Parapety kamienne – tak czy nie?

Są wytrzymałe i eleganckie, ale jednocześnie droższe i trudniejsze w montażu niż modele z PVC czy drewna. Czy parapety kamienne to dobry wybór do domu jednorodzinnego lub mieszkania? Sprawdź, z jakich rodzajów kamienia naturalnego robi się parapety, które sprawdzą się we wnętrzach, a które na zewnątrz, a także jakie są wady i zalety takiego rozwiązania.
Jaki kamień na parapet?
Kamienne parapety wykonuje się z różnych rodzajów kamienia naturalnego. Od ich twardości, nasiąkliwości i podatności na tworzenie się plam zależy, czy można je wykorzystywać na świeżym powietrzu, czy wyłącznie we wnętrzach. Najczęściej parapety kamienne wytwarzane są z odpornego granitu, a także niezwykle eleganckiego marmuru. Niektórzy producenci oferują także docięte na rozmiar kamienne parapety wewnętrzne z bazaltu, trawertynu i piaskowca.
Na świeżym powietrzu, jako kamienny parapet zewnętrzny polecane są najczęściej modele wykonane z granitu i bazaltu. Są one najodporniejsze na działanie czynników atmosferycznych i odznaczają się niskim poziomem nasiąkliwości wody. Pozostałe rodzaje kamienia naturalnego wymagają przed wystawieniem na słońce, deszcz czy śnieg odpowiednio dobranej impregnacji, np. przez żywicowanie.

Parapet granitowy czy marmurowy?
Najpopularniejsze parapety kamienne wykonuje się z granitu i marmuru. Różnią się one między sobą nie tylko pod względem wyglądu, ale także właściwości. Jaki parapet kamienny wybrać – marmurowy czy granitowy? Czym się różni granit od marmuru?
● Parapet granitowy – jest twardszy i bardziej odporny na zarysowania oraz pęknięcia, działanie wysokich i niskich temperatur, a także kontakt z różnego typu substancjami czyszczącymi niż marmur. Łatwo poddaje się różnorodnej obróbce – dostępne są parapety granitowe polerowane na wysoki połysk, matowe, satynowane, groszkowane, postarzane itp. Cechuje się też niskim poziomem nasiąkliwości wodą, dlatego może być stosowany na zewnątrz. Granit jest skałą magmową bez wyraźnego wzoru żył. Jest za to nakrapiany i występuje w różnych odcieniach szarości, ale też kolorów takich jak czerń, czerwień czy brąz. Parapety granitowe są zazwyczaj tańsze niż marmurowe.
● Parapet marmurowy – jest wytrzymały, chociaż miększy niż granit, a także bardziej niż on podatny na powstawanie różnego typu plam i zacieków – zwłaszcza po kontakcie z substancjami kwaśnymi. Parapety marmurowe wymagają impregnacji przed rozpoczęciem użytkowania. Ich zaletą jest niepowtarzalny i luksusowy wygląd z dobrze uwidocznionym, kontrastującym z kolorem kamienia użyłkowaniem tej skały metamorficznej. Najczęściej stosuje się je we wnętrzach, ponieważ są one mocno nasiąkliwe. Ich cena przeważnie jest wyższa niż w przypadku parapetów granitowych. Uzależniona jest ona od typu marmuru, z którego wykonany jest gotowy produkt.

Zalety parapetów kamiennych
Parapety z kamienia naturalnego mają wielu zwolenników. Nic dziwnego – rozwiązane to jest najtrwalszym, ale jednocześnie też najdroższych z dostępnych na rynku. Jakie zalety mają parapety z kamienia naturalnego? Sprawdź niżej.
● Trwałość – parapety kamienne są zdecydowanie twardsze, a przez to mniej podatne na zarysowania czy uszkodzenia mechaniczne niż modele z drewna, PVC czy nawet konglomeratu. Odznaczają się ponadprzeciętną trwałością i w dobrej kondycji przetrwają nie kilkadziesiąt, a co najmniej kilkaset lat. Z powodzeniem można wykorzystać je ponownie nawet po wymianie okien.
● Łatwość utrzymania w czystości – wykonane z kamienia naturalnego parapety wewnętrzne i zewnętrzne (odpowiednio zaimpregnowane) w większości przypadków nie chłoną zabrudzeń. Dzięki gładkiej powierzchni i niskiej nasiąkliwości są też łatwe w czyszczeniu.
● Estetyka – bez dwóch zdań kamienne parapety to jeden z elementów luksusowych wnętrz. Nie wynika to wyłącznie z wyższej ceny niż w przypadku parapetów wykonanych z innych materiałów. Granitowe, marmurowe, bazaltowe czy trawertynowe parapety odznaczają się eleganckim i ponadczasowym stylem. wbrew pozorom pasują nie tylko do wnętrz klasycznych i tradycyjnych.
Wady parapetów z kamienia naturalnego
Parapety kamienne nie są rozwiązaniem dla każdego. Zanim zdecydujesz się na ich wybór, sprawdź, jakie ich wady są najczęściej wymieniane przez użytkowników. Co warto wiedzieć przed zakupem kamiennych parapetów do domu lub mieszkania?
● Cena – dla wielu inwestorów najważniejszą przeszkodą w wykorzystaniu parapetów kamiennych w domu jest ich koszt. Są one droższe niż te wyprodukowane z drewna, konglomeratu, stali czy PVC. Jednocześnie są jednak też trwalsze i będą służyć dłużej.
● Brak możliwości obróbki na budowie – kamień naturalny jest twardy i ciężki, przez co docinany jest na wymiar przez producenta na profesjonalnym sprzęcie. Dostarczany jest na plac budowy w gotowych do montażu elementach. Jeśli wnęki okienne zostały źle zmierzone, istnieje ryzyko, że trzeba będzie odesłać parapety kamienne do ponownego docięcia.
● Podatność na plamy – nieimpregnowany kamień naturalny, zwłaszcza porowaty i mocno nasiąkliwy, można łatwo zabrudzić np. podczas montażu. Ważne jest, aby zabezpieczyć parapety kamienne, np. żywicowaniem lub specjalnymi detergentami, przed ich wprawianiem we wnękę okienną.

Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields