Home Baza wiedzy Na czym polega ciepły montaż okien? Poradnik Oknoplast

Na czym polega ciepły montaż okien? Poradnik Oknoplast


opublikowane 11 mar 2021

3 minuty

Ciepły montaż okien to kolejny element, który ma istotny wpływ na bilans energetyczny domu. Jeśli planujemy inwestycję w dobrej jakości okna, które przez lata, mają skutecznie chronić nasz dom przed utratą ciepła — zastosowanie ciepłego montażu będzie gwarantem, że warstwa uszczelnienia pozostanie nienaruszona przez lata. Tym samym szybciej poniesione koszty wrócą do nas w postaci oszczędności na ogrzewaniu.

Montaż na piankę lub warstwowy?

Już na etapie wyboru odpowiednich okien dla naszego domu powinniśmy przemyśleć temat montażu. Klasyczna forma instalacji okien, gdzie okno montowane jest kotwami, a następnie szczeliny uzupełnia się pianką montażową, jest nadal powszechnie stosowany. Daje on względnie niską cenę wykonanej usługi. Dlaczego więc nawet producenci okien podejmują kroki, aby jak najbardziej upowszechnić ciepły montaż okien, zwany także warstwowym?

Producenci stolarki wiedzą, że standardowy cykl funkcjonowania okien w domu to ok. 10-15 lat. Nawet jeśli budujemy dom i zdecydujemy się na najtańszy wariant okien dostępny na rynku, a następnie nie będziemy z nich zadowoleni — czas, jaki upłynie, zanim inwestor zdecyduje się, na wymianę na lepszej jakości wariant będzie liczony w latach. Okna to duża inwestycja, która polega nie tylko na wymianie okien. Najczęściej dookoła prowadzone są prace nad elewacją lub wykończeniem wnętrza. Dlatego producenci chcą, aby ich okna mogły spełniać należycie swoją funkcję. I tu z pomocą przychodzi ciepły montaż, który, chociaż jest najczęściej wykonywany jako usługa dodatkowa, ilością swoich zalet zdecydowanie de klasyfikuje montaż tradycyjny.

Nawet najlepsze okna bez dobrego montażu, nie będą funkcjonować prawidłowo.


Pozbywamy się mostków termicznych przy oknach

Mostki termiczne to punkty, które powstają najczęściej w miejscach styku stolarki z murem (spoina). To właśnie przez nie dochodzi do stopniowej utraty ciepła, która z upływem lat będzie się powiększać. Dlaczego tak się dzieje? Specjaliści Oknoplast wskazują na kilka czynników. Jednym z nich jest źle przeprowadzony montaż. Montażyści mają zbyt wygórowane oczekiwania względem pianki, która w pojedynkę nie może opierać się wszystkim czynnikom, które będą na nią oddziaływać.

Od powszechnie używanych pianek poliuretanowych oczekuje się, aby spełniały funkcję izolatora termo-akustycznego, lecz aby spełniały ją dobrze w całym okresie użytkowania okna, a nie jedynie w początkowej fazie od jego zakupu, izolator należy odpowiednio zabezpieczyć. Chociaż sama pianka to skuteczny izolator, w pojedynkę nie może spełnić wszystkich wymagań stawianych złączu. Dlatego w salonach z oknami usłyszymy, że aby korzystać z pełnego dobrodziejstwa okien (dzisiejsze okna w standardzie spełniają normy budownictwa energooszczędnego) musimy zadbać o prawidłowy montaż i izolację. Unikniemy przy tym przykrych niespodzianek w postaci pleśni kryjącej się w szczelinach oraz zimnych przewiewów.

Specjaliści montażu Oknoplast wskazują, że dla inwestora usługa ciepłego montażu stanowi “polisę ubezpieczeniową”. Koszt wymiany okien post factum jest bardzo wysoki. Wiąże się często z koniecznością naruszenia elementów elewacji oraz wnęk wewnętrznych okna. Są to koszty zdecydowanie wykraczające poza koszt usługi ciepłego montażu. Dlatego, jeśli planujemy zakup kompletu stolarki, powinniśmy już na tym etapie uzgodnić w salonie warunki montażu.


Jak uzyskuje się ciepły montaż?

Celem montażu warstwowego jest zabezpieczenie pianki poliuretanowej poprzez dołożenie kolejnych warstw paroszczelnych i paroprzepuszczalnych. Pianka jak już wspomnieliśmy, jest doskonałym izolatorem termo-akustycznym, jednak swoje właściwości zachowa przez lata, tylko jeśli nie będzie wystawiona na działanie wilgoci, wiatru lub promieni UV.

Od zewnątrz dodatkowe uszczelnienie chroni wypełnienie pianką (spoinę) przed działaniem intensywnego deszczu i wiatru, które poprzez mikro szczeliny mogą wnikać w głąb muru. Jednocześnie dodatkowa izolacja pozwala na odprowadzenie pary wodnej na zewnątrz w postaci skroplin. Dzięki temu wewnętrzna spoina pozostaje zawsze sucha i nienaruszona.

Niezależnie czy ekipa montażowa wybierze wariant uszczelnienia okna taśmami (np. illbruck) lub piankami., ciepły montaż będzie stanowić dodatkową barierę izolacji akustycznej. Inwestorzy, którzy zdecydowali się na wariant ciepłego montażu, zwracają uwagę na ciszę, jaka panuje we wnętrzu po uszczelnieniu okien. Na przykładzie systemów stosowanych przez Oknoplast – illbruck MOWO w testach wykazano znaczne rozbieżności przy pomiarze akustycznym okien wysuniętych przed lico muru w systemie tradycyjnym i warstwowym.

Podczas gdy tradycyjny system montażu wysuniętego przed lico muru uzyskał w badaniach izolacyjność na poziomie zaledwie 19 dB, przy zastosowaniu odpowidniego systemu uzyskano wartość 36 dB. Dzięki zastosowaniu uszczelniacza hybrydowego SP525 system uzyskał wartość 43 dB. Dzięki temu nie jest wymagana dodatkowa ochrona przed hałasem, np. w postaci paneli wygłuszających.

Jeśli planujesz wymianę okien lub budujesz dom i poszukujesz kompletu wysokiej jakości stolarki skonsultuj się z ekspertami Oknoplast. Pomożemy Ci dobrać odpowiednie rozwiązanie oraz montaż, dzięki którym ciepło i cisza zagoszczą w Twoim domu na lata.

Poznaj innowacyjne systemy OKNOPLAST, które zatrzymują jeszcze więcej ciepła w Twoim domu!

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów