Najczęstsze błędy podczas montażu drzwi

Chociaż nie od dziś wiadomo, że instalacja drzwi (zwłaszcza zewnętrznych) nie należy do zadań łatwych, wciąż wielu ludzi próbuje swoich sił i montuje je samodzielnie. Nie brakuje także historii, w których to ekipa montażowa, mimo że wykwalifikowana i doświadczona, myli się w elementarnych kwestiach. Jak się tego wystrzegać? Poznaj najczęstsze błędy podczas montażu drzwi i zwróć na nie szczególną uwagę!
Zanim zaczniemy
Jeszcze przed zamówieniem drzwi konieczne jest zdjęcie dokładnych wymiarów. Mierzyć będziemy przede wszystkim ościeże. Błąd popełniony na tym etapie sprawi, że drzwi po prostu nie będą pasować. Dlatego warto poprosić o pomoc osobę wykwalifikowaną, na przykład pracownika salonu, w którym chcemy kupić drzwi. Po przygotowaniu wymiarów będzie mógł nam pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

Kierunek i zwrot
Niczym na lekcjach fizyki, także podczas montażu drzwi nie możemy zlekceważyć żadnego detalu, jeśli nie chcemy stracić mnóstwa czasu na wykonywanie poprawek. Niepoprawny montaż może sprawić, że drzwi będą się otwierać przykładowo do wewnątrz zamiast na zewnątrz. Może się wówczas zdarzyć, że zaplanowane w pobliżu drzwi ustawienie szafki będzie niemożliwe. Pozostaną nam wówczas dwie możliwości – przeprojektować pomieszczenie lub… zamontować drzwi od nowa.
Podobnie jest z kierunkiem otwierania drzwi. To, czy drzwi są prawe (zawiasy widoczne po prawej stronie) czy lewe (analogicznie), ma duże znaczenie. Warto zauważyć, że na każdym planie architektonicznym mamy zaznaczone, w którą stronę otwierają się drzwi. To właśnie po to, by umożliwić dokładne zaplanowanie rozmieszczenie sprzętu – takie, które nie koliduje z ustawieniem drzwi.
Regulacja
Poziomowanie drzwi jest bardzo trudnym, ale koniecznym do wykonania zadaniem. Źle ustawione skrzydło może haczyć o podłogę lub przepuszczać powietrze (w przypadku, gdy zostanie ustawione zbyt wysoko) lub nie mieścić się w futrynie. W wielu podobnych sytuacjach skrzydło drzwiowe zamiast pozostać w wybranej pozycji samoczynnie rozwiera się lub domyka.

Pianka wszędzie
Choć pianka montażowa jest ważnym elementem instalacji drzwi, trudno oprzeć się wrażeniu, że czasem na niej oparta jest cała konstrukcja. To bardzo zły nawyk, któremu ulega wielu montażystów. Zbyt duża ilość pianki może w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do wypaczenia ościeżnicy! Rezultatem tego błędu będzie niemożność zamknięcia drzwi (skrzydło będzie “odskakiwać”).
Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu ościeżnic przed użyciem pianki. Konieczne będzie zastosowanie rozpórek i umieszczenie ich w odpowiednich odstępach tak, aby zwiększająca swoją objętość pianka nie uszkodziła ościeżnicy.
Pianka montażowa powinna służyć nie – wbrew obiegowej nazwie – do montażu, a jedynie do wypełnienia nieszczelności pomiędzy murem a ościeżnicą. Zdarza się jednak, że to na niej opierają się całe drzwi. Taki montaż dotyczy jednak tylko lekkich, cienkich drzwi wewnętrznych, które trudno byłoby osadzić w murze (na przykład cienkiej ścianie działowej). Cięższe, zewnętrzne drzwi, np. aluminiowe, muszą być osadzone w murze, aby zagwarantować szczelność i trwałość mechaniczną.
Kontrola jakości
Po wykonanym przez ekipę (lub nas samych) montażu drzwi należy przeprowadzić własną kontrolę. W tym celu wykonaj kilka podstawowych czynności:
- Sprawdź, czy pianka szczelnie wypełniła ubytki
- Zweryfikuj poziom i pion drzwi
- Zmierz ościeżnicę (nie zapomnij o liniach przekątnych!)
- Przyjrzyj się z bliska futrynie i skrzydłu – podczas montażu nietrudno o odprysk czy zarysowania.
- Wszelkie nieprawidłowości zgłoś wykonawcy (zanim podpiszesz odbiór!)
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields