Home Baza wiedzy Nawiewniki antysmogowe – jak to działa?

Nawiewniki antysmogowe – jak to działa?


opublikowane 11 kwi 2023

3 minuty

O smogu mówi się coraz więcej zarówno w kontekście zdrowia, jak i zanieczyszczenia środowiska. Dane podawane przez Europejską Agencję Środowiska i Światową Organizację Zdrowia są przerażające. Czy wiesz, że na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera niemal 9 mln ludzi? W Polsce według najnowszych badań liczba zgonów wynosi prawie 100 tys. rocznie. Jak chronić się przed smogiem? Dowiedz się więcej na temat tego niebezpiecznego zjawiska i poznaj działanie nawiewników antysmogowych.

Z artykułu dowiesz się:

 • Czym jest smog i jak wpływa na zdrowie?
 • Czy szczelnie zamknięte okna chronią przed zanieczyszczonym powietrzem?
 • Jak działają nawiewniki antysmogowe?
 • Dlaczego warto zdecydować się na nawiewnik?

Smog – co to jest i jaki wpływ ma na zdrowie?

Smog to zjawisko polegające na zanieczyszczeniu powietrza szkodliwymi związkami chemicznymi i pyłami zawieszonymi. Spaliny samochodowe i gazy ze spalania węgla w piecach opałowych przyczyniają się do powstawania problemu, a mgła dodatkowo go pogłębia. W Polsce smog jest szczególnie odczuwalny w sezonie grzewczym.

Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób chorujących na astmę, u których może wystąpić zaostrzenie objawów. Zanieczyszczone powietrze jest jednak szkodliwe dla wszystkich. Niekorzystnie wpływa na układ oddechowy – może przyczyniać się do męczącego kaszlu, a nawet przewlekłego zapalenia oskrzeli. Pyły zawarte w smogu oddziałują na układ krwionośny – są jedną z przyczyn wystąpienia nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.

Szkodliwe związki chemiczne i pyły zawieszone nie pozostają bez wpływu na koncentrację oraz kondycję. Krótkotrwały kontakt ze smogiem skutkuje pogorszeniem samopoczucia – zanieczyszczone powietrze podrażnia gardło i spojówki.

Czy szczelnie zamknięte okna chronią przed smogiem?

Szczelnie zamknięte okna wydają się dobrym sposobem na ochronę przed smogiem. To jednak nieprawda. Powietrze w domu również jest zanieczyszczone – zarówno tym, co wleciało z zewnątrz, jak i znajdującymi się w pomieszczeniu roztoczami oraz szkodliwymi substancjami wydzielanymi przez materiały. Przykładem jest między innymi formaldehyd, który znajduje się w meblach, klejach i lakierach. Właściwa cyrkulacja powietrza jest niezbędna – chroni bowiem przed zawilgoceniem, które może doprowadzić do powstania pleśni i grzybów na ścianach. Dom trzeba więc wietrzyć. Jak to robić, żeby nie przynosiło to więcej szkody niż pożytku?

Nawiewniki antysmogowe – jak działają?

Jeśli chcesz wietrzyć dom bez obaw o zdrowie, zdecyduj się na nawiewnik antysmogowy. Ma postać niewielkiej, podłużnej konstrukcji, którą mocuje się do górnej części ramy podczas montażu nowych okien. W trakcie instalacji nawiewnika nie dochodzi do ingerencji w konstrukcję okna, dlatego parametry akustyczne i cieplne przeszklenia pozostają bez zmian.

Jeśli Twój dotychczasowy nawiewnik nie chroni przed smogiem, warto go wymienić. Nie trzeba demontować całej konstrukcji. Wystarczy zastąpić sam element zewnętrzny, czyli czerpnię – taką możliwość daje nawiewnik Urbino Premium.

Zasada działania nawiewnika jest prosta. W konstrukcji umieszczony zostaje filtr, który potrafi zatrzymać nawet 98% pyłów PM10. Dzięki temu do pomieszczenia dostaje się oczyszczone powietrze, a domownikom oddycha się komfortowo. Filtr należy regularnie wymieniać – w przypadku nawiewników OKNOPLAST można to zrobić bez trudu samodzielnie. Zadaniem filtra jest zatrzymywanie pyłów węglowych i przemysłowych oraz roztoczy.

Dlaczego warto zdecydować się na nawiewnik antysmogowy?

Państwo wdraża coraz więcej rozwiązań mających ograniczyć problem smogu – między innymi oferuje dotacje na wymianę starych pieców. Nim jednak dojdzie do znacznej redukcji zanieczyszczeń, może minąć wiele czasu. Warto więc samodzielnie zadbać o wysoką jakość powietrza w domu. To tylko jeden z kilku powodów, dla których warto zdecydować się na nawiewnik.

Filtry działają nie tylko antysmogowo, lecz także antyalergicznie. Zastosowanie nawiewnika przynosi więc ulgę osobom zmagającym się z alergią. Filtry ograniczają bowiem przepływ pyłków roślin, które u osób uczulonych przyczyniają się do łzawienia oczu, kichania, uciążliwego kaszlu i kataru.

Obawiasz się, że nawiewnik może doprowadzić do strat cieplnych, a w konsekwencji większych wydatków na ogrzewanie? Przed przeciągami oraz nadmierną wentylacją zabezpiecza automatyczne sterowanie przepływem powietrza. Nie trzeba też martwić się hałasem, który jest skutecznie tłumiony.

Nawiewniki z filtrem doskonale działają jako jedyne zabezpieczenie przed zanieczyszczonym powietrzem, jednak mogą też stanowić wsparcie dla oczyszczacza. Samo urządzenie często okazuje się niewystarczające – po uruchomieniu potrzebuje przecież czasu na usunięcie szkodliwych substancji. Nawiewniki poprawiają natomiast jakość powietrza, nim dostanie się ono do wnętrza domu.

Nawiewnik pozostanie praktycznie niewidoczny – wystarczy dobrze dobrać kolor. Najpopularniejsze są białe modele, które stają się integralną częścią elewacji. Można też wybrać odcień z palety RAL w taki sposób, żeby idealnie dopasować urządzenie do budynku. Nawiewnik jest atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem – nie wymaga podłączania do prądu, więc koszt jego eksploatacji ogranicza się do zakupu nowego filtra.

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów