Home Baza wiedzy Trendy Jak urządzić dom w stylu japandi?

artykuł poradnika "Trendy"

Jak urządzić dom w stylu japandi?


Japandi Style

opublikowane 25 lut 2021

4 minuty

Łączy w sobie japoński minimalizm i powściągliwość ze skandynawską przytulnością i komfortem. Od kilku sezonów coraz chętniej wybierany jest przez miłośników prostych form, wysokiej jakości i nieprzeładowanych meblami oraz dodatkami przestrzeni. Jak urządzić salon, łazienkę i kuchnię w stylu japandi? Jakie elementy najlepiej pasują do wnętrzarskiego mariażu Kraju Kwitnącej Wiśni i państw nordyckich?

Japandi powstał z połączenia dwóch wcześniej występujących równolegle, zdawałoby się różniących się od siebie stylów aranżacyjnych, a więc japońskiego i skandynawskiego. Z każdego z nich wybrał to, co najlepsze. Znaleźć w nim można więc dalekowschodnie zamiłowanie do przestrzeni sprzyjającej odpoczynkowi i skupieniu, najwyższej jakości meble z naturalnych materiałów i ascetyczne aranżacje, w których nie ma miejsca na zbędne przedmioty użytkowe, wyposażenie czy dekoracje.

Z zimnej Północy styl japandi przyswoił natomiast fascynację naturalnymi surowcami, zarówno w przypadku mebli, jak i elementów wykończeniowych wnętrza, a także zamiłowanie do stonowanych i jasnych barw. Ze skandynawskich wnętrz aranżacje japandi zaczerpnęły także przytulność sprzyjającą komfortowi mieszkańców.

Jak urządzić salon w stylu japandi?

Salon w stylu japandi powinien być urządzony z wykorzystaniem ograniczonej palety kolorów zaczerpniętych z przyrody. Najczęściej są to jasne barwy – biel w ciepłych odcieniach, złamana brązem szarość, beże i brązy w naturalnych jasnych odcieniach, a także różne wersje zgaszonej zieleni, np. szałwiowa.

Jakie meble będą pasować do salonu japandi? Doskonale spiszą się niskie i lekkie modele wykonane z naturalnego drewna, rattanu, tkanin wełnianych, lnianych czy bawełnianych, metalu i szkła. Warto jednak zwrócić baczną uwagę na ich jakość, a także ograniczyć ich liczbę do minimum zgodnie z zasadą „mniej znaczy więcej”. W aranżacji japandi wystarczą więc kanapa i fotel, stół z krzesłami, komoda oraz opcjonalnie konsola o prostych formach i minimalistycznym dizajnie.

Chcąc uzyskać efekt uporządkowanej przestrzeni, warto ograniczyć liczbę dekoracji, zostawić niemal puste ściany, a większość bibelotów przechowywać poza zasięgiem wzroku. Zamiast wielu obrazów, lepszym wyborem będzie jedno dzieło. Dobrze w salonie japandi prezentować będą się również pojedyncze gałęzie (np. kwitnącej wiśni) czy liście w wazonach, misy ceramiczne i gliniane czy żywe rośliny doniczkowe.

Kluczowe dla uzyskania efektu przestronności jest także maksymalne doświetlenie wnętrz. Projektując dom, warto postawić na wielkoformatowe przeszklenia (np. drzwi tarasowe OKNOPLAST Slide), a także jasne i cienkie ramy okien (np. OKNOPLAST Prismatic).

Salon w stylu japandi
Salon w stylu japandi


Sypialnia japandi – o czym pamiętać?

Japandi to idealny styl do aranżacji sypialni. Jego japońskie uporządkowanie i minimalizm pozwalają na szybkie wyciszenie się i efektywny wypoczynek, a skandynawska przytulność sprzyja tworzeniu intymnej atmosfery i relaksowi.

Jak urządzić sypialnię japandi? Kolorystyka powinna stonowana, spokojna i naturalna. Sprawdzą się tu barwy takie jak biel w ciepłych odcieniach, zszarzała i miękka zieleń, a także beże i brązy. Będą one stanowić doskonałe tło dla mebli z naturalnego drewna w jasnych kolorach. Asceza typowa dla Kraju Kwitnącej Wiśni powinna ujawnić się w sypialni japandi ograniczeniem nie tylko liczby dekoracji, ale także mebli.

Wystarczy łóżko o prostej, wręcz minimalistycznej ramie np. z futonem zamiast klasycznego materaca, a także szafki nocne, komoda i szafa. Ciekawym dodatkiem przywodzącym na myśl dalekowschodnie wnętrza może być parawan lub ścianka z drewnianych lameli oddzielające w luksusowych sypialniach strefę kąpielową od sypialnianej.

Jaki dywan wybrać do sypialni japandi? Wnętrza w tym stylu powinny być spójne, dlatego dywan nie może rzucać się w oczy. Najlepszym wyborem będą modne plecione modele w jasnych barwach, wykonane z naturalnych surowców, np. juty, trawy morskiej czy wełny. Ważnym elementem wyposażenia sypialni japandi są także lampy – na wzór wnętrz skandynawskich powinny one odznaczać się najwyższą jakością wykonania, a także ciekawym dizajnem.

Sypialnia w stylu japandi


Jak zaaranżować kuchnię japandi?

Styl japandi pasuje do wszystkich wnętrz w domu, również do kuchni. Chcąc uzyskać dobry efekt, trzeba jednak pamiętać o kilku zasadach. Najważniejsza z nich dotyczy przechowywania przedmiotów, bowiem kuchnia japandi powinna na pierwszy rzut oka wyglądać schludnie, minimalistycznie i porządnie. Wybierając więc meble do kuchni japandi, warto postawić na modele z dużą liczbą szafek i szuflad, w których można będzie schować naczynia, produkty spożywcze czy akcesoria. Jedyne przedmioty, które można eksponować w kuchni o japońsko-skandynawskim stylu, powinny być i użyteczne, i ładne, a przy tym wykonane z naturalnych materiałów, np. gliny, ceramiki, drewna, szkła czy metalu.

Jakie fronty kuchenne sprawdzą się w aranżacji japandi? Dobrym wyborem będą meble o gładkich drzwiczkach bez frezowania, z wykończeniem matowym lub półmatowym. Kolory, które często wykorzystywane są przed projektantów w kuchniach japandi, to brązy, zieleń, ale też szarość – nie tylko w jasnych, ale również ciemnych odcieniach. Kluczowe jest, aby drzwiczki nie miały ozdobnych i rzucających się w oczy uchwytów, dlatego optymalnym rozwiązaniem są albo uchwyty o minimalistycznym dizajnie, albo meble bezuchwytowe czy z pochwytem frezowanym w górnej części drzwiczek. Warto podczas planowania mebli kuchennych zwrócić uwagę, aby układ drzwiczek był uporządkowany i symetryczny.

Kuchnia w stylu japandi


Jak stworzyć łazienkę w stylu japandi?

Łazienka w stylu japandi powinna być urządzona w taki sposób, aby dla domowników stanowiła oazę spokoju po męczącym dniu. Powinna ona łączyć w sobie funkcje pokoju kąpielowego i spa.

Jak uzyskać taki efekt? Do łazienki japandi z pewnością warto wprowadzić naturalne surowce, a więc przede wszystkim drewno. Sprawdzi się ono zarówno na podłodze, jak również pod postacią ozdobnych lameli ściennych. Wolisz bardziej minimalistyczne wnętrza? Dobrym wyborem będą drewniane meble, np. szafka podumywalkowa, czy też dodatki. Płytki do łazienki japandi powinny charakteryzować się gładką fakturą, kolorystyką zaczerpniętą z natury oraz brakiem bardzo wyrazistych, rzucających się w oczy wzorów.

Meble łazienkowe do aranżacji japandi z kolei powinny odznaczać się prostą formą, łączeniem linii prostych z okręgami. Doskonale sprawdzą się tu lekkie meble drewniano-rattanowe typowe dla japońskich aranżacji, ale też skandynawskie modele z metalu malowanego na czarno.

Ciekawym sposobem na przełamanie monochromatycznego wnętrza może okazać się wprowadzenie ciemnej, np. matowej i czarnej armatury, żywych roślin czy ciekawych lamp. Podczas projektowania budynku, warto pomyśleć także nad doświetleniem wnętrza łazienki naturalnym światłem. Projekty w stylu japandi często wykorzystują w tych wnętrzach wielkoformatowe okna, przy których ustawiane są np. wolnostojące wanny.

Łazienka w stylu japandi

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów