Home Baza wiedzy Jak zabezpieczyć okna podczas remontu

Jak zabezpieczyć okna podczas remontu


Zabezpieczenie okien na czas remontu

opublikowane 20 maj 2019

3 minuty

Podczas planowanego remontu należy zadbać o to, by nie ucierpiały rzeczy, których nie wymieniamy. Dotyczy to przede wszystkim stolarki otworowej. Elementy mechaniczne w oknach i drzwiach są bardzo wrażliwe na pył i inne zanieczyszczenia, dlatego warto wiedzieć, jak zabezpieczyć okna podczas remontu tak, by mieć pewność, że nic im się nie stanie.

Jak zadbać o okna w czasie remontu


Czego potrzeba by zabezpieczyć okna?

Zacznij od skompletowania wszystkiego, co potrzebne. Po pierwsze – przyda Ci się duża ilość folii do oklejenia szyb (na przykład malarskiej). Po drugie – taśma. Dobrym pomysłem będzie użycie taśmy papierowej, która łatwo się odkleja i nie pozostawia śladów. Po trzecie – klamka robocza. Na czas remontu warto odkręcić wszystkie klamki z okien, tak by przypadkiem ich nie uszkodzić. Zamiast tego posługujemy się klamką roboczą, którą w razie potrzeby przekładamy do innego okna.

Pierwsze kroki

Jeśli okna są nowe, a my chcemy zadbać o ich bezpieczeństwo podczas prac wykończeniowych, powinniśmy najpierw zdjąć fabryczną folię ochronną. Dopiero, gdy usuniemy tę warstwę, będziemy mogli ocenić stan czystości okien. Prawdopodobnie zostały pobrudzone tu i ówdzie czy to w magazynie, podczas transportu czy może nawet już na budowie. Koniecznie trzeba je wyczyścić, szczególnie skupiając się na okuciach.

Wszystko, co się rusza

Dopiero teraz przychodzi pora na dokładne oklejenie okien nową warstwą folii ochronnej. Znów szczególną uwagę poświęćmy elementom ruchomym, które najłatwiej uszkodzić. Zarówno okucia, jak i zawiasy są bardzo podatne na pylenie, a każda drobina może wpłynąć na ich poprawną pracę.

Wszelkie zabrudzenia, które zauważymy na nieodpowiednio zabezpieczonym fragmencie okna, należy usuwać natychmiast. W przeciwnym razie bardzo łatwo możemy uszkodzić np. okleinę na profilu okiennym. Pamiętajmy, by wycierać okna miękką tkaniną oraz niewielką ilością łagodnego detergentu lub środka do czyszczenia PVC. Zarówno szyby, jak i ramy okienne bardzo łatwo zarysować stosując nieodpowiednie środki lub zbyt szorstki materiał.

Czy okna ze szprosami to dobry pomysł? Sprawdź!

Co po remoncie?

Koniec remontu nie oznacza, że możemy po prostu zdjąć folię i zapomnieć o oknach. Nawet najlepiej zabezpieczone okna będą musiały zostać porządnie umyte oraz zakonserwowane. Dobrze będzie też wdrożyć nawyki, dzięki którym utrzymamy żywotność okien na najwyższym poziomie przez długie lata nawet po upływie gwarancji:

 • Okna należy myć przynajmniej raz na kwartał – jeśli jednak mieszkamy w mocno zanieczyszczonej okolicy lub w pobliżu ruchliwej drogi konieczne będzie czyszczenie nawet raz w miesiącu
 • Konserwacja uszczelek powinna zostać przeprowadzona raz do roku. W tym celu uszczelki najpierw dokładnie się czyści (tak aby pozbyć się zgromadzonego brudu także pod ich wierzchnią warstwą), a następnie smaruje się środkiem do konserwacji uszczelek lub wazeliną techniczną.
 • W przypadku stwardnienia lub sparcenia uszczelki należy ją wymienić. Koszt odpowiedniej gumy jest niski, a montaż nie powinien sprawić kłopotu nikomu – należy jedynie zwrócić uwagę na to, by dokładnie i równo przykleić nową uszczelkę, uprzednio dokładnie czyszcząc i susząc powierzchnię pod nią.
 • Okucia powinny zostać nasmarowane również raz do roku – najlepiej w tym samym momencie, w którym zajmiemy się konserwacją uszczelek.

Jeśli będziesz się stosować do powyższych wytycznych, Twoje okna pomyślnie przejdą nie tylko próbę remontu, ale także próbę czasu. Pamiętajmy, że niezależnie od tego, czy posiadamy okna PVC, drewniane czy aluminiowe, powyższe zasady są uniwersalne i mogą mieć zbawienny wpływ na bezproblemowe użytkowanie każdego rodzaju okien.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów