Okno Winergetic Premium Passive
Okna

Okna ekologiczne – co to właściwie znaczy?

Współcześnie coraz więcej konsumentów zwraca uwagę na wpływ produkcji i użytkowania konkretnych produktów na środowisko naturalne. Trend ten powoduje, że często określenie „ekologiczne” jest nadużywane i stosowane jako wytrych, który ma otworzyć portfele dbających o przyrodę klientów. Nie inaczej jest w branży stolarki okiennej, gdzie co rusz można znaleźć oferty okien ekologicznych. Co tak naprawdę znaczy to sformułowanie i czym powinny wyróżniać się okna ze zrównoważonej produkcji?

Ekologiczne podejście w produkcji okien wiązać się powinno z wyborem odpowiednich i łatwych w poddaniu recyklingowi surowców, wprowadzaniem energooszczędnych technologii oraz – co najważniejsze – prowadzeniem zrównoważonej produkcji. Co w praktyce oznaczają te slogany w branży okiennej?

Produkcja szyb w firmie oknoplast


Zrównoważona produkcja jest eko

Produkcja okien każdego typu, niezależnie od wybranego materiału, ma realny wpływ na środowisko naturalne. Sam proces wytwórczy tak okien drewnianych, jak i z PVC pochłania wodę, energię elektryczną i cieplną, a także powoduje emisję CO2 do atmosfery. Istotne jest więc przede wszystkim to, czy producent prowadzi zrównoważoną produkcję. Może się bowiem okazać, że produkowane zgodnie z restrykcyjnymi wytycznymi producenta okna PVC zostawiają zdecydowanie mniejszy ślad w przyrodzie niż okna drewniane z fabryki, która nie dba o standardy środowiskowe. Jak jest w Grupie Oknoplast? Regularnie i z powodzeniem redukujemy zużycie wody i energii oraz emisję CO2 do atmosfery, minimalizując nasz wpływ na przyrodę. W naszych zakładach zainstalowaliśmy m.in. system odzyskiwania ciepła, a także stacje sedymentacyjne. Również aż 90 procent wody niezbędnej do produkcji jest cały czas w obiegu.

Chcąc ograniczyć emisję CO2, wybieramy na całym świecie tylko tych przewoźników, którzy spełniają nasze wyśrubowane normy środowiskowe, w fabrykach natomiast rozpoczęliśmy proces wymieny spalinowych wózków widłowych na te zasilane elektrycznie lub gazowo.

Profile_w_fabryce_OKNOPLAST


Wybieraj świadomie ekologiczny surowiec


Wyznacznikiem „ekologiczności” danego surowca jest brak emisji do atmosfery szkodliwych lotnych związków organicznych i możliwość poddania go recyklingowi. Zdarza się, że okna drewniane, kojarzone jako naturalne i ekologiczne, zabezpieczane bywają chemicznymi, ulatniającymi się z czasem do atmosfery impregnatami do drewna i farbami czy lakierami na bazie szkodliwych rozpuszczalników. Przed podjęciem decyzji o kupnie okien, warto więc sprawdzić, w jaki sposób konserwowane jest ich drewno. W przypadku okien z PVC produkowanych w Unii Europejskiej, dzięki restrykcyjnym przepisom, klienci mogą mieć natomiast pewność, że są one całkowicie bezpieczne i nie uwalniają do powietrza szkodliwych chemikaliów, np. chlorku winylu, kadmu czy rtęci.

Okno_OKNPLAST_Gotowe_do_wyslania


Recykling zamiast utylizacji

Wybierając okna ekologiczne, należy także pamiętać, aby sięgać po produkty, które nie tyle łatwo można utylizować (jak ma to miejsce w przypadku drewna), co raczej poddać je recyklingowi. W tym przypadku zdecydowanie korzystniej wypadają okna wytwarzane z pierwotnego PVC, który można poddać procesowi odzyskiwania i ponownego wykorzystania surowca. Dobrym przykładem firmy odpowiedzialnie dobierającej surowce do produkcji oraz gospodarującej odpadami jest Grupa Oknoplast. Nie tylko oferujemy okna, których każdy element, po demontażu, można ponownie wprowadzić do produkcji.


Oszczędne, a więc ekologiczne


O ekologicznym charakterze okien świadczy także ich zaawansowanie technologiczne. Dlaczego? Im wyższy jest bowiem ich poziom termoizolacyjności przy coraz większej powierzchni przeszkleń okien, tym lepiej dla natury. W efekcie zastosowanie energooszczędnych okien np. z pakietem czteroszybowym, ciepłym montażem oraz uszczelkami chroniącymi przed stratami ciepła (np. EPDM, termozgrzewalne PVC-P) sprawia, że ogrzanie zimą i schłodzenie latem budynku wiąże się z mniejszym zużyciem energii cieplnej i elektrycznej niż w przypadku standardowych modeli. Co więcej, przy długofalowym użytkowaniu okna tego typu przyczyniają się do ograniczenia emisji spalin do atmosfery.

Okno przesuwne PIXEL PSK
Okno przesuwne PIXEL

Duże przeszklenia, jak np. w oknach Oknoplast Pixel, sprawiają natomiast, że do budynku wpada nawet 22 procent więcej światła słonecznego, dzięki czemu zmniejsza się zużycie prądu na oświetlenie sztuczne. Jakie okna są najbardziej ekologiczne? Te, które pozwalają na największą oszczędność energii. Obecnie standardem są okna o współczynniku Uw, czyli przenikania ciepła, na poziomie 1,1. W Grupie Oknoplast oferujemy zdecydowanie „cieplejsze” i bardziej zaawansowane modele, np. z Uw na poziomie 0,76, a nawet 0,59 (Oknoplast Winergetic Premium i Oknoplast Winergetic Premium Passive).

Chcesz wiedzieć, jakie korzyści przyniesie Ci wybór energooszczędnych okien Oknoplast? Skorzystaj z Kalkulatora Oszczędności, który porówna je z modelami spełniającymi obowiązujące normy techniczne.


Okno Prismatic

Okno Prismatic


Poznaj nasze okna

Skomentuj

Okna ekologiczne – co to właściwie znaczy?

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry