artykuł poradnika "Realizacje"
Stare i nowe – eklektyczny dom w Wielkiej Brytanii
opublikowane 16 kwi 2024
3 minuty
Niewielkie domy to nieruchomości bez potencjału przy powiększającej się rodzinie? Tezie tej przeczy opierający się na kontrastach projekt z Wielkiej Brytanii. Parterowy budynek w tradycyjnym stylu został w nim połączony z dużą, nowoczesną stodołą. Niewielkie okna i biel elewacji w starej części z wielkoformatowymi oknami OKNOPLAST i czarnym drewnem w nowej. Mimo widocznej gołym okiem granicy między tym co, było, a tym, co dopiero powstało, całość prezentuje się niezwykle spójnie. Zapraszamy w podróż do Wielkiej Brytanii, gdzie jeden z klientów OKNOPLAST właśnie zakończył urządzanie swojego wymarzonego domu.
Tradycyjny, parterowy dom z dwuspadowym dachem, kolorowymi drzwiami i niewielkimi, kwadratowymi oknami wcale nie musi być nudny, przewidywalny czy nieprzyszłościowy. Inwestorzy z Wielkiej Brytanii postanowili taki klasyczny budynek rozbudować. I to nie przez nadbudowę, a połączenie z drugą, zupełnie nową bryłą.
Łącznikiem między oboma budynkami jest prostopadłościan z płaskim dachem i ścianami z naturalnego kamienia dodający projektowi tradycyjnego charakteru.
Całość posadowiona jest na przestronnej działce z zadbaną zielenią. Dzięki dużym oknom i drzwiom tarasowym OKNOPLAST z nowej części domu mieszkańcy mogą podziwiać bez przeszkód delikatnie pofalowany krajobraz okolicy.
Kontrast jako baza projektu
Głównym założeniem architektów było bazowanie na kontrastach. I tak stary, tradycyjny budynek oraz nowoczesna stodoła posadowione zostały na różnych poziomach terenu. Łączący je korytarz ukryty został w nierzucającym się w oczy prostopadłościanie z płaskim dachem i kamiennym ścianami. Główne bryły z dwuspadowymi dachami mają nie tylko różne style architektoniczne, ale też wymiary czy orientację względem stron świata. Dla podkreślenia różnic między dwoma głównymi bryłami projektanci zdecydowali się także na odmienną kolorystykę brył – ciemną w części dobudowanej oraz jasną w istniejącym wcześniej domu.
Co ciekawe, projekt zakładał też maksymalne doświetlenie pomieszczeń nowoczesnej stodoły światłem słonecznym. Możliwe to było dzięki wykorzystaniu stolarki wielkoformatowej OKNOPLAST. Jedna ze ścian nowego budynku jest w całości przeszklona od podłogi po szczyt dachu.
W górnej części zamontowane zostały okna typu fix (Winergetic OKNOPLAST), a więc nieotwierane, a w dolnej tarasowe drzwi przesuwne HST Premium (schemat D – dwustronnie otwierane) o ponadprzeciętnej wytrzymałości. W bocznej ścianie budynku również zamontowane są drzwi przesuwne OKNOPLAST HST Premium z czterokomorowym profilem skrzydła o głębokości zabudowy 85 mm.
Wszystkie modele mają taki sam, modny, antracytowy kolor ram, a także pasujące do siebie klamki w chłodnym, metalicznym odcieniu. Nie bez powodu wybór padł na te produkty. Inwestorom zależało na modelach o dużych szybach, a jednocześnie najlepszych parametrach przenikania ciepła oraz szczelności. Teraz mogą podziwiać widoki z wygodnej kanapy w salonie bez obaw o temperaturę w mocno przeszklonym pomieszczeniu.
Dwa domy, dwie funkcje
Ten eklektyczny dom w Wielkiej Brytanii łączy w sobie dwa budynki o różnych funkcjach. Tradycyjny, niewielki domek z dwuspadowym dachem i jasną elewacją to część z drzwiami wejściowymi. Kryje ona w sobie sypialnie domowników oraz łazienkę. Przechodzi się z niej do nowoczesnej stodoły korytarzem o minimalistycznym wystroju, który doświetlany jest trzema wysokimi niemal od podłogi po sufit, ale wąskimi oknami OKNOPLAST. Aby zniwelować różnicę poziomów, projektanci zastosowali kilka niewysokich stopni.
W części nowoczesnej stodoły mieszczą się natomiast przestrzenie tzw. dzienne czy ogólnodostępne. Znajduje się tam przede wszystkim kuchnia otwarta na jadalnię oraz salon. Ten ostatni ulokowany jest przy przeszklonych drzwiach tarasowych HST Premium wychodzących na ogród, a sama kuchnia w stronę zbocza, przy którym leży dom. Inwestorom zależało na przestronnych wnętrzach, dlatego nie tylko nie postawili ścianek działowych, ale też otworzyli pomieszczenie „w górę”, rezygnując ze stropów piętra. W efekcie salon wydaje się większy.
Szklana ściana z widokiem
Część dzienną z salonem, jadalnią i kuchnią optycznie powiększa także niemal całkowite przeszklenie jednej ze ścian – skierowanej na ogród. Efekt taki udało się uzyskać, zestawiając ze sobą okna Winergetic i drzwi tarasowe HST Premium. Inwestorzy postawili na ciemną barwę, która doskonale pasuje do elewacji wykonanej z drewna malowanego na czarno.
Dodatkowe doświetlenie, co kluczowe przy pogodzie panującej w Wielkiej Brytanii, stanowią także okna dachowe i wąskie świetliki w korytarzu łączącym nowoczesną stodołę z częścią sypialną w starym domu.
Przeszklona ściana nowej części domu doskonale wpasowuje się nie tylko w naturalny krajobraz okolicy. Idealnie pasuje też do naturalnych i tradycyjnych materiałów budowlanych zastosowanych w tym projekcie – drewna, ceramicznej dachówki na „starym” domu, blachy na „nowym” czy kamienia naturalnego.
Mnogość zastosowanych surowców, kolorów czy rozwiązań architektonicznych może budzić obawy o finalny wygląd nieruchomości. W tym przypadku zdecydowanie trzeba jednak powiedzieć, że architekci doskonale wiedzieli, co robią.
Zapisz się do newslettera
Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.
Skontaktuj się z nami
Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!
Napisz do nas
"*" indicates required fields