Home Baza wiedzy Minimalizm we wnętrzach – trendy 2024

Minimalizm we wnętrzach – trendy 2024


Cieply minimalizm we wnetrzach

Minimalistyczne aranżacje wnętrz towarzyszą nam od kilku lat. Zaczęło się od nieco surowych wnętrz w chłodnych barwach, w których dominowały ostre krawędzie. Później projektanci postawili na ciepły minimalizm z obłościami, kolorami ziemi i miękkimi tkaninami o wyrazistych fakturach. Jak jest w 2024 roku? Architekci wnętrz coraz częściej szukają harmonii między minimalizmem a maksymalizmem. Rośnie też popularność tzw. zrównoważonego minimalizmu. Czym odznacza się styl minimalistyczny w tych odsłonach?

Minimalizm harmonijny, czyli mniej chłodu, więcej osobowości

W 2024 roku zauważalny jest w pracach projektantów trend odchodzenia od stylu minimalistycznego nie tylko w jego chłodnej, czasami wręcz laboratoryjnej odsłonie znanej sprzed lat. Zmienia się także towarzyszący nam od kilku sezonów neutralny tzw . ciepły minimalizm w kolorach ziemi. W nowych aranżacjach nie znajdziesz więc już przewagi elementów zimnych czy surowych, ale też całkowicie stonowanych. Wyparte zostają one przez akcenty ciepłe i pokazujące osobowość mieszkańców. Domy i mieszkania przestają być przestrzeniami ekspozycyjnymi czy wyjętymi wprost z katalogów wnętrzarskich planami zdjęciowymi.

Minimalizm we wnetrzach trendy

Są one urządzane w duchu minimalizmu, a więc bez nadmiaru przedmiotów czy dekoracji, ale tak, aby uprzyjemniać codzienne życie osobom, które z nich korzystają. Mają one także reprezentować domowników i ich upodobania, jednocześnie zapewniając im komfortowe schronienie. Taki styl architekci wnętrz nazywają minimalizmem harmonijnym czy zbalansowanym. Wielu architektów wnętrz stosuje także nazwę minimalizmu przytulnego (od ang. cozy minimalism). Czym konkretnie się charakteryzuje ta odsłona stylu minimalistycznego we wnętrzach?

Soft minimalizm we wnętrzu trendy
Czytaj też:

Ciepły minimalizm we wnętrzach – trendy 2022

Jak urządzić zbalansowane minimalistyczne wnętrze w 2024 roku?

Granica między nadal modnym minimalizmem i szturmem wchodzącym na salony maksymalizmem jest bardzo wyraźna. Zdaje się, że niemożliwe jest połączenie tych dwóch stylów w sposób harmonijny i gustowny. Błąd! Projektanci wnętrz w 2024 roku udowadniają, że nie ma rzeczy niemożliwych i minimalistyczne wnętrza ocieplają elementami typowymi dla maksymalizmu. Są to najczęściej obrazy, grafiki czy zdjęcia – zwłaszcza związane z przeżyciami domowników, np. ich podróżami. Wybierają oni także do neutralnych przestrzeni minimalistycznych akcentujące dekoracje, a nawet meble, np. fotel o ciekawym designie czy szafę zamówioną podczas podróży do Azji.

Minimalistyczne wnetrze

W 2024 roku styl minimalistyczny ma się ograniczać więc do zachowania „czystego”, sprzyjającemu efektywnemu wypoczynkowi tła. Najlepiej, jeśli wykorzystuje się we wnętrzach ciepłe kolory np. złamanej bieli, beżu, jasnego brązu czy modnego brzoskwiniowego różu. Aby jednak minimalistyczne wnętrze nie było mdłe i nijakie jak w hotelu, stosuje się wspomniane dodatki czy pojedyncze, ciekawe elementy wyposażenia. Mogą one być związane bezpośrednio z domownikami, ale równie chętnie projektanci sięgają po prostu po wyjątkowe  elementy wykonane ręcznie lub na zamówienie.

Co to jest zrównoważony minimalizm we wnętrzach?

Zrównoważony minimalizm może kojarzyć się z minimalizmem zbalansowanym czy harmonijnym, jednak dotyczy on zupełnie innej kwestii. Mowa o projektowaniu zrównoważonym (od ang. sustainable design). Architekci wnętrz, projektując minimalistyczne wnętrza, łączą więc obecnie estetyczną prostotę z odpowiedzialnością za środowisko naturalne. Jak tworzyć przestrzenie nieprzeładowane, eleganckie, funkcjonalne, a jednocześnie przyjazne dla natury? Rozwiązaniem okazuje się przede wszystkim koncentrowanie się na ograniczaniu ilości odpadów przy produkcji wyposażenia wnętrz i stosowanie zrównoważonych surowców.

W minimalistycznych wnętrzach projektanci sięgają więc chętnie nie tylko po meble i dekoracje wykonane z dobrze znanych materiałów pochodzących z recyklingu, np. stare drewno, tworzywa sztuczne, szkło czy papier. Kreatywność twórców wyposażenia w ostatnich latach spowodowała, że chętnie, projektując meble, sięgają oni także po np. muszle. Częstym wyborem są także elementy wyposażenia z materiałów ze źródeł odnawialnych, np. bambusa, trawy morskiej, korka czy roślin włóknistych. W zrównoważonym minimalizmie zwraca się też uwagę na tworzenie projektów, które ograniczą zużycie energii elektrycznej czy cieplnej.

Co wyjdzie z mody we wnętrzach w 2024 roku?
Czytaj też:

Co wyjdzie z mody we wnętrzach w 2024 roku?

Jak wprowadzić do wnętrz zrównoważony minimalizm?

Jednym ze sposobów jest urządzane minimalistycznych wnętrz wyposażeniem z materiałów pochodzących z recyklingu lub ze źródeł odnawialnych. Ważne jest jednak także takie projektowanie przestrzeni, aby pozwalało na efektywne wykorzystanie energii. Co oznacza to w praktyce? Architekci chętnie sięgają po okna i drzwi tarasowe o dużej powierzchni szyb, najkorzystniejszych parametrach izolacji termicznej, ale też minimalistycznym i nowoczesnym wzornictwie profili (np. OKNOPLAST Pava czy OKNOPLAST HST Motion). Dzięki temu wnętrza są dobrze doświetlone promieniami słońca, w ciągu dnia pozwalając na rezygnację czy ograniczenie stosowania światła sztucznego. Ciepłe okna zmniejszają też zużycie energii na ogrzanie pomieszczeń, a duże szyby na dogrzanie wnętrz podczas słonecznych dni. Jednocześnie taka stolarka designem pasuje do całej aranżacji minimalistycznej.

minimalizm we wnetrzu

Prostota zrównoważonego minimalizmu dotyczy także rozmieszczenia mebli i elementów w przestrzeni. Im jest ich mniej, tym pomieszczenie jest przestronniejsze, a komunikacja łatwiejsza. Jaką paletę kolorów wybrać do wnętrz w stylu minimalizmu zrównoważonego? podobnie jak przy minimalizmie zbalansowanym dominować powinny kolory neutralne o ziemistych odcieniach. W połączeniu z naturalnymi elementami, takimi jak żywe rośliny czy meble z drewna i rattanu, dają one domownikom poczucie spokoju. Właśnie tego – zdaniem projektantów – w ostatnich latach najbardziej nam brakuje na co dzień.

Chcesz poznać inne style wnętrzarskie modne w 2024 roku? Sprawdź inne wpisy na naszym blogu.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów