Smart Home Oknoplast
Porady

Jak się przygotować do rozmowy z integratorem?

Nieodłączną częścią procesu przekształcania naszego lokum w inteligentny dom powinna być rozmowa z integratorem. Jak sama nazwa wskazuje, osoba na takim stanowisku zajmuje się przygotowywaniem i konfiguracją integracji wszystkich urządzeń w smartdomu. Jak się przygotować do rozmowy z integratorem? Jakie pytania warto zadać, a o czym nie wolno nam zapomnieć?

 

Smartdom = mądra inwestycja?

Można śmiało powiedzieć, że mimo ogromnego rozwoju sektora rozwiązań smart, a także internetu rzeczy oraz szeroko pojętej sztucznej inteligencji, smartdomy to wciąż trend raczkujący. Czy zatem przeznaczanie niemałych pieniędzy na tę technologię to mądre posunięcie?

Wiele zależy od naszych oczekiwań. Jeśli zdamy sobie sprawę, że to technologia przełomowa, ale nieukończona, możemy mieć z niej wiele radości. Zwłaszcza, że z upływem czasu i dalszym rozwojem branży będziemy mogli kupować kolejne dostępne elementy, poszerzając funkcjonalność naszego domu.

 

Funkcje smartdomu

No dobrze, ale co właściwie możemy zyskać, decydując się na smartdom teraz, pod koniec 2018 roku? Wbrew pozorom lista jest dość długa:

 • sterowanie oświetleniem
  • włączanie i wyłączanie światła poprzez komendę głosową
  • kontrola nad oświetleniem z poziomu smartfona
  • timer (przydatne, gdy wyjeżdżamy na kilka dni, a chcemy sprawić wrażenie, jakbyśmy wieczorami przebywali w domu)
 • sterowanie oknami i drzwiami
  • otwieranie i zamykanie z poziomu smartfona (system SMART Oknoplast)
  • Komendy głosowe (głośnik Amazon Alexa)
  • podnoszenie i opuszczanie rolet
 • sterowanie ogrzewaniem
  • timer
  • kontrola nad temperaturą w całym budynku lub zdefiniowanych strefach
 • sterowanie alarmem
  • automatyczne uzbrajanie alarmu
  • kontrola nad alarmem w oknach lub drzwiach
 • sterowanie monitoringiem
  • podgląd obrazu z kamer
  • przechwytywanie obrazu
  • rejestracja nagrań
 • sterowanie wentylacją
  • kontrola poziomu wilgotności
 • sterowanie multimediami
  • kontrola nagłośnienia
  • kontrola sprzętu audio/wideo

To nie koniec funkcjonalności. Poza wymienionymi możemy z pomocą komputera sterującego zaplanować czas pracy zraszaczy, ustawić powiadomienie o zbliżającym się przepełnieniu zbiorników na deszczówkę czy szamba, a także odłączyć zasilanie w całym domu, pomijając najważniejsze urządzenia (piec w kotłowni, lodówkę czy sam sterownik smartdomu). W ten sposób uchronimy się przed przypadkowym pozostawieniem włączonego żelazka czy ekspresu do kawy.

Zanim jednak zdecydujemy się na montaż instalacji smart w swoim domu, musimy pamiętać, że wciąż jest to dość droga inwestycja, a za każdy dodatkowy czujnik będziemy musieli zapłacić ekstra.

 

Po co nam integrator?

Mówiąc wprost: integrator dla rozwiązań smart jest tym, kim architekt dla domu. Co więcej: integrator nie tylko zajmuje się integracją elementów smart, ale także łączy w swojej pracy obowiązki kilku profesji. Do jego obowiązków należą:

Projekt instalacji smart

Rozwiązania automatyzujące korzystanie z urządzeń domowych nie są łatwe do wdrożenia. Potrzebny jest projekt uwzględniający rozmieszczenie urządzeń, czujników, sterownika oraz routera. Ma to szczególne znaczenie w dużych, wielopoziomowych domach.

Ten etap należy do najbardziej praco- i czasochłonnych. W jego ramach integrator spotka się z właścicielami domu nie raz i nie dwa, lecz czasem nawet kilkadziesiąt razy w celu dokładnego ustalenia szczegółów inwestycji.

Implementacja projektu

Po zaakceptowaniu wszelkich zmian i sugestii integrator zajmie się wdrażaniem projektu. Na tym etapie do domu wkroczy ekipa, której zadaniem będzie zastosowanie się do wytycznych projektu, poprowadzenie przewodów, montaż czujników i wszystkich niezbędnych elementów instalacji smart.

Rolą integratora jest nadzór nad całą operacją. W czasie montażu prawdopodobnie odwiedzi Wasz dom wiele razy, by mieć pewność, że wszystkie prace przebiegają zgodnie z harmonogramem. Niejednokrotnie integrator weźmie sprawy w swoje ręce, szczególnie podczas instalacji i konfiguracji urządzeń bezpośrednio odpowiadających za funkcjonalność całego systemu. System sterowników musi być ze sobą odpowiednio połączony (zintegrowany) i nie ma w tym etapie miejsca na popełnianie błędów.

 

Zobacz też nasz wpis o Instalacji Inteligentnego domu

Uruchomienie systemu

Chociaż kojarzy się to z naciśnięciem pojedynczego przycisku, chyba nie można być w tym przypadku dalej od prawdy. Integrator dopiero teraz może sprawdzić, czy wszystkie składowe smartdomu zostały połączone prawidłowo,

Ponadto przed integratorem pojawia się zadanie zaprogramowania wszystkich elementów, ich funkcji oraz sekwencji zdarzeń. Wiele komend wywołuje bowiem ciąg zdarzeń zamiast jednej zmiany. Funkcja otwarcia okna rankiem oznacza konieczność wyłączenia alarmu w tym oknie, podniesienia rolety zewnętrznej, a dopiero wtedy otwarcia skrzydła. Podobnych zależności jest multum.

Po zaprogramowaniu wszystkiego, co tylko da się zaprogramować, nadchodzi etap testowania – najbardziej żmudny, ale również ciekawy proces, ponieważ to domownicy, używając funkcji smartdomu, wykrywają usterki i zgłaszają integratorowi. Wymaga to więc dużej dyspozycyjności z jego strony.

 

Jak przygotować się do rozmowy z integratorem?

Przed pierwszym spotkaniem z integratorem należy zrobić małe rozeznanie w rynku. Oszczędzi nam to przede wszystkim czasu oraz sprawi, że współpraca między nami a integratorem będzie łatwiejsza i bardziej owocna.

 

Zanim się spotkasz, przygotuj:

 1. Listę firm, których produkty smart Ci odpowiadają
 2. Listę funkcjonalności, bez których Twój smartdom nie może się obejść
 3. Listę opcjonalnych, mile widzianych funkcji, które chcesz zaimplementować, jeśli wystarczy środków
 4. Rozkład pomieszczeń (najlepiej w formie planu wraz z wymiarami)
 5. Przewidywany minimalny, optymalny i maksymalny budżet na inwestycję

 

Podczas spotkania zapytaj o:

 1. Przewidywany czas trwania inwestycji
 2. Rodzaj systemu – otwarty czy zamknięty?
 3. Możliwości rozwoju systemu o kolejne funkcje w przyszłości
 4. Przewidywany koszt inwestycji
 5. Opinie oraz referencje firmy mającej zająć się montażem instalacji

 

Te materiały oraz pytania pozwolą rozpocząć tworzenie Twojego własnego smartdomu od konkretów, zamiast tracić czas na wspólne zastanawianie się z integratorem nad tym, jakie elementy są nam niezbędne.

Mamy nadzieję, że zarówno możliwości smartdomów, jak i ten krótki poradnik zainteresowały Was na tyle, by sprawdzić, czy jest w tym coś ciekawego także dla Was. Potrzebujesz więcej informacji? Wystarczy kliknąć poniżej!

 

Jak działa system Smart Oknoplast? Przekonaj się!

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak się przygotować do rozmowy z integratorem?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry