Home Baza wiedzy Konserwacja uszczelek do okien PVC

Konserwacja uszczelek do okien PVC


Jak-zbac-o-okna-Oknoplast

opublikowane 13 cze 2018

2 minuty

Jednym z głównych powodów nieszczelności powstających w oknach są nasze zaniedbania. Konserwacja uszczelek to zajęcie łatwe, choć czasochłonne. Warto jednak poświęcić nieco uwagi naszym oknom raz lub dwa razy do roku – odwdzięczą się nam znacznie dłuższym okresem bezproblemowego użytkowania. Jak zadbać o uszczelki do okien PVC? Sprawdź!  

uszczelki-w-oknach-Oknoplast

Wybierz odpowiedni moment

Najtrudniejsze dla okien okresy w roku to lato i zima – przede wszystkim ze względu na skrajne temperatury, ale także duże nasłonecznienie latem. Dlatego regulację i konserwację okien najlepiej przeprowadzić wiosną i jesienią, by przygotować je odpowiednio na nadchodzące warunki atmosferyczne. Gumowe elementy w naszych oknach narażone są przede wszystkim na parcenie – uszczelki pod wpływem temperatury i innych czynników twardnieją, tracą sprężystość, a w efekcie pękają i zaczynają przepuszczać powietrze. Otwierając i zamykając często okna nie pomagamy im w zachowaniu szczelności. Możemy jednak zrobić to w inny sposób. Konserwacja uszczelek dwa razy do roku w zupełności wystarczy, by cieszyć się szczelnymi oknami przez długie lata. W zależności od powierzchni okien w Twoim domu poświęcisz na to do kilku godzin, nie będzie to jednak czas zmarnowany. Czas zabierać się do pracy!

Uszczelka-w-oknie-koncept-Oknoplast

Najpierw dokładne czyszczenie

Informacja o konieczności wyczyszczenia każdej powierzchni, którą konserwujemy, wymieniamy, uszczelniamy, malujemy czy pokrywamy różnymi środkami, jest powtarzana tak często, że paradoksalnie bardzo łatwo o tym zapomnieć. Zaznaczamy jednak, że dokładne czyszczenie to bardzo istotna część konserwacji, której nie sposób pominąć, jej zlekceważenie zaś może się szybko „zemścić” – szczególnie, jeśli mówimy o uszczelkach do okien. Jakich środków użyć do dokładnego umycia uszczelek? Dobrym pomysłem będzie wykorzystanie płynu do mycia okien, warto jednak – zamiast spryskać nim powierzchnię uszczelek (i wszystko inne wokół) – nanieść nieco specyfiku na ściereczkę i dokładnie wytrzeć gumę, także od spodu. Aby to zrobić, wystarczy delikatnie podważyć uszczelkę i przetrzeć w środku tkaniną. W dotarciu do trudno dostępnych miejsc mogą pomóc patyczki kosmetyczne, którymi również skutecznie wyczyścimy uszczelki. Zamiast płynu do szyb możemy użyć także chusteczek nawilżonych, które równie skutecznie poradzą sobie z brudem zalegającym w uszczelkach. Po dokładnym wytarciu całej powierzchni uszczelek (zarówno w ramie, jak i w skrzydle!), pozostaje nam…  

Środek do uszczelek

Tutaj do wyboru mamy co najmniej kilkanaście różnych produktów dostępnych w sklepach wielobranżowych. Nadadzą się zarówno preparaty do uszczelek samochodowych, sanitarnych, jak i okiennych – niezależnie od tego, czy mamy zainstalowane zwykłe uszczelki, czy ze sztucznego kauczuku (EPDM), które montowane są w nowoczesnych oknach PVC. Warto pamiętać o tym, by unikać pryskania, a raczej nakładać środek miejscowo, na przykład za pomocą ściereczki. Już kilka minut po aplikacji uszczelki odzyskają sprężystość – łatwo to sprawdzić uciskając delikatnie gumę.

Mycie-okien-Oknoplast

To się opłaca

Mimo, że całość zajmie nam pewnie kilka godzin, a za środek do uszczelek zapłacimy nawet kilkanaście złotych, śmiało można uznać, że konserwacja uszczelek w oknach to inwestycja w przyszłość. Dla przykładu: regularnie zabezpieczane uszczelki EPDM mogą działać nawet przez 50 lat! Więcej o prawidłowej konserwacji okien opowiedzą nasi eksperci. Zobacz film.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów