Home Baza wiedzy Sposoby na ciepły dom

Sposoby na ciepły dom


Ciepły dom - o czym pamiętać

opublikowane 07 lut 2020

4 minuty

Stare przysłowie mówi, że lepiej zapobiegać niż leczyć. Sprawdza się ono nie tylko w przypadku naszego zdrowia, ale także… budowy czy remontu domu lub mieszkania. Zapominając o zadbaniu o właściwą izolację cieplną nieruchomości, zimą na ogrzewanie wydamy bajońskie sumy, a latem marzyć będziemy o chłodzie. O czym warto pamiętać zawczasu, aby stworzyć naprawdę komfortowy i ciepły dom?

Podstawową zasadą przy budowie lub kapitalnym remoncie budynku powinno być najpierw zadbanie o jego odpowiednią izolację cieplną, a dopiero później dobór dostosowanego do uzyskanych warunków systemu grzewczego i źródła ogrzewania. Dzięki zastosowaniu tej kolejności zyskać możemy ciepły dom, do którego ogrzania zużyjemy mniej prądu, węgla, gazu czy oleju. Jakie elementy w największym stopniu przyczyniają się do podniesienia poziomu energooszczędności budynku? Z pewnością są to odpowiednio ocieplone ściany, dach i podłogi, ale też – o czym często zapominamy – spełniające surowe kryteria termoizolacyjności i właściwie zamontowane okna i drzwi.

Jak wybudować dom idealny


Zadbaj o właściwe ocieplenie ścian

W nowo  budowanych obiektach w Polsce najczęściej stosuje się ściany jedno-, dwu- i trójwarstwowe. Niezależnie, które z tych rozwiązań wybierzemy, musimy zwrócić uwagę, aby współczynnik przenikania ciepła „U” ścian zewnętrznych domu nie był wyższy niż 0,23 W/m2 K. Im niższy będzie ten parametr, tym lepiej dla naszej kieszeni – oznacza to bowiem, że do ogrzania pomieszczeń zużyjemy mniej energii. Które technologie pozwolą nam stworzyć ciepłe ściany? Dobrym rozwiązaniem, w przypadku ścian jednowarstwowych, może być zastosowanie porowatego betonu komórkowego o grubości ok. 37-50 cm. Nie wymaga on dodatkowego ocieplenia styropianem czy wełną, a jego współczynnik U wynosi ok. 0,16.

Jak ważne jest ocieplenie budynku

Podobny komfort cieplny w pomieszczeniach można uzyskać, stosując ścianę nośną murowaną np. z pustaków ceramicznych czy cienkiego betonu komórkowego, do której przykleja się polistyren ekspandowany (tzw. styropian) czy wełnę mineralną o odpowiednio dobranej grubości (przeważnie ok. 15-20 cm). Innym rozwiązaniem jest cienka ściana nośna warstwa wełny mineralnej oraz ściana elewacyjna, np. z cegły klinkierowej. Przy termoizolacji budynku bardzo ważne jest, aby wybrać do prac specjalistów, którzy ocieplą dom zgodnie ze sztuką. Baczną wagę przyłożyć należy zwłaszcza do tzw. węzłów konstrukcyjnych (np. miejsca łączeń konstrukcji więźby dachowej ze ścianami zewnętrznymi czy obsadzenia okien i drzwi). W tych miejscach najłatwiej o powstanie tzw. mostków cieplnych, przez które będzie „uciekać” ogrzane powietrze z domu.


Pamiętaj o izolacji posadzki i dachu

Chcąc cieszyć się ciepłym domem, należy zadbać o ocieplenie nie tylko ścian zewnętrznych budynku, ale także jego dachu i podłogi. Dzięki temu ciepłe powietrze, do którego ogrzania w sezonie jesienno-zimowym zużywamy paliwo (np. gaz, ekogroszek, prąd), nie będzie uciekać przez nieszczelny dach, a także zimno nie będzie miało dostępu do wnętrz przez posadzki. W przypadku posadzek najczęściej w Polsce stosuje się w domach niepodpiwniczonych płytę fundamentową lub podłogę parteru bezpośrednio na gruncie pomiędzy ławami i ścianami fundamentowymi. Istotne jest, aby do izolacji w obu przypadkach użyć twardych płyt XPS (z polistyrenu ekstrudowanego) lub EPS (ze styropianu). Przy płycie ich łączna grubość powinna wynosić co najmniej 20-30 cm (np. dwie warstwy po 10-15 cm), przy podłodze na gruncie przynajmniej 10 cm.

Co z ociepleniem dachu? Zgodnie z obowiązującymi przypisami współczynnik „U”, a więc przenikania ciepła dla dachu nie powinien wynosić więcej niż 0,2 W/m2 K. Aby uzyskać taki lub niższy wynik, należy zastosować do termomodernizacji tej części budynku odpowiednie materiały. Obecnie najczęściej są to spełniające kryteria i dające izolację cieplną na odpowiednim poziomie wełna mineralna w rolkach, pianka poliuretanowa otwartokomórkowa (PUR) lub – zdecydowanie najrzadziej – styropian. Ostatni z nich, chociaż zapewnia ochronę przed „uciekaniem” ciepła, odznacza się jednak gorszym tłumieniem hałasu i niższym poziomem ognioodporności.

Ciepła podłoga w domu


Wybierz właściwe okna i ciepły montaż

W sytuacji, gdy mamy już wybrane odpowiednie ocieplenie posadzki, ścian zewnętrznych oraz dachu, warto pochylić się nad tematem doboru właściwej stolarki otworowej, czyli drzwi i okien. W tym przypadku uwagę zwrócić należy nie tylko na cenę czy wygląd na zewnętrz i wewnątrz budynku. Najbardziej istotny powinien być dla nas poziom izolacyjności cieplnej drzwi wejściowych, okien montowanych w ścianach, okien dachowych i tarasowych oraz wszelkiego typu nieotwieranych przeszklonych ścian czy świetlików. Określa się go za pomocą współczynnika przenikania ciepła „U”, który nie powinien być niższy niż 1,1 w pomieszczeniach ogrzewanych i 1,3 w pomieszczeniach nieogrzewanych. Oblicza się go dla całego okna (Uw), dla szyby (Ug) lub ramy (Uf). Im niższe wyniki, tym większą zyskujemy pewność, że lepiej ochronią one nasz dom przed wychłodzeniem.

Okno Pixel
Okno PIXEL OKNOPLAST


W Oknoplast wszystkie modele okien posiadają współczynnik Uw na zdecydowanie niższym poziomie niż wymagany obecnie prawem. Najlepszą izolacją termiczną charakteryzują się okna Winergetic Premium Passive (Uw= 0,62 W/ m2 K – nadają się do budownictwa pasywnego) Winergetic Premium (0,76 W/m2 K), Prismatic (0,78 W/m2K) i Pixel (0,8). Trzeba jednak pamiętać, że same, nawet najwyższej jakości okna i drzwi nie dają nam pełnej gwarancji, że dom będzie energooszczędny. Przy nieprawidłowym montażu może dojść bowiem do powstania tzw. mostków termicznych w miejscu styku ramy okna ze ścianą. W efekcie może dochodzić do „ucieczki” ciepła z wnętrz i przenikania chłodu z zewnętrz do środka budynku. Niezwykle istotne jest zatem, aby zadbać o odpowiednie osadzenie w ścianach okien i drzwi przez profesjonalną ekipę budowalną stosującą tzw. ciepły (inaczej warstwowy) montaż okna. Oprócz piany stosuje się wtedy do zamocowania stolarki w murze taśmy paroszczelną i paroprzepuszczalną.

Produkty, które mogą Cię zainteresować:

Pava

System PAVA to nowatorskie okno zaprojektowane z myślą o rosnących potrzebach, takich jak większa energooszczędność i nieprzemijający design. Obniżony profil skrzydła to nawet 10% więcej naturalnego światła we wnętrzu. Dzięki dodatkowej uszczelce w ramie, system PAVA zapewnia skuteczniejszą izolację cieplną i akustyczną. Przełomowa technologia suchego wklejania szyby sprawia, że otwieranie i zamykanie okna przebiega niezwykle płynnie.

HST Motion S

Spektakularnie duże przeszklenia zastosowane w systemie drzwi tarasowych HST MOTION S pozwalają na efektywne doświetlenie wnętrz. Innowacyjne rozwiązania technologiczne odpowiadają za niebywałą stabilność konstrukcji i komunikację bez barier.

Terra

System rolet zewnętrznych TERRA to uniwersalny wybór dla poszukujących stabilności, prawidłowego funkcjonowania i bezpieczeństwa. Elementy konstrukcyjne rolety TERRA wykonane są z trwałego aluminium, dzięki czemu system zachowa stabilność i prawidłowe funkcjonowanie przez wiele lat. Możliwość zintegrowania rozwiązania z systemem SMART OKNOPLAST to dodatkowe ułatwienie w codzienności i wyższy poziom ochrony Twojego domu.

Brama garażowa Belado - Oknoplast

Belado

Brama garażowa BELADO została stworzona z myślą o energooszczędności i optymalnej izolacji termicznej. Staranne wykonanie i opatentowane rozwiązania sprawiają, że brama BELADO skutecznie chroni przed wychłodzeniem i przegrzaniem garażu. System otwierania/zamykania jest niezwykle płynny, a możliwość zastosowania okuć w klasie RC2 wyjątkowo skutecznie ochroni Ciebie i Twój dom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów