porady

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?

„Kuchnia to serce każdego domu”. Trudno się z tym nie zgodzić. W wielu mieszkaniach to pomieszczenie, które jest niczym… „centrum dowodzenia”! Spędzamy w nim sporą część każdego dnia. Przygotowujemy posiłki dla siebie i rodziny, ale także przyjmujemy gości. Nie bez kozery mówi się, że w kuchni są najlepsze przyjęcia:) Jak więc urządzić to pomieszczenie, by było funkcjonalne i piękne jednocześnie?

Jak urządzić funkcjonalną kuchnię


Design zgodny z potrzebami

Na dobry początek warto odpowiedzieć sobie na jedno, niezwykle ważne pytanie. Czy kuchnia, którą planujemy urządzić, będzie miejscem, w którym gotuje się często? Jeśli odpowiedź brzmi „tak” to mamy już podstawę do dalszych działań. Gotowanie ma sprawiać nam przyjemność, a funkcjonalny układ szafek i sprzętów może nam w tym pomóc. W tym przypadku piękno i nowoczesność muszą iść w parze z funkcjonalnością.

Jak stworzyć kuchnię, w której chce się gotować


Ergonomia, czyli przemyślany rozkład to podstawa!

Przemyślmy rozkład stref w kuchni. Najpraktyczniej jest zachować ciągłość stref w takiej kolejności:

  • Strefa zapasów
  • Strefa przechowywania
  • Strefa zmywania
  • Strefa przygotowywania
  • Strefa gotowania

Jak to wygląda w praktyce? Na przykład: sięgając po żywność z lodówki, wędrujemy z nią do zlewu. Po umyciu przygotowujemy i wrzucamy na patelnię. Nie kręcimy się po kuchni z jednego końca na drugi. Kuchnia nie może być miejscem, w którym nie wiemy gdzie co mamy, albo mamy za daleko lub za wysoko. Postarajmy się także, aby każda ze stref, była oddzielona blatami, tak by była możliwość odkładania rzeczy w tak zwanym „międzyczasie”. Jeśli chcemy mieć zmywarkę, to postawmy ją przy zlewie i koszu na śmieci. A po sąsiedzku zaplanujmy szafkę (szuflady) na czyste naczynia. Zaoszczędzimy sobie biegania z talerzami po całej kuchni. Nie zapomnijmy, że zlew ma być duży i głęboki, a bateria przede wszystkim funkcjonalna.

Jak zaplanować kuchnięIm więcej szuflad, tym… lepiej!

Dobrze jest mieć pod ręką rzeczy, które często używamy, a te „odświętne” spokojnie możemy umieścić wysoko i daleko. W nowoczesnych projektach odchodzi się od dolnych szafek, zastępując je wysuwanymi szufladami z amortyzacją zamykania. Obecnie na rynku dostępnych jest wiele rodzajów przegródek, stojaków i pojemników ułatwiających utrzymanie porządku w szufladach. Warto, więc na etapie projektu ustalić, co i gdzie będzie trzymane.

Jak rozplanować szafki w kuchniBlaty, podłoga i ściany

Oprócz układu szafek i sprzętów ważna jest także wysokość blatów. Dobieramy ją zawsze do wzrostu domowników. Inna wysokość będzie dla osób mierzących 165 cm, a inna np. dla osób powyżej 180 cm. Jeśli osoby korzystające z kuchni są różnej wysokości, to musimy znaleźć kompromis zadowalający wszystkich. Jeśli chodzi o blaty, to także zwróćmy uwagę na strukturę i materiał, z jakiego będzie on wykonany. Pamiętajmy, że jest to blat roboczy, więc musi być łatwy w czyszczeniu oraz trwały. Dlaczego? Bo to najbardziej eksploatowana część mebli w kuchni. Ta sama uwaga tyczy się podłogi oraz ścian. Muszą być łatwe w utrzymaniu czystości i powinny być odporne na wilgoć. Modnym ostatnio rozwiązaniem jest wykorzystywanie tego samego materiału na blatach i ścianach.Oświetlenie i gniazdka

W kuchni ważną rolę odgrywa oświetlenie. Nie wystarczy nam jedno na środku sufitu. Pomyślmy o dodatkowych jego źródłach. Świetnie sprawdzą się taśmy LED pod wiszącymi szafkami, które bezpośrednio oświetlą blaty. Wybierzmy także okap nad kuchenkę z dodatkową lampą, ale nie zapominajmy o najważniejszym. Nic nie zastąpi światła dziennego. W kuchni idealnie sprawdzi się model Prismatic, który dzięki wąskiej ramie zapewnia więcej promieni słonecznych we wnętrzu.

Duża ilość gniazdek elektrycznych w kuchni to podstawa! Jeśli wybierasz sprzęty pod zabudowę, to koniecznie pamiętaj na ich tyłach mieć dojście to prądu. Sprzęty te mają przeważnie bardzo krótkie kable. Nie zapomnij, że miksery, wyciskarki, młynki i ekspresy też potrzebują prądu. Przemyśl gdzie i co będziesz używać i pamiętaj, że…świetnym rozwiązaniem są gniazdka chowane w blatach.

O czym pamiętać urządzając kuchnięJaki wybrać kolor?

Pomyśl, w jakim kolorze kuchni będziesz dobrze się czuć. Intensywne kolory wyglądają ciekawie i odważnie, ale czy na dłuższą metę nie będą męczące? Może lepiej wybrać bardziej stonowane i spokojne kolory? Pamiętajcie, że kuchnie w ciepłych barwach będą zawsze modne. Można do nich wprowadzać kolorowe dodatki, które pozwolą na szybkie odświeżenie wnętrza. Pamiętajcie, że jeśli kuchnia ma być otwarta na salon, to powinna ona współgrać z wystrojem całego wnętrza. To jak, gotowi na zmiany? 🙂

Okno przesuwne Winergetic Oknoplast

Poznaj modele okien OKNOPLAST >> lub znajdź najbliższy salon OKNOPLAST >>


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Jak funkcjonalnie urządzić kuchnię?
Do góry