Nawiewniki antysmogowe – jak to działa?

opublikowane 11 kwi 2023
3 minuty
O smogu mówi się coraz więcej zarówno w kontekście zdrowia, jak i zanieczyszczenia środowiska. Dane podawane przez Europejską Agencję Środowiska i Światową Organizację Zdrowia są przerażające. Czy wiesz, że na świecie z powodu zanieczyszczenia powietrza co roku umiera niemal 9 mln ludzi? W Polsce według najnowszych badań liczba zgonów wynosi prawie 100 tys. rocznie. Jak chronić się przed smogiem? Dowiedz się więcej na temat tego niebezpiecznego zjawiska i poznaj działanie nawiewników antysmogowych.
Z artykułu dowiesz się:
- Czym jest smog i jak wpływa na zdrowie?
- Czy szczelnie zamknięte okna chronią przed zanieczyszczonym powietrzem?
- Jak działają nawiewniki antysmogowe?
- Dlaczego warto zdecydować się na nawiewnik?
Smog – co to jest i jaki wpływ ma na zdrowie?
Smog to zjawisko polegające na zanieczyszczeniu powietrza szkodliwymi związkami chemicznymi i pyłami zawieszonymi. Spaliny samochodowe i gazy ze spalania węgla w piecach opałowych przyczyniają się do powstawania problemu, a mgła dodatkowo go pogłębia. W Polsce smog jest szczególnie odczuwalny w sezonie grzewczym.
Smog jest wyjątkowo niebezpieczny dla osób chorujących na astmę, u których może wystąpić zaostrzenie objawów. Zanieczyszczone powietrze jest jednak szkodliwe dla wszystkich. Niekorzystnie wpływa na układ oddechowy – może przyczyniać się do męczącego kaszlu, a nawet przewlekłego zapalenia oskrzeli. Pyły zawarte w smogu oddziałują na układ krwionośny – są jedną z przyczyn wystąpienia nadciśnienia tętniczego i choroby niedokrwiennej serca.
Szkodliwe związki chemiczne i pyły zawieszone nie pozostają bez wpływu na koncentrację oraz kondycję. Krótkotrwały kontakt ze smogiem skutkuje pogorszeniem samopoczucia – zanieczyszczone powietrze podrażnia gardło i spojówki.
Czy szczelnie zamknięte okna chronią przed smogiem?
Szczelnie zamknięte okna wydają się dobrym sposobem na ochronę przed smogiem. To jednak nieprawda. Powietrze w domu również jest zanieczyszczone – zarówno tym, co wleciało z zewnątrz, jak i znajdującymi się w pomieszczeniu roztoczami oraz szkodliwymi substancjami wydzielanymi przez materiały. Przykładem jest między innymi formaldehyd, który znajduje się w meblach, klejach i lakierach. Właściwa cyrkulacja powietrza jest niezbędna – chroni bowiem przed zawilgoceniem, które może doprowadzić do powstania pleśni i grzybów na ścianach. Dom trzeba więc wietrzyć. Jak to robić, żeby nie przynosiło to więcej szkody niż pożytku?
Nawiewniki antysmogowe – jak działają?
Jeśli chcesz wietrzyć dom bez obaw o zdrowie, zdecyduj się na nawiewnik antysmogowy. Ma postać niewielkiej, podłużnej konstrukcji, którą mocuje się do górnej części ramy podczas montażu nowych okien. W trakcie instalacji nawiewnika nie dochodzi do ingerencji w konstrukcję okna, dlatego parametry akustyczne i cieplne przeszklenia pozostają bez zmian.
Jeśli Twój dotychczasowy nawiewnik nie chroni przed smogiem, warto go wymienić. Nie trzeba demontować całej konstrukcji. Wystarczy zastąpić sam element zewnętrzny, czyli czerpnię – taką możliwość daje nawiewnik Urbino Premium.
Zasada działania nawiewnika jest prosta. W konstrukcji umieszczony zostaje filtr, który potrafi zatrzymać nawet 98% pyłów PM10. Dzięki temu do pomieszczenia dostaje się oczyszczone powietrze, a domownikom oddycha się komfortowo. Filtr należy regularnie wymieniać – w przypadku nawiewników OKNOPLAST można to zrobić bez trudu samodzielnie. Zadaniem filtra jest zatrzymywanie pyłów węglowych i przemysłowych oraz roztoczy.
Dlaczego warto zdecydować się na nawiewnik antysmogowy?
Państwo wdraża coraz więcej rozwiązań mających ograniczyć problem smogu – między innymi oferuje dotacje na wymianę starych pieców. Nim jednak dojdzie do znacznej redukcji zanieczyszczeń, może minąć wiele czasu. Warto więc samodzielnie zadbać o wysoką jakość powietrza w domu. To tylko jeden z kilku powodów, dla których warto zdecydować się na nawiewnik.
Filtry działają nie tylko antysmogowo, lecz także antyalergicznie. Zastosowanie nawiewnika przynosi więc ulgę osobom zmagającym się z alergią. Filtry ograniczają bowiem przepływ pyłków roślin, które u osób uczulonych przyczyniają się do łzawienia oczu, kichania, uciążliwego kaszlu i kataru.
Obawiasz się, że nawiewnik może doprowadzić do strat cieplnych, a w konsekwencji większych wydatków na ogrzewanie? Przed przeciągami oraz nadmierną wentylacją zabezpiecza automatyczne sterowanie przepływem powietrza. Nie trzeba też martwić się hałasem, który jest skutecznie tłumiony.
Nawiewniki z filtrem doskonale działają jako jedyne zabezpieczenie przed zanieczyszczonym powietrzem, jednak mogą też stanowić wsparcie dla oczyszczacza. Samo urządzenie często okazuje się niewystarczające – po uruchomieniu potrzebuje przecież czasu na usunięcie szkodliwych substancji. Nawiewniki poprawiają natomiast jakość powietrza, nim dostanie się ono do wnętrza domu.
Nawiewnik pozostanie praktycznie niewidoczny – wystarczy dobrze dobrać kolor. Najpopularniejsze są białe modele, które stają się integralną częścią elewacji. Można też wybrać odcień z palety RAL w taki sposób, żeby idealnie dopasować urządzenie do budynku. Nawiewnik jest atrakcyjnym cenowo rozwiązaniem – nie wymaga podłączania do prądu, więc koszt jego eksploatacji ogranicza się do zakupu nowego filtra.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields