Home Baza wiedzy Okna PVC – obalamy mity (cz. 2)

Okna PVC – obalamy mity (cz. 2)


Okno Prismatic

opublikowane 07 kwi 2023

4 minuty

Chociaż historia okien z PVC sięga połowy XX wieku, współcześnie nadal pokutuje na ich temat wiele mitów. Niektórzy sądzą, że okna PVC mogą być szkodliwe dla środowiska naturalnego. Inni uważają, że ramy plastikowych okien wypaczają się pod wpływem działania wysokiej temperatury. Popularna, ale mijająca się z prawdą jest również teoria, że okna z ramami z polichlorku winylu nie wymagają konserwacji. Chcesz dowiedzieć się, jak jest naprawdę? Obalamy mity na temat okien PVC i przedstawiamy wyłącznie rzetelne informacje na ich temat.

Produkowane z polichlorku winylu okna PVC, nazywane też oknami plastikowymi, stosowane są z budownictwie mieszkalnym już od kilkudziesięciu lat. W Polsce pierwsze modele PVC zaczęto produkować w połowie lat siedemdziesiątych XX wieku, ale w powszechnej sprzedaży pojawiły się one dopiero z początkiem lat 90. XX wieku. Mimo wielodekadowej historii okna plastikowe przez wiele osób nadal traktowane są z nieufnością, przez co utrwalają się mity na ich temat. Jak jest naprawdę? Mówimy w poprzednim artykule w serii i poniżej.

Mit 4. Czy okna z PCV są szkodliwe dla środowiska naturalnego?

Przez lata utrwalała się opinia, że produkcja okien PVC szkodzi środowisku naturalnemu w większym stopniu niż w przypadku wytwórstwa modeli z innych surowców, np. drewniane czy aluminiowe. Nie jest ona prawdziwa, pod warunkiem, że producent wykazuje się proekologiczna świadomość na wysokim poziomie. W OKNOPLAST wybieramy zdatne do recyklingu materiały, stawiamy na poszerzanie oferty modeli energooszczędnych i równoważoną produkcję. Wbrew temu, co niektórzy sądzą, pierwotne tworzywo sztuczne z PVC może skutecznie zostać poddane recyklingowi i ponownie wykorzystane przy produkcji okien. Co więcej, w oknach OKNOPLAST każdy element może zostać ponownie użyty w produkcji. Sojusznikiem przyrody są również okna o dobrych właściwościach termoizolacyjnych.

Im mniej energii trzeba użyć do ogrzania czy schłodzenia wnętrza budynków, tym mniej emitowanych jest zanieczyszczeń do atmosfery. Produkcja okien, niezależnie czy wykonane są one z drewna, aluminium czy PVC, pochłania wodę, energię elektryczną i cieplną, a także wiąże się z emisją CO2 do atmosfery. Prowadząc zrównoważoną produkcję według restrykcyjnych, proekologicznych wytycznych, tak jak robimy to w fabryce OKNOPLAST, odciska się zdecydowanie mniejsze piętno na naturze. Co więcej, jeśli producenci okien drewnianych nie przykładają wagi do zrównoważonej produkcji, ich produkty – chociaż wykonane z naturalnego drewna – mogą mieć większy wpływ na przyrodę niż modele PVC. Chcesz wiedzieć więcej na ten temat? Przeczytaj nasz artykuł „Okna ekologiczne – co to właściwie znaczy?”.

Mit 5. Czy profile w oknach plastikowych się wypaczają?

Popularność okien plastikowych rosła w Polsce od lat 90. XX wieku w zawrotnym tempie. W tym czasie obok renomowanych producentów zaczęło pojawiać się wiele mikrofirm wytwarzających okna PVC z komponentów. W efekcie na rynku spotkać można było zarówno wysokiej jakości okna plastikowe, jak również te, które z czasem szybko traciły swój pierwotny wygląd. Czy zatem prawdziwa jest opinia, że ramy okien PVC wypaczają się pod wpływem działania wysokiej temperatury i promieni słonecznych? I nie, i tak… Z pewnością jest ona nieprawdziwa, jeżeli mówimy o oknach OKNOPLAST i innych cenionych, doświadczonych producentów. W modelach okien PVC z wyższej półki trwałość i sztywność okien zapewniona jest przez rozwiązania technologiczne takie jak stosowanie wewnątrz profili stalowych wzmocnień. Zapobiegają one wyginaniu profili nawet w oknach wystawionych na stałe działanie promieni słonecznych, duże obciążenia czy wahania temperatury.

Kluczowa dla sztywności profili okiennych jest grubość wzmocnień ze stali ocynkowanej zastosowanych wewnątrz nich. Powinna ona wynosić ok. 1,5 milimetra, aby mieć pewność, że okna z czasem nie stracą swojego kształtu. W modelach OKNOPLAST wykorzystujemy wielokrotnie giętą stal o zamkniętym przekroju, ponieważ wiemy, że prawidłowy dobór grubości i geometrii stali w danym profilu warunkuje sztywność i statykę okna. Takie rozwiązanie sprawia, że elementy przykręcone do ramy, na których zawieszone są skrzydła okienne (np. zawiasy), czy zaczepy antywyważeniowe okuć, mają zapewnione odpowiednio sztywne i trwałe połączenie. Dodatkowo zbrojenie o przekroju zamkniętym cechuje wysoka sztywność, co zapewnia odporność na wpływ czynników atmosferycznych działających na okno.

Mit 6. Czy okna z PVC nie wymagają konserwacji?

Wiele osób sądzi, że montując w domu okna wykonane z tworzywa z polichlorkiem winylu, pozbywa się kłopotu, jakim jest regularna konserwacja. Chociaż rzeczywiście są one zdecydowanie mniej kłopotliwe pod tym względem niż okna drewniane, dla utrzymania ich dobrej kondycji, konieczne są konkretne, chociaż niezbyt częste działania pielęgnacyjne i konserwacyjne. Zewnętrzna warstwa okien, a więc okleina czy nakładki aluminiowe, powinna być czyszczona co najmniej dwa razy w roku, a w razie wystąpienia widocznych zabrudzeń częściej. Nie można także zapominać o smarowaniu okuć okiennych i zawiasów, dzięki czemu otwieranie i zamykanie okien będzie niezmiennie łatwe.

Krokiem, który zalecany jest w przypadku okien każdego typu, również z PVC, jest smarowanie uszczelek. Odpowiednio natłuszczone nie będą one pękać, poddawać się parceniu czy wykruszać, a przez to okna zachowają swoją szczelność. Żywotność okien PVC wydłuża również regularna regulacja mechanizmów. Można ją wykonać samodzielnie lub zlecić specjaliście z salonu sprzedaży okien, w którym zamówiona została stolarka.

Chcesz wiedzieć więcej o właściwej konserwacji i pielęgnacji okien PVC? Przeczytaj nasz artykuł „Konserwacja okien z PVC w 5 krokach”.

Produkty, które mogą Cię zainteresować

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast
Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów