Ciepły dom - o czym pamiętać
Okna

Sposoby na ciepły dom

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się ono nie tylko w przypadku naszego zdrowia, ale także… budowy czy remontu domu lub mieszkania. Zapominając o zadbaniu o właściwą izolację cieplną nieruchomości, zimą na ogrzewanie wydamy bajońskie sumy, a latem marzyć będziemy o chłodzie. O czym warto pamiętać zawczasu, aby stworzyć naprawdę komfortowy i ciepły dom?

Podstawową zasadą przy budowie lub kapitalnym remoncie budynku powinno być najpierw zadbanie o jego odpowiednią izolację cieplną, a dopiero później dobór dostosowanego do uzyskanych warunków systemu grzewczego i źródła ogrzewania. Dzięki zastosowaniu tej kolejności zyskać możemy ciepły dom, do którego ogrzania zużyjemy mniej prądu, węgla, gazu czy oleju. Jakie elementy w największym stopniu przyczyniają się do podniesienia poziomu energooszczędności budynku? Z pewnością są to odpowiednio ocieplone ściany, dach i podłogi, ale też – o czym często zapominamy – spełniające surowe kryteria termoizolacyjności i właściwie zamontowane okna i drzwi.

Jak wybudować dom idealnyZadbaj o właściwe ocieplenie ścian

W nowo  budowanych obiektach w Polsce najczęściej stosuje się ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Niezależnie, które z tych rozwiązań wybierzemy, musimy zwrócić uwagę, aby współczynnik przenikania ciepła „U” ścian zewnętrznych domu nie był wyższy niż 0,23 W/m2 K. Im niższy będzie ten parametr, tym lepiej dla naszej kieszeni – oznacza to bowiem, że do ogrzania pomieszczeń zużyjemy mniej energii. Które technologie pozwolą nam stworzyć ciepłe ściany? Dobrym rozwiązaniem, w przypadku ścian jednowarstwowych, może być zastosowanie porowatego betonu komórkowego o grubości ok. 37-50 cm. Nie wymaga on dodatkowego ocieplenia styropianem czy wełną, a jego współczynnik U wynosi ok. 0,16.

Jak ważne jest ocieplenie budynku

Podobny komfort cieplny w pomieszczeniach można uzyskać, stosując ścianę nośną murowaną np. z pustaków ceramicznych czy cienkiego betonu komórkowego, do której przykleja się polistyren ekspandowany (tzw. styropian) czy wełnę mineralną o odpowiednio dobranej grubości (przeważnie ok. 15-20 cm). Innym rozwiązaniem jest cienka ściana nośna warstwa wełny mineralnej oraz ściana elewacyjna, np. z cegły klinkierowej. Przy termoizolacji budynku bardzo ważne jest, aby wybrać do prac specjalistów, którzy ocieplą dom zgodnie ze sztuką. Baczną wagę przyłożyć należy zwłaszcza do tzw. węzłów konstrukcyjnych (np. miejsca łączeń konstrukcji więźby dachowej ze ścianami zewnętrznymi czy obsadzenia okien i drzwi). W tych miejscach najłatwiej o powstanie tzw. mostków cieplnych, przez które będzie „uciekać” ogrzane powietrze z domu.


Pamiętaj o izolacji posadzki i dachu

Chcąc cieszyć się ciepłym domem, należy zadbać o ocieplenie nie tylko ścian zewnętrznych budynku, ale także jego dachu i podłogi. Dzięki temu ciepłe powietrze, do którego ogrzania w sezonie jesienno-zimowym zużywamy paliwo (np. gaz, ekogroszek, prąd), nie będzie uciekać przez nieszczelny dach, a także zimno nie będzie miało dostępu do wnętrz przez posadzki. W przypadku posadzek najczęściej w Polsce stosuje się w domach niepodpiwniczonych płytę fundamentową lub podłogę parteru bezpośrednio na gruncie pomiędzy ławami i ścianami fundamentowymi. Istotne jest, aby do izolacji w obu przypadkach użyć twardych płyt XPS (z polistyrenu ekstrudowanego) lub EPS (ze styropianu). Przy płycie ich łączna grubość powinna wynosić co najmniej 20-30 cm (np. dwie warstwy po 10-15 cm), przy podłodze na gruncie przynajmniej 10 cm.

Co z ociepleniem dachu? Zgodnie z obowiązującymi przypisami współczynnik „U”, a więc przenikania ciepła dla dachu nie powinien wynosić więcej niż 0,2 W/m2 K. Aby uzyskać taki lub niższy wynik, należy zastosować do termomodernizacji tej części budynku odpowiednie materiały. Obecnie najczęściej są to spełniające kryteria i dające izolację cieplną na odpowiednim poziomie wełna mineralna w rolkach, pianka poliuretanowa otwartokomórkowa (PUR) lub – zdecydowanie najrzadziej – styropian. Ostatni z nich, chociaż zapewnia ochronę przed „uciekaniem” ciepła, odznacza się jednak gorszym tłumieniem hałasu i niższym poziomem ognioodporności.

Ciepła podłoga w domu


Wybierz właściwe okna i ciepły montaż

W sytuacji, gdy mamy już wybrane odpowiednie ocieplenie posadzki, ścian zewnętrznych oraz dachu, warto pochylić się nad tematem doboru właściwej stolarki otworowej, czyli drzwi i okien. W tym przypadku uwagę zwrócić należy nie tylko na cenę czy wygląd na zewnętrz i wewnątrz budynku. Najbardziej istotny powinien być dla nas poziom izolacyjności cieplnej drzwi wejściowych, okien montowanych w ścianach, okien dachowych i tarasowych oraz wszelkiego typu nieotwieranych przeszklonych ścian czy świetlików. Określa się go za pomocą współczynnika przenikania ciepła „U”, który nie powinien być niższy niż 1,1 w pomieszczeniach ogrzewanych i 1,3 w pomieszczeniach nieogrzewanych. Oblicza się go dla całego okna (Uw), dla szyby (Ug) lub ramy (Uf). Im niższe wyniki, tym większą zyskujemy pewność, że lepiej ochronią one nasz dom przed wychłodzeniem.

Okno Pixel
Okno PIXEL OKNOPLAST


W Oknoplast wszystkie modele okien posiadają współczynnik Uw na zdecydowanie niższym poziomie niż wymagany obecnie prawem. Najlepszą izolacją termiczną charakteryzują się okna Winergetic Premium Passive (Uw= 0,62 W/ m2 K – nadają się do budownictwa pasywnego) Winergetic Premium (0,76 W/m2 K), Prismatic (0,78 W/m2K) i Pixel (0,8). Trzeba jednak pamiętać, że same, nawet najwyższej jakości okna i drzwi nie dają nam pełnej gwarancji, że dom będzie energooszczędny. Przy nieprawidłowym montażu może dojść bowiem do powstania tzw. mostków termicznych w miejscu styku ramy okna ze ścianą. W efekcie może dochodzić do „ucieczki” ciepła z wnętrz i przenikania chłodu z zewnętrz do środka budynku. Niezwykle istotne jest zatem, aby zadbać o odpowiednie osadzenie w ścianach okien i drzwi przez profesjonalną ekipę budowalną stosującą tzw. ciepły (inaczej warstwowy) montaż okna. Oprócz piany stosuje się wtedy do zamocowania stolarki w murze taśmy paroszczelną i paroprzepuszczalną.
Poznaj nasze okna

Skomentuj

Sposoby na ciepły dom

Blog Oknoplast - okna, drzwi, rolety

Blog prezentujący porady i ciekawostki dla każdego, kto buduje dom, wymienia okna lub podąża za najnowszymi trendami w aranżacji wnętrz. Znajdziesz tu inspiracje remontowe, testy i recenzje okien, nowoczesne rozwiązania w budownictwie okiennym i architekturze mieszkalnej, a także rzetelne informacje i ciekawostki poświęcone oknom, roletom i drzwiom do domu. Blog Oknoplast to sprawdzone źródło wiedzy oraz pomocnik w wyborze idealnych okien, rolet i drzwi dla Ciebie.

Do góry