Home Baza wiedzy Jak stworzyć relaksujące wnętrze?

Jak stworzyć relaksujące wnętrze?


Drzwi balkonowe PSK Prismatic OKNOPLAST black

Redakcja OKNOPLAST

23.08.2019

5 minut

Komfortowe wnętrze nie tylko powinno ułatwiać codzienne życie domowników, ale także – po męczącym dniu – pozwalać na relaks z dala od codziennych kłopotów. W jaki sposób stworzyć dom sprzyjający odprężeniu? Dobrym pomysłem jest m.in. zastosowanie odpowiednich barw, dodatków czy zadbanie o właściwe oświetlenie pomieszczeń. Przedstawiamy pomysły, dzięki którym salon, łazienka czy sypialnia staną się bardziej przytulne i skłaniające do odpoczynku.

Przestronne wnętrze

Znawcy psychologii wystroju wnętrz zgodnie podkreślają, że przepisem na relaks w domu jest przestrzeń. Pomieszczenie, w którym planujemy odpoczywać, powinno pozwalać nam na uporządkowanie myśli i uspokojenie się. Możliwe jest to wyłącznie tam, gdzie gabaryty i liczba mebli dobrane zostały proporcjonalnie do wielkości pomieszczenia. Co oznacza to w praktyce? W niewielkiej sypialni czy małym salonie w bloku najlepiej ograniczyć liczbę mebli, wybierać modele o niezbyt przysadzistej formie i ażurowej konstrukcji. Doskonale spiszą się niezwykle modne w tym sezonie stoliki, stoły czy półki ze szkła dymionego lub przezroczystego akrylu. W dużych pomieszczeniach warto natomiast zastosować spore meble, aby uniknąć wrażenia braku przytulności.

Przestronny salon z kuchnią


Minimalizm i brak bałaganu


Sposobem na relaks w domu jest także utrzymywanie porządku we wnętrzach. Schludny salon czy niezagracona sypialnia pozwalają na odcięcie się od nadmiaru bodźców i złapanie oddechu oraz odprężenie po pracy. Dlaczego? Bałagan rozprasza uwagę, a niejednokrotnie prowadzi również do nieuświadomionej irytacji. O ile to możliwe, warto więc schować bibeloty, zostawiając na widoku wyłącznie pojedyncze dekoracje. Najlepiej, jeżeli będą to elementy przywołujące dobre wspomnienia, np. relaksujące obrazy czy zdjęcia. Przedmioty codziennego użytku, takie jak gazety, koce czy poduszki w sypialni i salonie, a także ręczniki czy kosmetyki w łazience najlepiej starannie ułożyć, dzięki czemu – chociaż pozostawione na widoku – nie będą skupiać na sobie naszej uwagi w momentach odprężenia.

Przytulny salon Oknoplast


Naturalne światło i ciepłe sztuczne oświetlenie

Tworząc relaksujące wnętrze, należy zadbać o jego odpowiednie oświetlenie. Zdecydowanie lepiej odpoczywa się bowiem przy świetle dziennym oraz rozproszonym i ciepłym świetle sztucznym niż w snopie mocnego, zimnego światła emitowanego np. przez jarzeniówkę. Jak uzyskać efekt, dzięki któremu odprężenie w domu będzie łatwiejsze? We wszystkich pomieszczeniach domowych najlepiej zastosować okna o dużych przeszkleniach (np. Oknoplast Prismatic o smukłym profilu i większej niż standardowo powierzchni szyb). Dobrym pomysłem jest także rezygnacja z firan na rzecz zasłon lub rolet zewnętrznych czy wewnętrznych, aby nie blokować dopływu promieni słonecznych w ciągu dnia. Istotne jest również, aby stosować żarówki o tzw. ciepłej bądź neutralnej barwie światła. Oprócz żyrandola czy lampy wiszącej w każdym ze służących relaksowi pomieszczeń warto zastosować także boczne źródła światła, np. stojące, kinkiety czy stołowe, a także – zwłaszcza w łazience i sypialni – lampiony czy świece. Dlaczego? Mocne światło jest dla naszego mózgu sygnałem do pracy, a rozproszone i przytłumione to znak, że pora odpocząć

Drzwi balkonowe Prismatic OKNOPLAST
Drzwi balkonowe PSK Prismatic w kolorze Black


Relaksujące kolory ścian

Kolor ścian sypialni czy salonu ma realny wpływ na nasze samopoczucie i… stan fizyczny. Psychologowie potwierdzają, że odpowiednio dobrana barwa wnętrza może sprzyjać nie tylko uspokojeniu myśli, ale też realnemu odprężeniu ciała, m.in. przez obniżenie ciśnienia tętniczego krwi. Które kolory ścian są najbardziej relaksujące? Warto sięgać po barwy zaczerpnięte z naturalnej palety, a więc kojarzącą się z przyrodą zieleń, przywodzący na myśl wodę niebieski, a także brązy i beże przypominające drewno oraz piasek. Chcąc prawdziwie odpocząć, najlepiej zdecydować się na ich jasne, pastelowe i przytłumione odcienie, np. szałwiową czy pistacjową zieleń, przybrudzony błękit czy brąz w odcieniu kawy z mlekiem. Ciekawym wyborem do wnętrz służących relaksowi może być także jasna szarość, która pozwala na „wyłączenie się” i łagodzi napięcie, a przy tym doskonale współgra z meblami i dodatkami w innych barwach.

Jak stworzyć relaksujące wnętrze


Kwiaty cięte i rośliny doniczkowe

Liczne badania naukowe z ostatnich kilku dekad udowodniły niezbicie, że kontakt z żywymi roślinami ma korzystny wpływ na ludzką psychikę. Kojąco działają one nie tylko przez swą zieloną barwę, ale często także zapach. Jak wykorzystać tę wiedzę, tworząc relaksujący dom? W salonie czy sypialni, a nawet w łazience, o ile panują tam odpowiednie warunki, warto postawić donice z zielonymi roślinami dekoracyjnymi. Nie masz tzw. ręki do kwiatów? Możesz wybrać gatunki, które są łatwe w uprawie, np. modna monstera deliciosa, monstera monkey mask, zielistka, epipremnum złociste, zroślicha czy pieniążek. Innym pomysłem jest udekorowanie salonu czy sypialni kwiatami ciętymi – nie tylko będą cieszyć oczy, ale przez relaksujące olejki eteryczne wprowadzą nas w błogi nastrój. Zapach róż uspokaja, aromat lawendy obniża ciśnienie tętnicze krwi, woń jaśminu działa antystresowo, a nuta zapachowa polnego rumianku i macierzanki przeciwdziałają depresji i odprężają.

Jak wprowadzić kwiaty do wnętrza


Miękkie tekstylia

Nawet najbardziej nieprzytulne wnętrze można szybko zmienić w oazę relaksu. Chcąc stworzyć sypialnię, w której z łatwością można będzie się odprężyć, należy sięgnąć po miękkie tekstylia. W sypialni warto zadbać o miękką, gładką pościel i bezszwowe prześcieradło, które pozwolą szybko zapaść w regenerujący sen, a także o przyjemną w dotyku narzutę na łóżko, koc i poszewki na poduszki. Jeżeli w pomieszczeniu nie ma wykładziny dywanowej, przy łóżku powinien znaleźć się dywanik. W salonie w zasięgu ręki najlepiej postawić kosz z kocami i dodatkowymi poduszkami przydatnymi podczas drzemki i zimowych wieczorów. W łazience nie wolno zapomnieć o miękkim szlafroku, dywaniku oraz puszystych ręcznikach, który razem sprawią, że wychodzenie z wanny czy spod prysznica będzie przyjemniejsze.

Tekstylia we wnętrze poduszki i koc


Zasłony lub rolety okienne

Rytm dobowy człowieka regulowany jest przed zmienne natężenie światła słonecznego. Poranne mocne słońce daje naszemu organizmowi sygnał, że pora wstawać, a jego brak wieczorem sprawia, że udajemy się na nocny odpoczynek. W sytuacji, gdy po zachodzie słońca za naszym oknem świecą latarnie, neony reklamowe lub światła samochodów, nie sposób się zrelaksować ani efektywnie wypocząć nocą. Rozwiązaniem, które zablokuje dostęp sztucznego światła i zredukuje hałas z zewnętrz, jednocześnie pozwalając na odprężenie się, jest zastosowanie rolet zewnętrznych (np. Oknoplast Luna, Oknoplast Terra czy Sol Evolution). Gdy nie chcemy ingerować w wygląd elewacji, można sięgnąć również po rolety wewnętrzne lub zasłony zaciemniające, tzw. black out. Każdy z tych przesłon gwarantuje również ochronę przed ciekawskim wzrokiem osób znajdujących się na zewnątrz, podnosząc poziom intymności i zrelaksowania domowników.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Sol Evolution

Roleta zewnętrza SOL EVOLUTION podnosi walory estetyczne budynku, zapewnia optymalną ochronę przed stratami ciepła i zabezpiecza to, co dla Ciebie najważniejsze. System montowany jest we wnęce okiennej, co znacząco wpływa na design fasady budynku, zapewniając mu elegancki i dyskretny wygląd. Podzespoły SOL EVOLUTION wykonane są z trwałego aluminium gwarantującego stabilność funkcjonowania i bezpieczeństwo.

Roleta Luna Oknoplast
Luna

Roleta zewnętrzna LUNA to optymalne połączenie funkcjonalności, technologii oraz ponadczasowej elegancji. Idealnie dopełnia estetykę budynków wykończonych w różnych stylach. Unikalna konstrukcja systemu zapewnia możliwość osadzenia rolety na profilach poszerzających ramę okienną, co pozwala na wyjątkowo ciepły montaż. Dzięki zastosowaniu w elementach budowy trwałego i odpornego na czynniki atmosferyczne aluminium, roleta LUNA będzie idealnym wyborem do budynków położonych w górach lub nad morzem.

Żaluzje fasadowe - Oknoplast
Nodio

Unikalna estetyka perfekcyjnie łączy się z wielowymiarową funkcjonalnością. Poznaj żaluzje fasadowe, które skutecznie ochronią to, co dla Ciebie ważne.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
    Zgody (checkboxy)
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden

    Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

    Idź do pełnej mapy salonów