Home Baza wiedzy Wymiana Kiedy wymieniać okna?

artykuł 5 z 7 poradnika "Wymiana"

Kiedy wymieniać okna?


Kiedy wymienić stare okna blog oknoplast

opublikowane 04 lut 2021

4 minuty

Odpowiednio zamontowane, właściwie użytkowane i regularnie konserwowane okna z PCV mogą posłużyć długie lata. Z czasem ich wygląd, właściwości izolacyjne i kondycja mechaniczna ulegają jednak zmianie. Zastanawiasz się, kiedy wymieniać okna? Podpowiadamy, jakie symptomy świadczą o tym, że pora pomyśleć o nowych oknach.

Na kondycję okien z profilami wykonanymi z PCV wpływa wiele czynników. Pierwszym, kluczowym etapem, od którego zależy, jak starzeć się będą okna, jest montaż. Niewłaściwe osadzenie okien w murze może przyczyniać się m.in. do przyspieszonego niszczenia ram. Negatywnie na kondycję stolarki okiennej wpływają również brak regularności w czyszczeniu ościeżnicy oraz mechanizmu zamykania i otwierania okna. Gromadzące się tam kurz czy brud budowlany mogą powodować trudności w domykaniu, a przez to prowadzić do siłowego zamykania. Czas optymalnej kondycji okien plastikowych może zostać skrócony również przez zaniedbania w kwestii konserwacji. Zabiegi pielęgnacyjne okien, np. smarowanie mechanizmu i uszczelek, powinny być wykonywane co najmniej raz w roku. W innym przypadku może dojść m.in. do szybkiego parcenia gumowych uszczelek, a przez to do nieszczelności. Jakie konkretnie objawy świadczą o tym, że pora usunąć stare okna i wstawić nowe? Kiedy wymienić okna?

Nieszczelność – przyczyna wymiany okien

Podstawowym symptomem świadczącym o tym, że nadszedł czas wymiany okien, jest ich nieszczelność. Objawia się ona przede wszystkim przed odczuwane przez domowników przeciągi czy też dostawanie się do pomieszczeń budynku chłodnego powietrza lub wilgoci z zewnątrz. Brak szczelności okien wpływa również niekorzystnie na ich właściwości termoizolacyjne. W praktyce oznacza to, że – w porównaniu z wcześniejszymi latami użytkowania okien – do ogrzania budynku zużywane jest widocznie więcej energii cieplnej. W okresie letnich upałów zużyte przegrody okienne nie będą natomiast odpowiednio izolować wnętrz od warunków panujących na zewnątrz, a więc będą się szybciej nagrzewać.

Co jest przyczyną nieszczelności okien? Mogą to być sparciałe, dziurawe lub popękane uszczelki okien. W niektórych przypadkach – po konsultacji z serwisantem producenta okien i jego pozytywnej opinii – można próbować wymienić je na nowe, chwilowo przedłużając żywotność okien. Sytuacja jest trudniejsza, gdy nieszczelność wynika z wypaczenia ram okien lub utraty pierwotnego kształtu ościeżnic (np. w wyniku nieprawidłowego montażu i nacisku ścian na okno).

Gorsza izolacja akustyczna – powód wymiany okien

Czas w przypadku okien plastikowych, a więc z profilami z PVC, wpływa również niekorzystnie na ich poziom izolacji akustycznej. Nawet „najcichsze” okna po latach, gdy zaczynają pojawiać się nieszczelności, zaczynają przepuszczać do wnętrz więcej hałasów z zewnątrz. Kiedy jest odpowiedni moment, aby wymienić okna z tego powodu? Jeżeli mieszkasz w głośnej okolicy, np. w pobliżu dworca kolejowego czy autobusowego, w centrum dużego miasta czy przy ruchliwej drodze, z pewnością rozpoznasz odpowiedni czas. Dlaczego? Zaczniesz po prostu odczuwać dyskomfort spowodowany gorszą niż dotychczas izolacyjnością okien, co może prowadzić do rozdrażnienia i irytacji bez widocznej przyczyny, a nawet bólów głowy.


Problemy z mechanizmem – uzasadnienie wymiany okien

Po latach użytkowania okna PCV w Twoim domu czy mieszkaniu nie działają już tak płynnie, jak można by tego oczekiwać? Blokowanie się mechanizmu podczas otwierania czy zamykania, konieczność siłowego dopychania skrzydła okna czy szarpania się z klamką  są symptomami świadczącymi o tym, że powinno się wykonać przegląd i konserwację okien. W razie stwierdzenia niemożliwych do naprawienia usterek, najlepiej zdecydować się na usunięcie starych okien i wstawienie nowych. Jakie są konkretnie przyczyny występowania tych niepokojących objawów podczas użytkowania okien? Najczęściej do kłopotów z otwieraniem i zamykaniem okien prowadzą zniszczenia okuć oraz wypaczenia ram, np. w wyniku działania wysokiej temperatury (podczas pożaru) czy „pracy” ścian budynku.


Uszkodzenie okna – kiedy konieczna jest wymiana?

Powodem, który może przełożyć się na konieczność wymiany okien, jest ich uszkodzenie mechaniczne w wyniku np. włamania, wandalizmu, uderzenia twardym przedmiotem z zewnątrz podczas burzy. Gdy usterka okna widoczna jest tzw. gołym okiem, najlepiej wezwać do oceny sytuacji serwisanta producenta okien. Ten stwierdzi, czy powstałe szkody są trwałe, czy też możliwe do naprawienia z użyciem odpowiednio dobranych części wymiennych. W tym drugim przypadku kluczowa może okazać się wycena takich napraw. Jeżeli będzie ona wysoka, warto rozważyć jednak zakup nowego okna. Które typy uszkodzeń dyskwalifikują naprawę i powodują konieczność wymiany okien? Z pewnością poważne uszkodzenia ram czy ościeżnicy okna, np. pęknięcia i wypaczenia, wyłamane skrzydła okienne po włamaniu, uszkodzony mechanizm.


Wygląd okien – czy to pora na wymianę okien?

Na wymianę okien ze względów estetycznych często decydują się właściciele budynków z rynku wtórnego. Ci, którzy dopiero kupili dom czy mieszkanie, chcą styl i kolor stolarki okiennej dopasować do nowego wyglądu elewacji, a także zależy im na jak najlepszych parametrach izolacji termicznej i akustycznej. Mieszkańcy starych domów czy mieszkań na wymianę decydują się w momencie, w którym dotychczasowe okna nie tylko stają się nieszczelne czy „głośne”, ale także wtedy, gdy kolor ram okiennych płowieje, biel żółknie czy okleina zaczyna się łuszczyć. Zniszczenie, zwłaszcza zmatowienie i zarysowanie, ram i szyb okien może być spowodowane również niewłaściwą pielęgnacją, np. używaniem środków czyszczących z drobinami ściernymi czy z dodatkiem rozpuszczalników.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów