Home Baza wiedzy Proces zakupu okien Jak wybrać stolarkę – okna, rolety, drzwi i bramy?

artykuł 6 z 9 poradnika "Proces zakupu okien"

Jak wybrać stolarkę – okna, rolety, drzwi i bramy?


Budowa domu wiąże się z bezustannym podejmowaniem decyzji. Sporą część z nich stanowią wybory zakupowe. Powinny one być szczególnie dobrze przemyślane w przypadku elementów mających służyć długie lata, np. stolarki okiennej, drzwiowej i bram garażowych. Dlaczego? Gdy zostaną zamontowane, nie zmienisz ich tak łatwo jako koloru ścian w salonie. O czym warto pamiętać podczas wyboru stolarki do domu? Sprawdź nasze podpowiedzi!

1. Jak wybrać okna i drzwi tarasowe, by nie żałować?

Kształt okien – wyboru kształtów okien oraz drzwi tarasowych do domu należy dokonywać już na etapie projektowania budynku. Jeśli decydujesz się na projekt gotowy, z pewnością wskazana w nim stolarka będzie tzw. typowa (prostokątna, kwadratowa). W przypadku indywidualnego projektu architektonicznego domu można jednak zastosować nietypowe przeszklenia. Jeśli podobają Ci się okna narożne, trójkątne, trapezowe czy okrągłe, powiedz o tym zawczasu projektantowi. Przy nietypowej stolarce konieczne może się okazać się zastosowanie innych naproży, wzmocnienie konstrukcji ściany i filarów międzyokiennych.

Wielkość okien – jak duże okna wybrać do domu? Podpowiedzi warto szukać w projekcie. Architekt z pewnością wziął pod uwagę ogólną zasadę, że okna w pomieszczeniach tzw. na pobyt stały (np. sypialnia, salon, kuchnia) powinny mieć powierzchnię co najmniej 1/8 podłogi. W pomieszczeniach pomocniczych mogą one być natomiast zdecydowanie mniejsze (1/12 powierzchni podłogi). Chcesz zastosować okna wielkoformatowe i duże drzwi tarasowe? Powiedz o tym projektantowi na samym początku, aby mógł zaprojektować ściany odpowiednio wzmocnione pod tego typu, ciężką przecież stolarkę.

Estetyka okien – kolejnym ważnym aspektem jest estetyka okien i drzwi tarasowych, a więc kolor, szerokość i kształt profili ich ościeżnic oraz ram okiennych. Powinna ona zostać dopasowana do charakteru nieruchomości. Inne okna będą odpowiednie do wiejskich dworków, a inne do nowoczesnych willi o modernistycznej bryle. Jeśli myślisz o mocnym kolorze okleiny okiennej, zastanów się, czy będzie ona pasowała nie tylko do elewacji budynku, ale też do stylu wnętrz. W razie wątpliwości możesz zdecydować się na okna dwukolorowe (tzw. bicolor).

Wielkość przeszkleń – podczas wyboru stolarki do domu warto też pamiętać, że szerokość profili wpływa na ilość światła wpuszczanego do wnętrz. Jeśli zależy Ci na jasnym, dobrze doświetlonym domu, możesz postawić na większe okna lub postawić na modele o standardowym rozmiarze, ale z obniżonymi profilami, a przez to o większych przeszkleniach. 

Parametry izolacyjności – budujesz dom blisko hałaśliwej drogi, lotniska, torów kolejowych, a może parkingu dużego sklepu? Wybierz stolarkę o wyższych niż zazwyczaj parametrach izolacji akustycznej. Zależy Ci na stworzeniu budynku nie tylko energooszczędnego spełniającego aktualne normy prawa budowlanego, ale i pasywnego? Postaw na modele stolarki oferujące najlepsze parametry termoizolacyjne (np. OKNOPLAST Winergetic Premium Passive).

2. Czym kierować się przy wyborze rolet zewnętrznych?

Moment montażu – chcesz wyposażyć dom w rolety zewnętrzne? Najlepiej zdecydować się na wybór takiego rozwiązania już na etapie projektowania budynku. Uprzedzony o tym architekt zaprojektuje warstwy ściany tak, aby możliwe było schowanie pod tynkiem, deskami elewacyjnymi czy za cegła klinkierową skrzynki roletowej, do której zwijany jest pancerz rolety. W innym przypadku, np. w domach z rynku wtórnego, w których nie planuje się wymiany okien i zmiany elewacji, konieczne może okazać się zamontowanie rolet natynkowych z widoczną skrzynką instalowaną we wnęce okiennej. Nie tylko rozwiązanie to jest mniej estetyczne, ale też zmniejsza się wtedy tzw. światło okna, przez co wnętrza są ciemniejsze.

Wygląd rolet – jednym z najbardziej istotnych aspektów przy wyborze rolet zewnętrznych jest ich wygląd. Wbrew pozorom mogą się one między sobą znacznie różnić i to nie tylko kolorem. Rolety mają lepszej i gorszej jakości wykończenie, a także nieco inny kształt skrzynek na pancerz czy listew, po których ten się przesuwa. Przed podjęciem decyzji obejrzyj produkty różnych marek, porównaj je ze sobą i wybierz ten model, który najlepiej pasować będzie do stylu wykończenia elewacji.

Właściwości izolacyjne – rolety zewnętrzne nie tylko mają dawać prywatność wieczorami czy cień i ochłodę podczas upałów. Jeśli ich elementy są dodatkowo zaizolowane np. pianką poliuretanową, a budowa pozwala na ciepły montaż, mogą także zdecydowanie skuteczniej niż inne modele chronić przed stratami ciepła w sezonie grzewczym. Jeśli inwestujesz w rozwiązania energooszczędne, poszukaj rolet o najlepszych właściwościach termoizolacyjnych (np. OKNOPLAST Luna).

3. Drzwi zewnętrzne do domu – na co zwrócić uwagę przed kupnem?

Dopasowanie do okien – decydując się na drzwi zewnętrzne, warto zwrócić uwagę, aby pasowały one stylem i kolorem do okien, drzwi garażowych czy drzwi tarasowych. Nie muszą one, chociaż mogą, mieć ten sam kolor. Ważne jest jednak, aby barwy poszczególnych elementów stolarki „nie gryzły się” ze sobą.

Rozmiar drzwi – jeśli planujesz wybudowanie nietypowego domu z szerszymi, wyższymi czy podwójnymi drzwiami zewnętrznymi, trzeba o tym powiedzieć architektowi już na etapie planowania budowy. W projekcie domu z pewnością standardowo umieszczone zostaną drzwi o wysokości 200 mm i szerokości 90 mm (opcjonalnie 80 mm przy bardzo wąskiej ścianie). Większe, wyższe czy szersze drzwi wymagają więcej miejsca i są cięższe, przez co kluczowe jest będzie dobre wzmocnienie ściany.

Waga drzwi wejściowych – ważną cechą drzwi wejściowych, na którą warto zwrócić uwagę przed kupnem, jest ich waga. Uzależniona będzie ona przede wszystkim od zastosowanego materiału, typu zabezpieczeń antywłamaniowych itp. Im cięższe skrzydło drzwiowe, tym trudniejsza ich obsługa m.in. przez dzieci i osoby starsze. Najlżejsze są drzwi zewnętrzne aluminiowe (np. ALUHAUS Elite).

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów