Home Baza wiedzy Okna ze szprosami – co warto wiedzieć

Okna ze szprosami – co warto wiedzieć


Jak dodać oknom elegancji? Decydując się na szprosy. Te niepozorne dekoracyjne listwy zupełnie zmieniają wygląd nie tylko samej stolarki, ale też elewacji budynku. Jakie rodzaje szprosów można wybrać? Do jakich stylów architektonicznych pasują? Jak można dostosować ich wygląd do własnych preferencji? Sprawdź nasz poradnik na temat okien ze szprosami. 

Co to są szprosy?

Szprosy to listwy dzielące szyby w oknach na mniejsze części, tzw. kwatery. Ich nazwa pochodzi od niemieckiego słowa Sprosse, które oznacza szczebel. Rzadziej stosowane jest też drugie polskie określenie na ten element budowy okna, czyli szczebliny. Po co stosuje się w oknach lub drzwiach z przeszkleniami szprosy? Dawniej technologia produkcji szyb nie pozwalała na tworzenie dużych tafli szkła. Szprosy były więc niezbędne, aby uzyskać większą powierzchnię przeszkleń w jednym oknie. Współcześnie, gdy szyby mogą mieć wielkoformatowe wymiary, ich głównym zadaniem jest wyłącznie poprawa estetyki. Okna ze szprosami dodają budynkowi elegancji, luksusowego czy prestiżowego charakteru.

Okno PIXEL OKNOPLAST ze szprosami


Jakie są rodzaje szprosów?

Tradycyjnie stosowano szprosy konstrukcyjne, między którymi umieszczane były małe szyby. Dziś stosuje się niemal wyłącznie szprosy, które dzielą optycznie na mniejsze kwatery duże tafle szyb. Możliwe jest to dzięki zastosowaniu szprosów wewnątrzszybowych lub naklejanych tzw. wiedeńskich (z duplex i bez duplex). Różnią się one między sobą sposobem montażu, łatwością konserwacji i czyszczenia oraz ceną. Jeśli chcesz zamówić okna ze szprosami, sprawdź najpierw, jaki typ listew będzie Ci najbardziej odpowiadał estetycznie i pod względem łatwości czyszczenia.

Szprosy wewnątrzszybowe – tafle szkła mają swoją pełną wysokość od dolnej do górnej krawędzi ramy okiennej. Podział na mniejsze pola ramki uzyskuje się przez zastosowanie dekoracyjnych listew, które umieszczane są między szybami (w pakietach dwu- i trzyszybowych). W OKNOPLAST szprosy wewnątrzszybowe tworzymy z estetycznych listew aluminiowych o czterech szerokościach (8, 18, 26 i 45 mm) i wielu kolorach do wyboru. Ten typ szczeblin wygina się, dlatego może przyjmować niestandardowe kształty, np. linii giętych w łuki lub kół. Można też je łączyć pod różnym kątem. Okna ze szprosami wewnątrzszybowymi są tak łatwe w czyszczeniu tak, jak okna bez szprosów. Tafla ich szyb pozostaje niepodzielona i gładka z obu stron.


Szprosy naklejane wiedeńskie z duplex – tafle szkła podzielone są na mniejsze kwatery. Możliwe jest to przez umieszczenie wewnątrz pakietu szybowego tzw. ślepego szprosu (duplex), a następnie doklejenie na szyby od zewnątrz dekoracyjnych listew w tym samym miejscu. Patrząc na okno, ma się mylne wrażenie, że powstało ono z wielu małych szyb. W OKNOPLAST szprosy naklejane z duplex dostępne są w trzech szerokościach (25, 40 i 55 mm) i bogatej gamie kolorów do wyboru. Ten typ szczeblin najlepiej imituje klasyczne szprosy konstrukcyjne stosowane w stolarce drewnianej. Okna ze szprosami naklejanymi z duplex sprawiają jednak więcej problemów podczas mycia okien, ponieważ mają wiele zakamarków i małych szyb.


Szprosy naklejane weneckie bez duplex – podobnie jak w przypadku szprosów weneckich z duplex zewnętrzne strony szyb podzielona są na mniejsze pola przez zastosowanie naklejanych listew dekoracyjnych. W oknach ze szprosami tego typu, ale bez duplex wewnątrz pakietu szybowego nie stosuje się jednak tzw. ślepego szprosu. Pozwala to zachować pełną termikę okna i przez wielu uznawane jest za estetyczniejsze wykończenie. Naklejane szprosy PVC bez duplex w OKNOPLAST oferujemy w trzech podstawowych szerokościach (25, 40 i 55 mm) oraz szerokiej palecie barw do wyboru. Dobrze imitują klasyczne szprosy w oknach drewnianych, ale przyczyniają się do wydłużenia czasu mycia okien.


Czy można dopasować wygląd szprosów do okien?

Podobają Ci się okna ze szprosami, masz jednak obawy, że nie będą pasować do stylu Twojego domu? Szprosy w OKNOPLAST dostępne są w różnych kolorach i szerokościach. Ich wygląd możesz więc z łatwością dopasować nie tylko do designu stolarki okiennej i drzwiowej, ale też elewacji czy ogólnie całego budynku. Modele wewnątrzszybowe wykonane są z aluminium i odznaczają się smukłą formą. Wersje naklejane, czyli tzw. szprosy weneckie, charakteryzują się prostym wzornictwem odpowiednim zarówno do budownictwa nowoczesnego, jak i klasycznego. Oba typy dostępne są w szerokiej palecie kolorów, aby każdy znalazł odpowiednią barwę dla siebie. Są one także wytrzymałe, odporne na działanie czynników zewnętrznych i wykończone z dbałością o detale.


Szprosy w oknach – jak dobrać ich szerokość?

Szerokość szprosów okiennych zazwyczaj wybiera się, biorąc pod uwagę kwestie estetyczne. Jak zrobić to dobrze? Zwyczajowo przyjmuje się, że im większa powierzchnia szyby do podzielenia, tym szersze szprosy do okien należy wybrać. W wielkoformatowym oknie dobrze będą się prezentować szprosy np. o szerokości 30 czy 45 mm. W małej stolarce będą one niepotrzebnie „obciążać” wizualnie szyby i lepszym wyborem będą cienkie listwy. Jeśli chcesz zamówić małe okna ze szprosami, pamiętaj nie tylko o aspekcie wizualnym, ale też dotyczącym doświetlania wnętrz. Listwy – naklejane na szybę lub wewnątrzszybowe – zatrzymują wpadające do wnętrz światło słoneczne. W przypadku, gdy dysponujemy niewielkimi oknami, 30-milimetrowe szprosy mogą w znaczący sposób „zaciemniać” pomieszczenie.

Szprosy
Zobacz też

Szprosy okienne OKNOPLAST


Do jakiego stylu budynku pasują okna ze szprosami?

Okna ze szprosami kojarzą Ci się z tradycyjnym budownictwem dworkowym czy pałacowym? Bardziej kojarzysz je jednak z budynkami postindustrialnymi czy loftowymi? W obu przypadkach masz rację. W dworkach przeważnie stosowane były okna drewniane ze szprosami konstrukcyjnymi, a w loftach okna o stalowych ramach i szprosach, w których osadzane były małe szybki. Współcześnie okna ze szprosami – naklejanymi typu weneckiego lub wewnątrzyszbowymi – stosuje się nie tylko w budownictwie o charakterze klasycznym, rustykalnym czy zabytkowym. Sprawdzą się także w nowoczesnych realizacjach z dużymi przeszkleniami. Ważne jest jednak, aby wybierać szprosy o minimalistycznym designie, ostrych kątach oraz w kolorach pasujących do ram okiennych.