Home Baza wiedzy Nowoczesna technologia Montaż instalacji inteligentnego domu

artykuł 1 z 6 poradnika "Nowoczesna technologia"

Montaż instalacji inteligentnego domu


Smart Home Oknoplast

Technologie smart home rozwijają się coraz bardziej i na stałe znajdują już miejsce w naszych domach. Coraz więcej z nas, budując dom, znajduje w nim miejsce dla coraz bardziej zaawansowanych technologii wykorzystujących sztuczną inteligencję, sterowanie głosem czy za pomocą aplikacji w smartfonie. No dobrze, ale jak to wszystko działa? Sprawdź, na czym polega montaż instalacji inteligentnego domu.

Głowna stacja zarządzająca Smart home

Smart dom – smart projekt

Rozwiązania smart dla domów powinny być zaplanowane już na etapie projektowania budynku. Montaż wszystkich niezbędnych instalacji należy powierzyć specjalistom, tak aby uniknąć niepotrzebnych komplikacji wynikających z nieprawidłowego połączenia poszczególnych modułów. System inteligentnego domu składa się z wielu czujników zainstalowanych w elementach mieszkania, którymi w przyszłości będziemy sterować. Aby smart dom działał w pełni sprawnie i zgodnie z oczekiwaniami, konieczne jest zintegrowanie wszystkich urządzeń z jednostką centralną, zarządzającą zainstalowanymi rozwiązaniami.  

Co daje nam smart dom?

Przechodzimy do kwestii, która poruszana jest najczęściej na początku: co, tak naprawdę zyskamy, dzięki zbudowaniu inteligentnego domu? Możliwości otwiera się bardzo wiele:

 • Ogrzewanie – optymalizacja wydatków to jeden z powodów, dla których w ogóle instaluje się systemy smart w domu. Zamiast grzać cały dzień lub narazić się na powrót z pracy do wychłodzonego mieszkania, możemy precyzyjnie zaplanować godzinę uruchomienia pieca lub ustalić konkretną temperaturę, którą powinien utrzymać. Nawet jeśli zapomnimy odpowiednio skonfigurować ogrzewanie na czas wyjazdu, możemy w prosty sposób „zlecić” dogrzanie za pośrednictwem smartfona.
 • Oświetlenie – to praktyczne rozwiązanie pomoże nam w dwóch sytuacjach: gdy wyjeżdżamy, a chcemy odstraszyć potencjalnych złodziei (dzięki temu zdalnie włączymy i zgasimy światło w dowolnym pomieszczeniu) oraz… gdy zapomnimy wyłączyć światła przed pójściem do łóżka. Kilka kliknięć na ekranie naszego telefonu pozwoli upewnić się, że w całym domu nie pali się ani jedna niepotrzebna żarówka.
Smartphone Smart dom oknoplast
 • Alarm i monitoring – nowoczesny dom może stać się łakomym kąskiem dla złodziei. Przed niechcianymi gośćmi zabezpieczamy się na różne sposoby – między innymi instalując wytrzymałe, antywłamaniowe systemy okienne czy alarm, który od teraz uzbroimy, także zdalnie. Nic nie stoi na przeszkodzie, by uzyskać bieżący podgląd z monitoringu na ekranie laptopa lub smartfona.
 • Okna, drzwi i bramy – dzięki integracji stolarki okienno-drzwiowej z inteligentnym systemem Somfy możemy otwierać i zamykać okna i drzwi w naszym domu bez wysiłku i to nie tylko smartfonem! Wydaj polecenie głosem, a niezależnie w którym miejscu domu się znajdujesz, informacja zostanie błyskawicznie przekazana do odbiornika i drzwi staną przed tobą otworem! To rozwiązanie jest efektem współpracy firmy Oknoplast z Amazon Alexa. Praktycznym rozwiązaniem może być także podłączenie bramy garażowej i wjazdowej do inteligentnego domu.
Pakiet Smart Home Oknoplast

Poznaj rozwiązania Smart home OKNOPLAST

Montaż instalacji inteligentnego domu

Smart dom to zespół połączonych ze sobą licznych modułów. Choć korzystanie z niego jest w pełni bezprzewodowe, aby wszystko działało jak w zegarku, konieczne jest połączenie czujników i sterowników z tzw. magistralą komunikacyjną. Dlatego tak ważne jest wspomniane na początku zaplanowanie instalacji już na etapie projektowania domu. Oczywiście istnieje możliwość przekształcenia istniejącego domu, jednak z oczywistych względów jest to pracochłonne i wymaga sporej ingerencji w budynek. Warto wiedzieć, że oferowane systemy inteligentnego domu są w znakomitej większości otwarte – pozwalają na dobór interesujących nas elementów wedle uznania. Możemy zdecydować się na sterowanie oknami, alarmem antywłamaniowym i temperaturą, resztę pozostawiając tradycyjnym rozwiązaniom. Pamiętajmy, że każde rozszerzenie systemu o nową funkcjonalność kosztuje.  

Instalacja krok po kroku

 • Montaż instalacji inteligentnego domu należy zaplanować ze szczegółami na długo przed realizacją. W pierwszej kolejności zadajmy sobie więc pytanie, jakie systemy uważamy za niezbędne, a z czego chcemy zrezygnować, tak aby rozmawiając o tym w salonie producenta przedstawić skonkretyzowane potrzeby.
 • Po przyjęciu projektu do realizacji specjalista rozplanuje i rozprowadzi przewody w budynku. Z tego też powodu zaleca się wykonywanie tego etapu przed tynkowaniem ścian.
 • Kolejnym etapem jest wprowadzenie do obwodu detektorów oraz ich dokładne przetestowanie. Należy dopilnować, by wszystkie czujniki oraz przewody znalazły się dokładnie w tym miejscu, co na planie – umożliwi nam to łatwy dostęp do nich w razie potrzeby wymiany czy naprawy oraz ominięcie ich podczas remontu.
 • Czwarty krok to montaż sterowników, które będą odpowiedzialne za przekazywanie naszych decyzji z magistrali do poszczególnych urządzeń. Po nich następuje już tylko podłączenie i wstępna konfiguracja systemu.
smart home sterowanie tabletem Oknoplast

Choć na pierwszy rzut oka montaż instalacji inteligentnego domu wydaje się rzeczą nieskomplikowaną, warto w tym przypadku skorzystać z usług specjalistów – proces ten wymaga bowiem niemałego doświadczenia. Mimo to nie jest rzeczą niemożliwą. Pamiętajmy jednak, że – jeśli zdecydujemy się na samodzielną instalację – niezwykle istotne jest trzymanie się planu. Oszczędzi nam to sporo problemów w przyszłości. Powodzenia!    

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów