Remont wnętrza Oknoplast
Porady

Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas remontu?

Malowanie, podwieszanie sufitów, wymiana okien czy tapetowanie – co jakiś czas przeprowadzamy te prace, ryzykując ubrudzenie czy nawet uszkodzenie naszego lokum. Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas remontu? Podpowiadamy!

 

Tapetowanie

 

Zacznijmy od podstaw

Przede wszystkim warto zaopatrzyć się w sporą ilość taśmy papierowej. Jej niewątpliwą zaletą jest to, że – choć klei niezbyt mocno – nie pozostawia żadnych śladów na powierzchni, do której jest przymocowana.

Następnie zadbajmy o to, by w remontowanym pomieszczeniu zostało tylko to, co jest absolutnie konieczne. Wynoszenie wszystkich drobiazgów sprawia, że remontowy rozgardiasz przenosi się także do innych pomieszczeń, ale za to oszczędzi nam to wycierania wszystkiego z pyłu i kurzu.

 

Podłogi i ściany

Niezależnie od stopnia skomplikowania remontu, szczególną uwagę należy poświęcić zabezpieczeniu podłóg. Każda drobina farby, lakieru czy upadające narzędzia mogą wywołać trwałe uszkodzenia. O ile większość rodzajów podłoża można umyć (choć bywa to czasochłonne), na mechaniczne ubytki nie pomoże żaden środek czyszczący.

Podłogę możemy zabezpieczyć tanio i skutecznie, stosując folię malarską (jeśli tylko przemalowujemy pomieszczenie) lub różne rodzaje tektury. Ten rodzaj zabezpieczenia stosujmy szczególnie wtedy, gdy podłoże jest podatne na zarysowania. Wystarczy tekturę pociąć na pasy i ułożyć ją na podłodze.

Tak czy inaczej warto położyć najpierw folię, a następnie – chociażby w najbardziej newralgicznych miejscach – tekturę.

W podobny sposób możemy zabezpieczyć ściany, choć tutaj mamy do dyspozycji także foliowe kurtyny – przykleja się je w miejscu łączenia ściany z sufitem, a następnie opuszcza do samej podłogi. Jest to rozwiązanie bardzo wygodne i łatwe w użyciu.

 

Malowanie ścian

 

Meble i sprzęty

Może zdarzyć się i tak, że nie mamy miejsca na wyniesienie sprzętów i mebli do innych pomieszczeń. W takim układzie musimy szczególnie dobrze je zabezpieczyć. Warto przesunąć wszystko na środek pokoju, tworząc zwartą grupę.

Największym wrogiem podczas każdego remontu jest wszechobecny pył, który wdziera się w nieprzykryte folią zakamarki. Właśnie dlatego wszystkie meble należy porządnie, kilka razy owinąć folią i okleić taśmą.

Zabezpieczenie mebli podczas remontu

Zabezpieczenie okien

Okna – zarówno szyby, jak i ramy okienne – również są narażone na uszkodzenia, dlatego warto szczelnie osłonić je folią, najlepiej stosując specjalną folię ochronną do szyb, występującą w formie wygodnych rolek. Charakteryzuje ją zwiększona odporność na warunki atmosferyczne, co przyda się szczególnie, gdy prowadzimy prace latem (folia nie nagrzeje się i nie uszkodzi).

Skoro już wiecie, jak zabezpieczyć mieszkanie przed remontem, nie pozostaje nic innego, jak zabrać się do pracy! Powodzenia we wdrażaniu wszelkich niezbędnych zmian w Waszych domach!

 

 


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Jak zabezpieczyć mieszkanie podczas remontu?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry