Home Baza wiedzy Styl loftowy – jak urządzić loftowe wnętrze

Styl loftowy – jak urządzić loftowe wnętrze


Redakcja OKNOPLAST

18.08.2022

4 minuty

Historia stylu loftowego we wnętrzach rozpoczęła się w prawie 70 lat temu. Mimo upływu czasu dziś – bardziej niż kiedykolwiek wcześniej – cieszy się on wielką popularnością. Wybierany jest do aranżacji nie tylko mieszkań czy postindustrialnych przestrzeni, ale też domów i nowoczesnych biur. Jakimi cechami odznacza się styl loftowy? Jak stworzyć współczesny loft? Podpowiadamy, jakie barwy, meble i materiały pasują do współczesnego loftu.

Styl loftowy, chociaż swoimi korzeniami sięga do połowy XX wieku, dziś jest nadal bardzo popularny. Aranżuje się zgodnie z jego wytycznymi nie tylko mieszkania, ale też domy i przestrzenie biurowe, a nawet hotele czy restauracje. Jak architekci tworzą styl loftowy we współczesnych budynkach? Sprawdź!

Styl loftowy – historia, która nadal trwa

Styl loftowy zapoczątkowany został w Stanach Zjednoczonych w latach 50. XX wieku. Powstał on nie jako przemyślany trend wnętrzarski, a raczej jako potrzeba chwili. Ze względu na recesję, upadanie kolejnych zakładów przemysłowych, ich hale fabryczne pustoszały. W górnych kondygnacjach – z wielkoformatowymi oknami z aluminium lub stali i szkła, otwartymi przestrzeniami ze słupami konstrukcyjnymi – mieszkać zaczęli co, których nie było stać na standardowy wynajem.

Styl loftowy w USA szczególnie pokochali artyści. Ich oryginalne, urządzone w postindustrialnych przestrzeniach np. Nowego Jorku lofty do dziś stanowią wzór dla kolejnych pokoleń projektantów wnętrz.

Styl loftowy – co go charakteryzuje

Styl loftowy jest jednym z najbardziej charakterystycznych stylów aranżacji wnętrz. Pierwsze lofty odznaczały się wykorzystaniem oryginalnie industrialnych przestrzeni, np. hal fabrycznych z końca XIX wieku. Współcześnie wnętrza loftowe są stylizowane, ale z zachowaniem nowoczesnego charakteru budynku. Jaki cechy najlepiej opisują styl loftowy?

Są to m.in. przestrzeń, jasność i brak ograniczeń ścianami działowymi. Współcześnie wraca się w nowym budownictwie do otwartego układu wnętrza, wykorzystując modne, lekkie, a więc ażurowe ścianki działowe np. ze szkła i stali. Styl loftowy chętnie wykorzystuje elementy stalowe, np. okna ze szprosami, schody, antresole czy słupy i inne elementy nośne. Pozwala to wpuścić do wnętrza dużo naturalnego światła i stworzyć niepowtarzalny klimat! Tworząc styl loftowy we wnętrzu, nie można zapomnieć też o wykorzystaniu innych materiałów. Jakich?

Drzwi balkonowe Aluhaus Miru Steel

Materiały wykończeniowe – styl loftowy

Twoim celem jest urządzenie mieszkania w bloku w stylu loft lub stworzenie loftowej aranżacji w domu jednorodzinnym? Oprócz wyboru konkretnych kolorów czy mebli, ważne jest zastosowanie typowych dla stylu loftowego materiałów wykończeniowych. Od ponad dekady są one niezwykle modne, a więc również łatwo dostępne i stosunkowo niedrogie. Co konkretnie sprawdzi się w nowoczesnym lofcie? Jakie materiały wybrać, jeśli interesuje Cię styl loftowy?

Na posadzkę najlepiej wybrać beton polerowany czy żywicę epoksydową lub imitujące betonowe wykończenie płytki gresowe bezfugowe. Dobrym wyborem będzie też drewno naturalne, ale koniecznie postarzane, z widocznymi niedoskonałościami. Ściany najlepiej wykończyć cegłą lub betonem architektonicznym. Styl loftowy uwielbia też stalowe elementy takie jak belki, schody itp.

Styl loftowy – kolory

Mieszkanie loftowe czy dom w stylu loft wymaga zastosowania konkretnej palety kolorów. Najbardziej charakterystyczne dla loftów barwy to biel oraz czerń. Tworzą one ciekawe, bo kontrastujące tło dla pozostałych kolorów stylu loftowego, a więc m.in. pomarańczowego. Wprowadzony do wnętrz pod postacią cegieł czy płytek ceglanych najczęściej przybiera niezwykle obecnie modny odcień terakoty. Typowa dla stylu loft jest także szarość – zwłaszcza betonowa.

Szary możesz wprowadzić do wnętrza w różnych odcieniach, w tym modnej szarości z dodatkiem ciepłego brązu. Zastosuj ten kolor na podłodze jako beton lub płytki, albo na ścianie pod postacią betonu architektonicznego czy po prostu farby. Jeśli lubisz styl loftowy i mocne kolory, możesz do aranżacji zdominowanej przez szarość, czerń i biel wprowadzić intensywne kolory takie jak niebieski, żółty czy zielony przez meble lub dodatki.

Meble do stylu loftowego

Styl loftowy wnętrza najlepiej podkreślić odpowiednio dobranymi meblami i dodatkami. Jakie modele mebli będą pasować do loftowego mieszkania lub domu? Najlepszym wyborem będą te, które powstały z drewna naturalnego, ale nadgryzionego zębem czasu oraz malowanej proszkowo na czarno, szaro lub biało stali. Idealnie wpasowują się do aranżacji loftowej meble wykonane ręcznie lub imitujące modele rzemieślnicze.

Klimat tak urządzonego wnętrza złagodzić można przez zastosowanie wygodnych mebli tapicerowanych np. przyjemnym w dotyku i delikatnym aksamitem. Styl loftowy szczególnie lubi też meble wypoczynkowe ze skóry lub jej wysokiej jakości imitacji.

Zobacz też:

Trendy we wnętrzach 2022 – lekkie ściany i przepierzenia

Styl loftowy – jakie dekoracje wybrać?

Wnętrze, nawet tak surowe jak mieszkanie w stylu loftowym – bez dekoracji wydaje się niedokończone. Całości w stylu loftowym dopełnij więc ciekawymi dodatkami, np. ręcznie robionymi elementami z terakoty, szkła, stali czy drewna z odzysku. Nie zapomnij o tekstyliach, np. kocach, poduszkach dekoracyjnych ułożonych w stalowych koszach. Czy okna w stylu loftowym ozdobić zasłonami? W loftach najczęściej wykorzystuje się okna bez firan i zasłon. Podoba Ci się styl loftowy? Lepszym wyborem będą rolety zewnętrzne, które dadzą Ci prywatność wieczorami i ochronią przed słońcem w ciągu dnia. Możesz też postawić na rolety wewnętrzne w kolorze ścian.

Szukasz inspiracji na wnętrza w stylu loftowym? Sprawdź nasz Instagram. Znajdziesz tam przykłady aranżacji w najmodniejszych stylach.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
    Zgody (checkboxy)
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden
    Hidden

    Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

    Idź do pełnej mapy salonów