Architektura

Jak wprowadzić minimalizm w mieszkaniu?

 • minimalistyczne wnętrze
 • minimalistyczna kuchnia
 • minimalistyczne wnętrze
 • minimalistyczny salon
 • minimalistyczna sypialnia
 • minimalistyczny salon
 • minimalistyczne wnętrze
 • minimalistyczne wnętrze
 • minimalistyczna kuchnia
 • minimalistyczne wnętrze
 • minimalistyczny salon
 • minimalistyczna sypialnia
 • minimalistyczny salon
 • minimalistyczne wnętrze

„Mniej znaczy więcej” – coraz częściej powtarzane słowa trudno przełożyć na życie codzienne. Otaczamy się mnóstwem przedmiotów gromadząc więcej i więcej. Wprowadzenie minimalizmu do swojego życia nie jest proste, ale wykonalne! Radzimy, jak zabrać się za to na poważnie.

Znasz to doskonale…

Półki zapełnione pamiątkami, szafy ubraniami (no bo choć stare, to dobre, a dobrych się nie wyrzuca), a szafki w kuchni naczyniami, nowymi zastawami  i kubkami. Do tego, jeśli masz dzieci, ciągle potykasz się o zabawki i upychasz kolejne śpioszki do szuflady. Wiesz, że większość przedmiotów w Twoim domu/mieszkaniu nie jest ci potrzebna? Nadszedł czas na poważne sprzątanie…

Minimalizm – powrót do harmonii

Mieszkanie jest miejscem, w którym chcemy odpoczywać, wracać do harmonii, czuć się wygodnie i swobodnie. Dlatego tak ważne dla naszej psychiki jest to, ile i jakie rzeczy trzymamy w domu. Podobnie dla naszych dzieci, które nie powinny doświadczać nadmiaru bodźców. Szczególnie teraz, kiedy świat pędzi, sprawy zawodowe i osobiste przelatują przez nasze życie w ilości i z intensywnością nie znaną wcześniejszym pokoleniom. Aby zachować równowagę, potrzebujemy mieszkania, które będzie oazą wyciszenia, które murem odgrodzi nas od szaleństwa konsumpcjonizmu i pozwoli pielęgnować relacje w cieple nierozproszonego domowego ogniska.

Jak to zrobić?

Na temat minimalizmu powstało już kilka książek. Nie sposób w jednym tekście dokładnie opisać tę ideę. Wyselekcjonowaliśmy jednak 5 podstawowych wskazówek, które warto jak najszybciej wprowadzić w życie:

 1. Kuchnia – przejrzyj szafki i szuflady. Zostaw tylko tyle naczyń, ile potrzebujesz, żeby nakryć do stołu dla bliskich. Resztę posegreguj i spakuj w pudeł Wyjmuj tylko kiedy planujesz przyjęcie gości, a po ich wizycie niech wrócą do schowka. Nie jest to łatwe, szczególnie na początku, bo będzie wymagało nastawienia się na sprzątanie po sobie i mycie naczyń od razu po użyciu. Uwierz – po 30 dniach praktyki będziecie zachwyceni. Dodatkowo, nie zostawiaj brudnych naczyń na noc. Od rana będzie Cię to demotywować.
 2. Łazienka – nie kupuj nowych kosmetyków, dopóki nie wykorzystasz tych, które masz. Tę zasadę stosuj także w przypadku środków czystość
 3. Pokoje – postaraj się odkładać na swoje miejsce rzeczy, zaraz po użyciu, a jeśli masz coś do zrobienia i zajmie Ci to mniej niż 2 minuty, nie planuj – zrób to od razu.
 4. Ubrania – „nie dość, że nie mam się w co ubrać, to jeszcze szafa mi się nie domyka?”. Kto z nas zna ten problem? Czas najwyższy zrobić porządki – odłóż wszystkie ubrania, których nie ubrałeś/aś przez ostatni rok. Będzie tego sporo. Dobre rzeczy oddaj potrzebującym, a resztę po prostu wyrzuć.
 5. Przedmioty na wierzchu – na twoich meblach znajduje się sporo rzeczy, np. pamiątek, świeczek, ramek itd.? Nie dość, że wszystko się kurzy, to jeszcze rozprasza twoją uwagę. Większość wyrzuć (dasz radę), a te naprawdę najważniejsze pochowaj. Na wierzchu zostaw tylko część ramek na zdjęcia, które na co dzień polepszają nastrój

Wydaje się proste i oczywiste? Tym bardziej wprowadź te zasady, ale już po krótkim czasie zobaczysz, jak bardzo zmieni się przestrzeń wokół Ciebie.

My też kochamy minimalizm – przykładem na jego zastosowanie jest m.in. nasze okno Pixel, które charakteryzuje prostota, minimalizm i skupienie na świetle! Projektujemy okna z myślą o tym co najważniejsze.

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak wprowadzić minimalizm w mieszkaniu?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry