Home Baza wiedzy Ocieplenie domu – o czym warto pamiętać i jakich błędów unikać

Ocieplenie domu – o czym warto pamiętać i jakich błędów unikać


opublikowane 17 lut 2023

4 minuty

Za ocieplenie domu najczęściej uznaje się obłożenie jego ścian izolacją termiczną. To ważny, ale nie jedyny krok, który należy wykonać, aby budynek skutecznie chronić przed stratami ciepła. Gdzie jeszcze wykorzystuje się materiały ociepleniowe? W jaki sposób je układać? Jak ocieplić dom zgodnie z aktualnymi przepisami? Przedstawiamy poradnik na temat tego, o czym należy pamiętać, a czego nie robić podczas izolowania termicznego domu.

Ocieplasz nowy dom? Pamiętaj o aktualnych przepisach

Budując dom, należy stosować się do obowiązującego aktualnie prawa. Rewolucyjną zmianą było wprowadzenie w 2021 roku standardu WT 2021, a więc Warunków Technicznych 2021. Zgodnie z nim wszystkie nowo powstające budynki muszą osiągać parametry budownictwa energooszczędnego. W efekcie oznacza to, że współczynnik przenikania ciepła U – w odniesieniu do ścian zewnętrznych domu – nie powinien być wyższy niż 0,20 W/(m2K). Gdy mowa o dachu i stropodachu, współczynnik przenikania ciepła U wynosi 0,15 W/(m2K). Ocieplenie podłóg na gruncie powinno być natomiast wystarczające, by uzyskać współczynnik U na poziomie 0,3 W/(m2K).

Zobacz też:

Współczynnik przenikania ciepła okien: co to jest?

Myślisz o wybudowaniu domu pasywnego, a nie energooszczędnego? W takim przypadku normy są bardziej rygorystyczne. Współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych wynosi w domach pasywnych 0,15 W/(m2K). Ten sam parametr dla dachu i stropodachu nie może być wyższy niż 0,10 W/(m2K), a dla podłogi na gruncie pod pomieszczeniami ogrzewanymi nie powinien przekraczać 0,3 W/(m2K).

Ile ocieplenia dać na ściany, dach, podłogę?

Zastanawiasz się, ile ocieplenia ułożyć na ścianach, dachu i podłodze, aby spełnić standard WT 2021? Nie ma – oczywiście w granicach rozsądku – ograniczeń dotyczących górnej granicy grubości izolacji. Im jest jej więcej, tym budynek będzie lepiej izolowany przed upałem i chroniony przed stratami ciepła. Jaka warstwa ocieplenia będzie odpowiednia? Ogólnie przyjmuje się, że aktualny współczynnik przenikania ciepła U dla ścian zewnętrznych uzyskać można przez zastosowanie:

  • białego styropianu o grubości 18 cm (współczynnik przewodzenia λ = 0,042)
  • grafitowego styropianu o grubości 16 cm (współczynnik przewodzenia λ = 0,031)
  • wełny mineralnej o grubości 17 cm (współczynnik przewodzenia λ = 0,031)

W przypadku dachu skośnego standardowo układa się dwie warstwy wełny mineralnej – jedną między krokwiami i jedną pod nimi. Łącznie ich grubość powinna wynosić ok. 25-30 cm[3]. Dach płaski najczęściej ociepla się styropianem. Aby spełnić wymogi WT 2021, warstwa powinna mieć grubość co najmniej 25 cm. Co z podłogą przy gruncie? W pomieszczeniach mieszkalnych układa się zazwyczaj 10-centymetrową warstwę styropianu, a w garażu styropian o grubości 2 cm.

Kolejnym ważnym elementem są okna. Warto postawić na okna o niskiej wartości Uw, które zapewnią odpowiednią izolację termiczną i przyczynią się do obniżenia rachunków za energię. W przypadku nowych budynków popularne są okna z trzema szybami, które lepiej izolują pomieszczenia przed utratą ciepła. Warto przyjrzeć się takim modelom jak Winergetic Premium lub PAVA. Charakteryzują się bardzo dobrymi parametrami izolacji cieplnej, skutecznie chronią dom przed utratą ciepła i przegrzaniem latem.

Nie należy także zapominać o właściwym montażu okien. Fachowo wykonane prace montażowe zapobiegną powstawaniu mostków termicznych i poprawią efektywność energetyczną domu. Warto powierzyć montaż okien doświadczonym ekipom montażowym, które posiadają wiedzę i doświadczenie w tej dziedzinie.

Cieple_okna_Oknoplast_blog
Zobacz też:

Ciepłe okna – na co zwrócić uwagę podczas kupna i montażu?

Najczęstsze błędy przy ocieplaniu domu? Tego się wystrzegaj!

Wybór materiału do ocieplenia i jego optymalnej grubości to nie wszystko, o czym trzeba pamiętać podczas izolowania poszczególnych części budynku. Część ekip budowlanych popełnia niestety błędy, które mogą w przyszłości skutkować wyższymi rachunkami za ogrzewanie, niższą trwałością warstwy ociepleniowej czy koniecznością jej wymiany. Czego powinni się wystrzegać i co należy sprawdzić przed odbiorem prac przy izolacji budynku?

  • Mostki termiczne – powstają tam, gdzie nie ma ciągłości warstwy ociepleniowej, więc w sezonie grzewczym ucieka przez nie ciepło z wnętrz, a w czasie upałów gorąco przenika z zewnątrz do pomieszczeń. Różnica temperatur w tych miejscach może prowadzić do zawilgocenia, a w efekcie nawet rozwoju pleśni. Najczęściej występują one przy oknach, drzwiach i bramach garażowych, na stropach piwnic, naprożach i wieńcach, w miejscu łączenia balkonu ze stropem oraz dachu i elewacji. Przed nałożeniem warstwy wykończeniowej (np. tynku, płyt GK) warto zrobić oględziny ze specjalistą lub zlecić wykonanie zdjęć termowizyjnych.
  • Niewłaściwy materiał ociepleniowy – styropian jest nierówny styropianowi, podobnie z wełną mineralną czy pianką PUR. Kupując materiał izolacyjny, zwróć uwagę na jego parametry cieplne (w tym współczynnik przewodzenia λ). Dlaczego? Przy tej samej grubości płyty styropianowe czy wełna mogą dawać różny efekt grzewczy. Warto też wybierać produkty paroprzepuszczalne i ogniotrwałe sprawdzonych marek.
  • Brak paroizolacji – warstwa folii w ścianie lub w stropie powinna być szczelna i wykonana z przeznaczonych do tego celu materiałów. Ma ona za zadanie zatrzymywanie pary wodnej w budynku, aby nie wnikała ona do przegrody (np. ściany), a także warstwy ociepleniowej. Dzięki temu ogranicza się ryzyko rozwoju pleśni – zwłaszcza w okresie grzewczym, gdy dochodzi do kondensacji wilgoci w wyniku różnic temperatur.
  • Brak szczeliny wentylacyjnej – nad izolacją (np. dachu) powinno się zostawić szeroką na 3-4 cm szczelinę, którą napływać będzie świeże powietrze. Gdy nie zostanie ona wykonana, w warstwie izolacyjnej może zbierać się wilgoć, która sprzyja rozwojowi pleśni, osłabieniu konstrukcji i zmniejszenia właściwości termoizolacyjnych warstwy.
  • Nieodpowiednio przygotowane podłoże – przed ułożeniem warstwy termoizolacyjnej należy odpowiednio przygotować podłoże. Ma to znaczenie zwłaszcza przy ocieplaniu ścian starych budynków. Należy dokładnie sprawdzić ich kondycję, usunąć luźne elementy i odpylić całość. Płyty styropianiu przyklejone na luźne kawałki tynku czy popękania z czasem same mogą odpadać, a także prowadzić do nieszczelności warstwy izolacyjnej.
  • Niewłaściwe przytwierdzenie izolacji termicznej – problem ten dotyczy zwłaszcza ocieplenia domu styropianem. Gdy płyty przyklejone są z użyciem nieodpowiedniego kleju lub zbyt małej jego ilości, albo mocujące je kołki wwiercone są zbyt słabo w ścianę (minimum to 5 cm), może dojść po czasie do odpadania styropianu. Materiały użyte do przytwierdzenia powinny słabo przewodzić ciepło, aby nie dochodziło do powstawania mostków termicznych.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
    Zgody (checkboxy)
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden

    Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

    Idź do pełnej mapy salonów