Postaw na kolor! Odważne pomysły na budowę domu
Chcesz, aby Twój dom się wyróżniał, obawiasz się jednak eksperymentować z barwną elewacją? Wybierz okna w odważnych kolorach. Zieleń, błękit, żółć czy czerwień ram urozmaicą wygląd każdego budynku. Dzięki kolorowym oknom Twój dom zyska jedyny w swoim rodzaju charakter i przywodzić będzie na myśl wakacje np. w nadmorskich greckich, hiszpańskich czy włoskich miasteczkach.
Jeszcze 20 lat temu w Polsce produkowane głównie białe okna. Dlaczego? Były one łatwo dostępne, stosunkowo niedrogie i – co najważniejsze – neutralne, dzięki czemu pasowały do każdego stylu architektonicznego. Z czasem zaczęły je wypierać modele z ramami w okleinach w ciepłych odcieniach drewna, np. popularne do dziś złoty dąb czy Winchester. Obecnie największą popularnością cieszą się okna kolorowe, ale w stonowanych barwach, takich jak czerń, antracyt czy szarość. Wśród okien PVC drewnopodobnych coraz chętniej wybierane są natomiast kolory chłodne, np. Sheffield Oak. Żadna z tych propozycji nie wydaje się odpowiednia dla Ciebie? Sięgnij do palety kolorów niestandardowych i – podobnie jak mieszkańcy południa Europy – wybierz okna w mocnych, odważnych barwach.
Słoneczny optymizm – żółte okna
Żółty, chociaż nazywany bywa kolorem zazdrości, większości z nas kojarzy się ze słońcem, wakacjami i optymizmem. W Polsce stosunkowo rzadko używany bywa przy produkcji stolarki okiennej czy drzwiowej. Inaczej jest jednak w krajach znanych z barwnej architektury, np. w Danii, Szwecji czy Norwegii, Anglii i Irlandii, Holandii czy na południu Europy, a więc w Hiszpanii, Grecji czy we Włoszech. Tam żółte okna wykonane z drewna lub PVC pojawiają się przeważnie w towarzystwie okiennice w tym samym kolorze w tradycyjnych budynkach z elewacjami z kamienia, tradycyjnego tynkowymi, cegły czy drewna.
Coraz chętniej, również nad Wisłą, są one stosowane jednak w budownictwie w nowoczesnym. Doskonale prezentują się one w takich realizacjach np. w towarzystwie hartowanego szkła, aluminium czy stali. Dlaczego warto wybrać okna w kolorze słońca, np. w odcieniu zinkgelb z OKNOPLAST? Urozmaicają one wygląd budynku, szczególnie gdy poza oknami wykończony jest on w stonowanych barwach. Dodatkowo ocieplają jego charakter i wprowadzają do wnętrz ciepłe światło.
Uspokajająca natura – zielone okna
Domy z zielonymi oknami i czasami również okiennicami są wizytówką przede wszystkim krajów takich jak Niemcy, Belgia, Holandia czy Anglia. Coraz chętniej po stolarkę okienną i drzwiową w tym kolorze sięgają również Polacy. Dlaczego? Pasują one do domów w różnych stylach. Zielone okna o zaokrąglonych profilach, wzbogacone szprosami czy nawet okiennicami, to świetny wybór do domów o neutralnych elewacjach z białym czy kremowym tynkiem, ale również do budynków z klinkieru i drewna.
Modele z nowoczesnymi, wąskimi profilami i wielkoformatowymi przeszkleniami doskonale współgrają natomiast z minimalistycznymi formami nowoczesnego budownictwa. Jakie odcienie szczególnie chętnie wybierane są do domów o zielonych oknach? Obecnie szczególnie popularne są zielone okna w stonowanych, spokojnych, a nawet chłodnych odcieniach oliwkowym czy szałwiowym. Zależnie od pory dni i siły nasłonecznienia zmieniają one swój kolor, czasami przypominając szare okna. Dużym zainteresowaniem cieszą się też okna zielone o mocno nasyconej barwie butelkowej takie jak np. dostępne w OKNOPLAST kolory tannengrün i moosgrün.
Energia i moc – czerwone okna
Czerwień uważana jest za energetyczny i odważny, ale jednocześnie przytłaczający kolor. Z tego względu niezbyt często stosowana jest w elementach zewnętrznych budynku takich jak tynki czy stolarka okienna i drzwiowa. Patrząc na zdjęcia zabytkowych czy stylizowanych domków we Francji czy Anglii, jak również nowoczesnych budynków również w Polsce, można powiedzieć, że barwa ta niesłusznie zyskała miano trudnej w użyciu. Czerwone okna przede wszystkim stosowane są w modelach okien ozdobnych, a więc z kilkoma wąskimi skrzydłami lub ze szprosami. Takie okna doskonale pasują do tradycyjnych surowców, a więc kamienia, cegły czy drewna. Okna w kolorze ognistym z powodzeniem jednak można zastosować również przy oknach wielkoformatowych. Obawiasz się efektu końcowego? Możesz wybrać ciemny odcień czerwieni, np. weinrott OKNOPLAST. Innym sposobem jest zastosowanie czerwieni tylko w jednym z kilku okien, dzięki czemu barwa te nie zdominuje wyglądu całego budynku.
Jak niebo i morze – niebieskie okna
Na pocztówkach i zdjęciach z Grecji, Włoch czy Malty uwagę przykuwają zapierające dech w piersiach panoramy lazurowego morza i lokalna architektura łącząca białe tynki z błękitnymi oknami. Coraz częściej rozwiązanie to stosowane jest nie tylko na południu Europy, ale także w jej mniej słonecznych częściach.
Co ciekawe, w Polsce na wsiach błękitne okna stosowane były od wieków. Ich intensywny kolor miał ponoć odstraszać owady przed wlatywaniem do środka pomieszczeń. Dlaczego nie spróbować przenieść odrobiny wakacyjnych wspomnień czy nostalgii za minionymi czasami do własnego domu? Planujesz budynek o białych elewacjach i naturalnej terakotowej dachówce? To doskonałe tło dla niebieskich okien, np. w odcieniu brillantblau od OKNOPLAST. Doskonale wpasują się one także do domów drewnianych lub z drewnianą elewacją oraz do budynków ceglanych czy kamiennych, o ile odcień ścian będzie chłodny.
Obawiasz się, że mocny kolor taki jak czerwień, żółć, zieleń czy błękit przysporzy Ci kłopotów przy aranżacji wnętrz? Wybierz okna dwukolorowe – z barwnymi profilami na zewnątrz i stonowanymi wewnątrz. Więcej na ten temat przeczytasz tutaj.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas:
"*" indicates required fields