Jak-zbac-o-okna-Oknoplast
Okna

Konserwacja uszczelek do okien PCV

Jednym z głównych powodów nieszczelności powstających w oknach są nasze zaniedbania. Konserwacja uszczelek to zajęcie łatwe, choć czasochłonne. Warto jednak poświęcić nieco uwagi naszym oknom raz lub dwa razy do roku – odwdzięczą się nam znacznie dłuższym okresem bezproblemowego użytkowania. Jak zadbać o uszczelki do okien PCV? Sprawdź!

 

uszczelki-w-oknach-Oknoplast

 

Wybierz odpowiedni moment

Najtrudniejsze dla okien okresy w roku to lato i zima – przede wszystkim ze względu na skrajne temperatury, ale także duże nasłonecznienie latem. Dlatego regulację i konserwację okien najlepiej przeprowadzić wiosną i jesienią, by przygotować je odpowiednio na nadchodzące warunki atmosferyczne.

Gumowe elementy w naszych oknach narażone są przede wszystkim na parcenie – uszczelki pod wpływem temperatury i innych czynników twardnieją, tracą sprężystość, a w efekcie pękają i zaczynają przepuszczać powietrze. Otwierając i zamykając często okna nie pomagamy im w zachowaniu szczelności. Możemy jednak zrobić to w inny sposób.

Konserwacja uszczelek dwa razy do roku w zupełności wystarczy, by cieszyć się szczelnymi oknami przez długie lata. W zależności od powierzchni okien w Twoim domu poświęcisz na to do kilku godzin, nie będzie to jednak czas zmarnowany. Czas zabierać się do pracy!

 

Uszczelka-w-oknie-koncept-Oknoplast

 

Najpierw dokładne czyszczenie

Informacja o konieczności wyczyszczenia każdej powierzchni, którą konserwujemy, wymieniamy, uszczelniamy, malujemy czy pokrywamy różnymi środkami, jest powtarzana tak często, że paradoksalnie bardzo łatwo o tym zapomnieć. Zaznaczamy jednak, że dokładne czyszczenie to bardzo istotna część konserwacji, której nie sposób pominąć, jej zlekceważenie zaś może się szybko „zemścić” – szczególnie, jeśli mówimy o uszczelkach do okien.

Jakich środków użyć do dokładnego umycia uszczelek? Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie płynu do mycia okien, warto jednak – zamiast spryskać nim powierzchnię uszczelek (i wszystko inne wokół) – nanieść nieco specyfiku na ściereczkę i dokładnie wytrzeć gumę, także od spodu. Aby to zrobić, wystarczy delikatnie podważyć uszczelkę i przetrzeć w środku tkaniną.

W dotarciu do trudno dostępnych miejsc mogą pomóc patyczki kosmetyczne, którymi również skutecznie wyczyścimy uszczelki. Zamiast płynu do szyb możemy użyć także chusteczek nawilżonych, które równie skutecznie poradzą sobie z brudem zalegającym w uszczelkach.

Po dokładnym wytarciu całej powierzchni uszczelek (zarówno w ramie, jak i w skrzydle!), pozostaje nam…

 

Środek do uszczelek

Tutaj do wyboru mamy co najmniej kilkanaście różnych produktów dostępnych w sklepach wielobranżowych. Nadadzą się zarówno preparaty do uszczelek samochodowych, sanitarnych, jak i okiennych – niezależnie od tego, czy mamy zainstalowane zwykłe uszczelki, czy ze sztucznego kauczuku (EPDM), które montowane są w nowoczesnych oknach PVC. Warto pamiętać o tym, by unikać pryskania, a raczej nakładać środek miejscowo, na przykład za pomocą ściereczki. Już kilka minut po aplikacji uszczelki odzyskają sprężystość – łatwo to sprawdzić uciskając delikatnie gumę.

 

Mycie-okien-Oknoplast

 

To się opłaca

Mimo, że całość zajmie nam pewnie kilka godzin, a za środek do uszczelek zapłacimy nawet kilkanaście złotych, śmiało można uznać, że konserwacja uszczelek w oknach to inwestycja w przyszłość. Dla przykładu: regularnie zabezpieczane uszczelki EPDM mogą działać nawet przez 50 lat!

 

Więcej o prawidłowej konserwacji okien opowiedzą nasi eksperci. Zobacz film.
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Konserwacja uszczelek do okien PCV

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry