Home Baza wiedzy Najczęstsze błędy podczas montażu drzwi

Najczęstsze błędy podczas montażu drzwi


Drzwi zewnętrzne PVC OKNOPLAST panel Erdut

opublikowane 31 maj 2019

3 minuty

Chociaż nie od dziś wiadomo, że instalacja drzwi (zwłaszcza zewnętrznych) nie należy do zadań łatwych, wciąż wielu ludzi próbuje swoich sił i montuje je samodzielnie. Nie brakuje także historii, w których to ekipa montażowa, mimo że wykwalifikowana i doświadczona, myli się w elementarnych kwestiach. Jak się tego wystrzegać? Poznaj najczęstsze błędy podczas montażu drzwi i zwróć na nie szczególną uwagę!


Zanim zaczniemy

Jeszcze przed zamówieniem drzwi konieczne jest zdjęcie dokładnych wymiarów. Mierzyć będziemy przede wszystkim ościeże. Błąd popełniony na tym etapie sprawi, że drzwi po prostu nie będą pasować. Dlatego warto poprosić o pomoc osobę wykwalifikowaną, na przykład pracownika salonu, w którym chcemy kupić drzwi. Po przygotowaniu wymiarów będzie mógł nam pomóc w wyborze odpowiedniego modelu.

Drzwi wejściowe z PVC


Kierunek i zwrot

Niczym na lekcjach fizyki, także podczas montażu drzwi nie możemy zlekceważyć żadnego detalu, jeśli nie chcemy stracić mnóstwa czasu na wykonywanie poprawek. Niepoprawny montaż może sprawić, że drzwi będą się otwierać przykładowo do wewnątrz zamiast na zewnątrz. Może się wówczas zdarzyć, że zaplanowane w pobliżu drzwi ustawienie szafki będzie niemożliwe. Pozostaną nam wówczas dwie możliwości – przeprojektować pomieszczenie lub… zamontować drzwi od nowa.

Podobnie jest z kierunkiem otwierania drzwi. To, czy drzwi są prawe (zawiasy widoczne po prawej stronie) czy lewe (analogicznie), ma duże znaczenie. Warto zauważyć, że na każdym planie architektonicznym mamy zaznaczone, w którą stronę otwierają się drzwi. To właśnie po to, by umożliwić dokładne zaplanowanie rozmieszczenie sprzętu – takie, które nie koliduje z ustawieniem drzwi.


Regulacja

Poziomowanie drzwi jest bardzo trudnym, ale koniecznym do wykonania zadaniem. Źle ustawione skrzydło może haczyć o podłogę lub przepuszczać powietrze (w przypadku, gdy zostanie ustawione zbyt wysoko) lub nie mieścić się w futrynie. W wielu podobnych sytuacjach skrzydło drzwiowe zamiast pozostać w wybranej pozycji samoczynnie rozwiera się lub domyka.

Regulacja drzwi PVC


Pianka wszędzie

Choć pianka montażowa jest ważnym elementem instalacji drzwi, trudno oprzeć się wrażeniu, że czasem na niej oparta jest cała konstrukcja. To bardzo zły nawyk, któremu ulega wielu montażystów. Zbyt duża ilość pianki może w skrajnych wypadkach doprowadzić nawet do wypaczenia ościeżnicy! Rezultatem tego błędu będzie niemożność zamknięcia drzwi (skrzydło będzie “odskakiwać”).

Nie możemy również zapomnieć o odpowiednim zabezpieczeniu ościeżnic przed użyciem pianki. Konieczne będzie zastosowanie rozpórek i umieszczenie ich w odpowiednich odstępach tak, aby zwiększająca swoją objętość pianka nie uszkodziła ościeżnicy.

Pianka montażowa powinna służyć nie – wbrew obiegowej nazwie – do montażu, a jedynie do wypełnienia nieszczelności pomiędzy murem a ościeżnicą. Zdarza się jednak, że to na niej opierają się całe drzwi. Taki montaż dotyczy jednak tylko lekkich, cienkich drzwi wewnętrznych, które trudno byłoby osadzić w murze (na przykład cienkiej ścianie działowej). Cięższe, zewnętrzne drzwi, np. aluminiowe, muszą być osadzone w murze, aby zagwarantować szczelność i trwałość mechaniczną.


Kontrola jakości

Po wykonanym przez ekipę (lub nas samych) montażu drzwi należy przeprowadzić własną kontrolę. W tym celu wykonaj kilka podstawowych czynności:

 • Sprawdź, czy pianka szczelnie wypełniła ubytki
 • Zweryfikuj poziom i pion drzwi
 • Zmierz ościeżnicę (nie zapomnij o liniach przekątnych!)
 • Przyjrzyj się z bliska futrynie i skrzydłu – podczas montażu nietrudno o odprysk czy zarysowania.
 • Wszelkie nieprawidłowości zgłoś wykonawcy (zanim podpiszesz odbiór!)

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów