Home Baza wiedzy Jak wprowadzić minimalizm w mieszkaniu?

Jak wprowadzić minimalizm w mieszkaniu?


opublikowane 08 mar 2017

2 minuty

„Mniej znaczy więcej” – coraz częściej powtarzane słowa trudno przełożyć na życie codzienne. Otaczamy się mnóstwem przedmiotów gromadząc więcej i więcej. Wprowadzenie minimalizmu do swojego życia nie jest proste, ale wykonalne! Radzimy, jak zabrać się za to na poważnie.

Znasz to doskonale…

Półki zapełnione pamiątkami, szafy ubraniami (no bo choć stare, to dobre, a dobrych się nie wyrzuca), a szafki w kuchni naczyniami, nowymi zastawami  i kubkami. Do tego, jeśli masz dzieci, ciągle potykasz się o zabawki i upychasz kolejne śpioszki do szuflady. Wiesz, że większość przedmiotów w Twoim domu/mieszkaniu nie jest ci potrzebna? Nadszedł czas na poważne sprzątanie…

Minimalizm – powrót do harmonii

Mieszkanie jest miejscem, w którym chcemy odpoczywać, wracać do harmonii, czuć się wygodnie i swobodnie. Dlatego tak ważne dla naszej psychiki jest to, ile i jakie rzeczy trzymamy w domu. Podobnie dla naszych dzieci, które nie powinny doświadczać nadmiaru bodźców. Szczególnie teraz, kiedy świat pędzi, sprawy zawodowe i osobiste przelatują przez nasze życie w ilości i z intensywnością nie znaną wcześniejszym pokoleniom. Aby zachować równowagę, potrzebujemy mieszkania, które będzie oazą wyciszenia, które murem odgrodzi nas od szaleństwa konsumpcjonizmu i pozwoli pielęgnować relacje w cieple nierozproszonego domowego ogniska.

Jak to zrobić?

Na temat minimalizmu powstało już kilka książek. Nie sposób w jednym tekście dokładnie opisać tę ideę. Wyselekcjonowaliśmy jednak 5 podstawowych wskazówek, które warto jak najszybciej wprowadzić w życie:

 1. Kuchnia – przejrzyj szafki i szuflady. Zostaw tylko tyle naczyń, ile potrzebujesz, żeby nakryć do stołu dla bliskich. Resztę posegreguj i spakuj w pudeł Wyjmuj tylko kiedy planujesz przyjęcie gości, a po ich wizycie niech wrócą do schowka. Nie jest to łatwe, szczególnie na początku, bo będzie wymagało nastawienia się na sprzątanie po sobie i mycie naczyń od razu po użyciu. Uwierz – po 30 dniach praktyki będziecie zachwyceni. Dodatkowo, nie zostawiaj brudnych naczyń na noc. Od rana będzie Cię to demotywować.
 2. Łazienka – nie kupuj nowych kosmetyków, dopóki nie wykorzystasz tych, które masz. Tę zasadę stosuj także w przypadku środków czystość
 3. Pokoje – postaraj się odkładać na swoje miejsce rzeczy, zaraz po użyciu, a jeśli masz coś do zrobienia i zajmie Ci to mniej niż 2 minuty, nie planuj – zrób to od razu.
 4. Ubrania – „nie dość, że nie mam się w co ubrać, to jeszcze szafa mi się nie domyka?”. Kto z nas zna ten problem? Czas najwyższy zrobić porządki – odłóż wszystkie ubrania, których nie ubrałeś/aś przez ostatni rok. Będzie tego sporo. Dobre rzeczy oddaj potrzebującym, a resztę po prostu wyrzuć.
 5. Przedmioty na wierzchu – na twoich meblach znajduje się sporo rzeczy, np. pamiątek, świeczek, ramek itd.? Nie dość, że wszystko się kurzy, to jeszcze rozprasza twoją uwagę. Większość wyrzuć (dasz radę), a te naprawdę najważniejsze pochowaj. Na wierzchu zostaw tylko część ramek na zdjęcia, które na co dzień polepszają nastrój

Wydaje się proste i oczywiste? Tym bardziej wprowadź te zasady, ale już po krótkim czasie zobaczysz, jak bardzo zmieni się przestrzeń wokół Ciebie. My też kochamy minimalizm – przykładem na jego zastosowanie jest m.in. nasze okno Pixel, które charakteryzuje prostota, minimalizm i skupienie na świetle! Projektujemy okna z myślą o tym co najważniejsze.  

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów