Home Baza wiedzy Konserwacja okien PVC w 5 krokach

Konserwacja okien PVC w 5 krokach


Jak umyć okna przed zimą

opublikowane 06 lis 2020

3 minuty

Chcąc cieszyć się wysokiej jakości oknami PVC przez lata, konieczna jest nie tylko ich regularna pielęgnacja, ale przede wszystkim konserwacja. Odpowiednio potraktowane okucia, ramy czy uszczelki odwdzięczą się bezawaryjnym działaniem i doskonałym wyglądem. Jak konserwować stolarkę okienną z PVC? Jak odnowić uszczelki w oknach PVC? Jaki olej do konserwacji okuć okiennych wybrać? Podpowiadamy, jakie pięć kroków warto wykonywać systematycznie, aby uzyskać dłuższą żywotność okien.

Większość osób pamięta o regularnym myciu okien. Zdecydowanie mniej poświęca jednak czas na konserwację stolarki okiennej. Brak systematycznego, co najmniej raz w roku czyszczenia, regulowania i smarowania zawiasów, ruchomych elementów okuć i uszczelek może przyczynić się do szybszego rozregulowania okien. W efekcie skrzydło okienne zaczyna obwisać, traci szczelność bądź wymaga użycia siły przy zamykaniu. Co zrobić, aby uniknąć tych przykrych konsekwencji zaniechania?


Krok 1. Czyszczenie profili okiennych

Zanim przystąpi się do pracy typowo konserwatorskich, niezwykle ważne jest dokładne wyczyszczenie okien. Czynności tej powinno się poświęcić sporo uwagi zwłaszcza w sytuacji, gdy okna zostały dopiero co zamontowane bądź w budynku odbywał się remont. Dlaczego? W zakamarkach ram oraz w ruchomych mechanizmach okuć gromadzi się najwięcej kurzu, pyłu budowlanego (np. gipsu) i większych śmieci. Nieusunięcie ich może powodować problemy przy zamykaniu i otwieraniu okien, a także blokowanie się i przedwczesne zużywanie okuć.

Zanim przystąpi się do mycia szyb czy profili okiennych, należy usunąć zatem wszelkie śmieci zgromadzone w górnej części ramy otwieranego skrzydła oraz w dolnej części ościeżnicy. Można w tym celu użyć po prostu miękkiej szczotki do wymiatania kurzu bądź odkurzacza (np. budowlanego) z miękką, szczotkową końcówką. Samo mycie profili PVC najlepiej wykonać łagodnymi środkami bez substancji ściernych, agresywnych chemikaliów czy rozpuszczalników.

Krok 2. Przegląd i regulacja mechanizmów

Gdy okna są wyczyszczone, można przystąpić do przeglądu i regulacji elementów metalowych okien takich jak zawiasy i ruchome części okuć. Najłatwiejszym sposobem, aby przekonać się, czy regulacja to konieczność, jest kilkukrotne otwieranie i zamykanie skrzydeł okien.

Sygnałem, że najwyższa pora, aby wziąć się do pracy, jest konieczność użycia siły i dopchnięcia skrzydła. Jak przeprowadzić regulację okien PVC? Najlepiej skorzystać z instrukcji producenta, w której szczegółowo podane są informacje o optymalnym sposobie regulacji. Jeżeli posiadasz okna OKNOPLAST, możesz skorzystać z instruktażu wideo i przeprowadzić tę czynność z użyciem kluczy: płaskiego V.SCH.ACP-S, imbusowego rozmiar 4 i torx T10. Wydaje Ci się to zbyt trudne? Możesz zlecić to zadanie specjaliście z salonu sprzedaży okien, w którym zamówiona została stolarka.

Krok 3. Smarowanie okuć

Gdy okucia są odpowiednio wyregulowane, należy przystąpić do smarowania ruchomych elementów, a więc zawiasów i punktów ryglowania. Takie działanie zabezpieczy je przed nadmiernym osiadaniem kurzu i zanieczyszczeń oraz pozwoli na łatwiejszą i płynniejszą pracę. W tym celu najlepiej zastosować środki bez rozpuszczalników takie jak olej do konserwacji okuć, smar silikonowy bądź wazelinę techniczną. Produkty tego typu często dostępne są w wygodnych w użytkowaniu buteleczkach z aplikatorem lub aerozolach z rurką, którą precyzyjnie można nałożyć środek. Informację o konkretnych miejscach, które należy poddać konserwacji poprzez smarowanie, znaleźć można w instrukcji producenta.

Jak często należy smarować okucia okien PVC? Czynność tę najlepiej przeprowadzać co najmniej raz w roku – optymalnie w okresie umiarkowanych temperatur, a więc wiosną lub jesienią.


Krok 4. Pielęgnacja uszczelek

Uszczelki okienne, chociaż często o tym zapominamy, powinny być systematycznie nie tylko czyszczone, ale też konserwowane. W innym przypadku z biegiem lat mogą one pod wpływem temperatury i nasłonecznienia sparcieć, zacząć się kruszyć i stracić swoją pierwotną elastyczność. W efekcie skutkować będzie to nieszczelnością okien. Jak zadbać zatem o ten element okien PVC? Dwa razy do roku, najlepiej wiosną i jesienią (aby uniknąć skrajnie niskich i wysokich temperatur powietrza), powinno się je nasmarować. Po uprzednim wyczyszczeniu wystarczy nałożyć na gumę środek pielęgnacyjny, np. preparat do uszczelek motoryzacyjnych i okiennych, smar silikonowy bądź wazelinę techniczną. Najlepiej aplikować go miękką szmatką i zostawić okno otwarte na ok. 15-20 minut do momentu wyschnięcia uszczelek. Taki zabieg powinno stosować się na wszystkie typy uszczelek okiennych, również nowoczesne EPDM.

Krok 5. Test docisku

Gdy okna są już wyczyszczone i nasmarowane, można przystąpić do ostatniego kroku konserwacji stolarki PVC. W OKNOPLAST zalecamy, aby przeprowadzić tzw. test docisku skrzydła do ramy, który pozwoli określić, czy regulacja wymaga korekty. Jak go wykonać? Wystarczy otworzyć skrzydło okienne i pomiędzy jego ramę, a ościeżnicę całego okna wsunąć kartkę papieru. Po zamknięciu skrzydła należy próbować ją wyciągnąć. Gdy się to uda, konieczne jest poprawienie regulacji. Chcesz wiedzieć, jak wygląda w praktyce taki test docisku? Zobacz film, na którym nasz specjalista przedstawia go krok po kroku.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów