Home Baza wiedzy Sposoby na upały w domu

Sposoby na upały w domu


Rolety OKNOPLAST

Lato w pełni, a wraz z nim upały i bardzo wysokie temperatury. Choć dla większości osób są one po prostu nieprzyjemne, utrzymując się przez dłuższy czas, mogą stać się niebezpieczne. O czym trzeba pamiętać, walcząc z upałem? Jakie produkty OKNOPLAST mogą nas w tym wspomóc? Czy warto korzystać z klimatyzacji?

Dlaczego walczymy z upałem?

Największym niebezpieczeństwem wynikającym z długotrwałej ekspozycji na wysokie temperatury jest udar cieplny. Szczególnie narażone są na niego małe dzieci, osoby starsze i zwierzęta domowe. Błyskawicznie nagrzewające się powietrze w pomieszczeniu i trudności z jego wywietrzeniem ze względu na równie niekorzystne warunki zewnętrzne, mogą powodować nadmierną potliwość, bóle i zawroty głowy, dreszcze, znaczne osłabienie czy utratę przytomności.

Poza niekorzystnym wpływem na zdrowie, utrzymujące się przez dłuższy czas silne nasłonecznienie i wysokie temperatury mogą mieć też uszkodzić urządzenia domowe i elektronikę, powodować płowienie mebli czy przyspieszać psucie pozostawionych poza lodówką potraw. Z tego względu szczególnie ważne jest odpowiednie przygotowanie na najgorętsze miesiące w roku i walka z nadmiernym upałem. Na szczęście istnieją sprawdzone sposoby pozwalające znacznie zmniejszyć wpływ wysokich temperatur na domowników.

Żaluzje fasadowe OKNOPLAST

Rolety i żaluzje fasadowe

Jednym z najlepszych sposobów walki z upałem, który szczególnie warto rozważyć w przypadku domu jednorodzinnego, ale też coraz częściej stosowanym w mieszkaniach, są rolety zewnętrzne OKNOPLAST. Ich opuszczenie oznacza osłonięcie okna od zewnątrz i zatrzymanie całości bądź części promieni słonecznych, które w innym przypadku przyczyniłyby się do przegrzania mieszkania. Dużą zaletą rolet OKNOPLAST jest ich dopasowanie techniczne i kolorystyczne do okien i innych produktów w ofercie firmy.

Ich zalety nie kończą się latem – w chłodniejszych miesiącach opuszczenie osłony skutkuje powstaniem poduszki powietrznej zapobiegającej ucieczce ciepła z mieszkania, a co za tym idzie zmniejszającej wydatnie rachunki za ogrzewanie. Wytrzymała roleta chroni też okno przed hałasem i niekorzystnymi czynnikami zewnętrznymi. Podobny rodzaj ochrony, choć ze względu na lżejszą konstrukcję nieco mniejszą skuteczność zapewniają również żaluzje fasadowe.

Rolety zewnętrzne OKNOPLAST

Osłony wewnętrzne

Nieco tańszym rozwiązaniem w walce z upałami są żaluzje i rolety wewnętrzne. W odróżnieniu od swoich zewnętrznych odpowiedników nie chronią one szyby i stolarki okna przed czynnikami zewnętrznymi i nagrzewaniem, zapobiegając jedynie wpadaniu promieni słonecznych do środka mieszkania. Są jednak w stanie wydatnie przyczynić się do obniżenia poziomu nasłonecznienia i zapobiec nadmiernemu wzrostowi temperatur. Z tego względu warto je rozważyć, jeżeli nie masz możliwości montażu osłon zewnętrznych.

Podobną funkcję pełnią również nieco bardziej tradycyjne firany i zasłony. W ich przypadku skuteczność zatrzymywania promieni słonecznych zależy oczywiście od materiału, ale w porównaniu do rolet i żaluzji cechują się znacznie lepszymi walorami dekoracyjnymi. Z tego względu szczególnie często są wybierane do salonu czy sypialni. Gorzej natomiast sprawdzają się w kuchni czy łazience, gdzie są narażone na wchłanianie wilgoci i zapachów.

Ola Tatka house

Urządzenia elektryczne

Pierwsze gorące dni lata zawsze oznaczają problemy z dostępnością wentylatorów stojących. To proste urządzenie nie jest w stanie schłodzić powietrza, ale – wprawiając je w ruch – tworzy przyjemne wrażenie niskiej temperatury. Jego wadą jest jednak porywanie drobinek kurzu i duża siła owiewania, przez co może przyczyniać się do rozwoju alergii i przy dłuższym korzystaniu powodować bóle reumatyczne.

Faktyczne chłodzenie, choć w ograniczonym zakresie, jest w stanie zapewnić klimator. Łączy on wiatrak z nasączoną wodą formą chłodnicy, przez którą przepuszczane jest powietrze. O wiele skuteczniejszy jest jednak klimatyzator, który stanowi dość kosztowną inwestycję, ale bardzo łatwo jest przekonać się o jego zaletach, gdyż oprócz schładzania zapewnia on też uzdatnianie powietrza. Jego wadą jest niestety wysoki poziom hałasu i pobór energii, a także konieczność regularnego serwisowania i czyszczenia.

O czym trzeba pamiętać w walce z upałem?

Walka z upałem w domu wymaga Twojej uwagi. Prosty błąd w rodzaju pozostawienia otwartego okna wychodzącego na południe może znacznie utrudnić i wydłużyć ponowne schłodzenie pomieszczenia. Korzystając z osłon, pamiętaj, by nie przesadzić i nie zmienić swojego przytulnego domu w ciemną jaskinię, tylko po to, by maksymalnie obniżyć panujące w nim temperatury.

Korzystając z urządzeń elektrycznych, miej z kolei na uwadze ich regularne czyszczenie i unikaj najsilniejszych ustawień. Mogą one być kuszące, zwłaszcza chwilę po powrocie z zewnątrz, ale często przyczyniają się do rozwoju chorób układu oddechowego, przesuszania skóry i reumatyzmu. Na szczęście z upałem można wygrać, zapewniając korzystne warunki sobie i domownikom.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów