Home Baza wiedzy Nowoczesna technologia Okna nietypowe – wszystko, co musisz wiedzieć

artykuł poradnika "Nowoczesna technologia"

Okna nietypowe – wszystko, co musisz wiedzieć


opublikowane 02 wrz 2022

4 minuty

Marzysz o domu z oknami w kształcie koła, półkola, trójkąta czy trapezu? Jesteś w dobrym miejscu. Odpowiadamy na najważniejsze pytania dotyczące okien o nietypowych kształtach.

Produkcja okien o nietypowych kształtach nieco różni się od procesu wytwarzania modeli prostokątnych czy kwadratowych. Różnice dostrzec można także w budowie, cenie czy czasie, który niezbędny jest do stworzenia niestandardowego zamówienia. Większość producentów o tzw. nietypowych oknach mówi niewiele, zazwyczaj ogólnikami. U nas znajdziesz szczegółowe informacje, które pomogą Ci podjąć świadomą decyzję przy zamawianiu niestandardowej stolarki. Zobacz, co o oknach w nietypowych kształtach mówią nasi specjaliści.

Jakie kształty, poza prostokątem i kwadratem, mogą mieć okna?

Klienci zainteresowani oknami o nietypowych kształtach mogą zdecydować się na stolarkę okrągłą, półokrągłą, trójkątną, trapezową lub prostokątną zwieńczoną łukiem. Jeszcze dwie, trzy dekady temu w nowoczesnych, jak na tamte czasy, projektach architekci często wykorzystywali okna okrągłe i w kształcie trapezu. W tradycyjnym budownictwie, nawiązującym m.in. do zabytkowych dworków, często pojawiały się natomiast osadzone w dachu okna półokrągłe w tzw. wolim oku czy okna prostokątne z łukowym zwieńczeniem.

Okno w sypialni
Zobacz też:

5 pomysłów na okno… w sypialni!

Współcześnie najczęściej wykorzystywane są okna skośne, a więc trójkątne czy trapezowe (rzadziej), które doskonale pasują do budownictwa minimalistycznego, np. „nowoczesnych stodół” z dachem dwuspadowym. W zestawieniu ze standardową stolarką pozwalają one stworzyć przeszklenia od posadzki parteru po krokwie na dachu.

Jakie są ograniczenia technologiczne przy produkcji okien o nietypowych kształtach?

W OKNOPLAST dbamy, aby okna nie tylko wyglądały dobrze, ale żeby również działały przez lata bez zarzutu. Z tego względu, produkując okna o nietypowych kształtach, bierzemy pod uwagę m.in. ograniczenia materiału, jakim jest PVC. W przypadku okien okrągłych, półokrągłych i z łukowym zwieńczeniem musimy wziąć pod uwagę promień gięcia. Im większa jest głębokość zabudowy zastosowanych w tych oknach profili okiennych, tym mniejsza jest ich podatność na gięcie.

Co znaczy to w praktyce? Może się okazać, że wybierając dwa różnej głębokości profile okienne z oferty jednego producenta (np. OKNOPLAST PIXEL i Winergetic Premium), w jednym przypadku będzie można, a w drugim nie będzie można wyprodukować okna okrągłego, półokrągłego czy łukowego o małej średnicy.

Drugie ograniczenie przy produkcji okien o nietypowych kształtach dotyczy kąta cięcia i zgrzewania profili okiennych z PVC w oknach trójkątnych i trapezowych. Im kąt ten jest mniejszy, tym dłuższa jest linia cięcia i zgrzewu. O to, czy uda się wyprodukować konkretne okno nietypowe, najlepiej pytać naszych doradców w salonach sprzedaży.

Czy okna nietypowe produkuje się z tych samych profili okiennych, co okna o standardowych kształtach?

Okna o nietypowych kształtach powstają na bazie tych samych profili, co okna prostokątne i kwadratowe. W przypadku OKNOPLAST do wyboru jest aż 7 różnych typów profili. Okna skośne, czyli trójkątne lub trapezowe, powstają dzięki przycinaniu tych profili pod innym niż 45 stopni kątem (jak ma to miejsce przy produkcji okien prostokątnych lub kwadratowych). W przypadku okien z łukami, okrągłych czy półokrągłych profile okienne są odkształcane i wyginane do właściwego kształtu. W standardowo prostym profilu zmieniamy więc geometrię, stosując specjalistyczne maszyny.

Co z oknami z nakładkami aluminiowymi?

Decydując się na okno z wygiętym profilem, niestety nie zamówisz do niego nakładki aluminiowej. Nie ma jednak ku temu przeszkód, jeśli marzysz o oknach trójkątnych czy trapezowych. Wykonaną z aluminium nakładkę, tak jak profil PVC, można bowiem docinać pod kątem.

Nakładki aluminiowe OKNOPLAST

Czy okna o nietypowych kształtach można otwierać?

Okna w innych niż prostokąt i kwadrat kształtach mogą, ale nie muszą się otwierać. Dostępne są one, podobnie jak standardowa stolarka, w wersjach ze stałym szkleniem (tzw. fix, a więc nieotwierane) lub jako okna rozwierne i rozwierno-uchylne. W OKNOPLAST oferujemy również dodatkowo okna w nietypowych kształtach z naszymi nowymi okuciami rozwierno-odstawnymi. Ten typ okucia jest mniej wrażliwy na nietypową geometrię okna.

Zobacz też:

Jak udekorować okno w pokoju dziecka?

Kiedy okno o nietypowym kształcie nie będzie dostępne w wersji otwieranej? To, czy okno nietypowe będzie otwierane zależy nie tylko od wizji klienta, ale przede wszystkim od budowy okna i możliwości prawidłowego działania. Zawiasy w oknach trapezowych, zgodnie ze sztuką, powinno się umieszczać na najdłuższym boku. Dzięki temu, że zachowana zostanie między nimi optymalna odległość, nawet przy długotrwałym użytkowaniu skrzydło nie powinno mieć tendencji do „opuszczania się”. Gdy dystans między zawiasami będzie zbyt mały, istnieje ryzyko, że okno z czasem przestanie działać prawidłowo.

Czy doradca w salonie sprzedaży powie mi podczas spotkania, czy moje okno nietypowe będzie się otwierać?

O tym, czy Twoje wymarzone okno nietypowe możemy wyprodukować w wersji otwieranej, dowiesz się od naszych doradców. W najprostszych przypadkach okien łukowych z dużą częścią prostokątną i małym łukiem, najczęściej można zastosować okucia rozwierno-uchylne lub rozwierno-odstawne. Doświadczony handlowiec jest w stanie to przewidzieć na podstawie zdobytej wcześniej wiedzy technologicznej. Dodatkowym narzędziem ułatwiającym mu szybką ocenę sytuacji jest także nasz firmowy program do kalkulacji zamówień. W nim na etapie wyceny pojawiają się informacje, czy w konkretnym oknie możliwe jest zastosowanie wybranych okuć. Wtedy klient od razu wie, czy okno o nietypowym kształcie będzie się otwierać, czy konieczne jest zamówienie okna typu fix. W najbardziej skomplikowanych przypadkach informacja zwrotna dociera do klienta dopiero po konsultacji z technologiem.

Szukasz okien o nietypowych kształtach? Skontaktuj się z najbliższym salonem sprzedaży OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów