Home Baza wiedzy Trendy To trzeba zobaczyć. Kalendarz najciekawszych wystaw i wydarzeń artystycznych w 2024 roku

artykuł poradnika "Trendy"

To trzeba zobaczyć. Kalendarz najciekawszych wystaw i wydarzeń artystycznych w 2024 roku


opublikowane 31 sty 2024

4 minuty

Styczeń już zagościł w kalendarzu, a to oznacza, że rok 2024 ruszył pełną parą. To idealny moment, aby pomyśleć i zaplanować imprezy kulturalne, które warto odwiedzić. Prezentujemy Państwu subiektywny przegląd najważniejszych i najciekawszych wydarzeń w świecie i na rynku sztuki na kolejnych 12 miesięcy.

60. Biennale Sztuki w Wenecji

Międzynarodowe Biennale Sztuki Współczesnej w Wenecji to wydarzenie cykliczne, które odbywa się co dwa lata i jest najważniejszym przeglądem sztuki współczesnej. W 2024 roku kuratorem generalnym wystawy jest Adriano Pedrosa. Hasło tegorocznego biennale to “Foreigners Everywhere / Obcokrajowcy są wszędzie”. W  polskim pawilonie będzie można zobaczyć projekt ukraińskiego kolektywu artystycznego Open Group pod kuratelą Marty Czyż. Artyści zaprezentują audiowizualną instalację wideo “Powtarzajcie za mną II”. Warto zaplanować wyjazd do Wenecji i skorzystać z licznych wydarzeń towarzyszących.

Czas trwania wystawy: 20 kwietna – 24 listopada 2024 r.

Biennale Sztuki, Wenecja

Latem oczy wszystkich miłośników sportu będą zwrócone w kierunku Paryża, to tam odbędą się XXXIII Letnie Igrzyska Olimpijskie. Światowa stolica sztuki nie zawodzi również pod względem zaplanowanych wystaw.

Paris 1874. Inventing impressionism | Musée d’Orsay | Paryż

W ramach obchodów 150 rocznicy pierwszej wystawy impresjonistów, która miała miejsce 15 kwietnia 1874 roku w Paryżu, Musée d’Orsay przygotowało wyjątkową ekspozycję. Ta pamiętna data, uznawana za moment narodzin impresjonizmu, była punktem zwrotnym w historii sztuki.  Monet, Renoir, Degas, Morisot, Pissarro, Sisley i Cézanne odważnie zerwali z tradycyjnymi kanonami i zorganizowali wystawę swoich prac poza oficjalnymi kanałami w wynajętym studio w Paryżu, dając początek awangardzie.

Czas trwania wystawy: 26 marzec – 26 lipiec 2024 r.

Olympism: Modern Invention, Ancient Legacy | Luwr | Paryż

Jednym z wydarzeń kulturalnych towarzyszących Igrzyskom Olimpijskim i Paraolimpijskim w Paryżu w 2024 r. będzie wystawa w Luwrze, która rzuci światło na genezę nowożytnych igrzysk olimpijskich. Wystawa ta jest częścią serii wydarzeń kulturalnych towarzyszących Igrzyskom i stanowi wyjątkową okazję do zrozumienia, jak historia, filologia, historia sztuki i archeologia przyczyniły się do odrodzenia i kształtowania największego wydarzenia sportowego na świecie.

Czas trwania wystawy: 24 kwietnia – 16 września 2024 r.

Luwr, Paryż

Alberto Giacometti – What Meets the Eye | Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze | Kopenhaga

Państwowe Muzeum Sztuki w Kopenhadze zaprezentuje wystawę prac Alberta Giacomettiego, jednego z najbardziej wpływowych artystów XX wieku. Giacometti jest znany przede wszystkim ze swoich charakterystycznych, wydłużonych rzeźb postaci ludzkich, ale zakres jego twórczości artystycznej był znacznie szerszy i obejmował różne formy sztuki: rzeźbę, malarstwo, grafikę i rysunek. Punktem wyjścia dla liczącej około 90 prac wystawy są lata 20. i 30. XX wieku. To okres, który odcisnął decydujące piętno na sztuce Giacomettiego.

Czas trwania wystawy: 10 lutego – 20 maja 2024 r.

Państwowe Muzeum Sztuki, Kopenhaga

Caspar David Friedrich Infinite Landscapes | Stara Galeria Narodowa w Berlinie | Berlin

Z okazji 250 urodzin Caspara Davida Friedricha Stara Galeria Narodowa w Berlinie, we współpracy z Kupferstichkabinett (Muzeum Grafiki i Rysunku) zaprezentują wystawę poświęconą twórczości najwybitniejszego malarza niemieckiego romantyzmu. Zaprezentowanych zostanie około 60 obrazów i 50 rysunków z Niemiec i zagranicy, w tym wiele znanych na całym świecie, kultowych dzieł sztuki. Friedrich był mistrzem w wyrażaniu duchowej i emocjonalnej głębi przez naturalne krajobrazy, często przedstawiając ludzkie postacie wobec ogromu i majestatu natury. Jego prace stały się ikonami romantyzmu, ukazując ludzką tęsknotę i poszukiwanie sensu w otaczającym świecie. Berlińska wystawa będzie częścią serii odrębnych tematycznie wystaw odbywających się w Hamburgu, Dreźnie oraz rodzinnym mieście artysty Greifswaldzie.

Czas trwania wystawy: 19 kwietnia – 4 sierpnia 2024 r.

Roy Lichtenstein | Albertina | Wiedeń

W 2023 minęła setna rocznica urodzin Roya Lichtensteina, jednego z pionierów wczesnego nurtu pop-artu. Z tej okazji Muzeum Albertina przygotowuje wielką retrospektywą wystawę, gdzie zobaczyć będzie można ponad 90 obrazów, rzeźb i grafik. Artysta, znany przede wszystkim za sprawą swoich prac inspirowanych komiksami, odegrał kluczową rolę w popularyzowaniu i redefiniowaniu sztuki popularnej w XX wieku. Wystawa w wiedeńskim muzeum z udziałem prac pożyczonych z czołowych instytucji światowych, jak Whitney Museum, MoMA, Museum Ludwig i Museo Thyssen-Bornemisza, to niezwykła okazja do zobaczenia szerokiego zakresu prac Lichtensteina w szczególności kultowych dzieł z lat 60.

Czas trwania wystawy: 8 marca – 14 lipca 2024 r.

Frans Hals | Rijksmuseum | Amsterdam

Po głośnych wystawach indywidualnych Vermeera i Rembrandta, w roku 2024 Rijksmuseum zaprezentuje twórczość wybitnego  portrecisty Fransa Halsa.  Holenderski mistrz z niezwykłą śmiałością potrafił uchwycić energię swoich modeli, począwszy od  regentów, poprzez radosnych muzyków, aż po dzieci. Na wystawie zostanie zaprezentowanych około 50 najwspanialszych obrazów artysty, z których wiele zostało wypożyczonych z najlepszych międzynarodowych kolekcji.

Czas trwania wystawy: 16 lutego – 9 czerwca 2024 r.

Rijksmuseum, Amsterdam

Targi sztuki

Aby być na bieżąco z najnowszymi trendami i talentami w sztuce współczesnej, warto odwiedzać międzynarodowe targi sztuki. Najważniejsze i najbardziej prestiżowe targi to Art Basel. Wydarzenie odbywa się w Bazylei, Miami i Hongkongu. Galerie sztuki z całego świata prezentują swoje oferty, a każda z lokalizacji to unikalne spojrzenie na sztukę nowoczesną i współczesną. Warte uwagi każdego miłośnika sztuki są także targi Frieze Art Fair organizowane w Londynie, Los Angeles, Nowym Jorku i Seulu. Oprócz różnorodnych i najbardziej ciekawych dzieł sztuki współczesnej, targom Frieze towarzyszy ciekawy program pełen rozmów, dyskusji i projektów artystycznych.

Oknoplast for Art druga edycja konkursu

Oczywiście jako organizatorzy drugiej edycji międzynarodowego konkursu dla artystów sztuk wizualnych Oknoplast for Art zachęcamy, aby wpisać do sztukowego kalendarza wystawę nagrodzonych prac konkursowych, która odbędzie się w czerwcu 2024 roku w Muzeum Sztuki Współczesnej MOCAK w Krakowie. Konkurs trwa do 4 marca. Wyzwaniem, które rzuciliśmy artystkom i artystom, jest wykonanie pracy w dowolnej technice na płótnie, jakim jest okno. Jesteśmy pewni, że możemy liczyć na kreatywność twórców, w efekcie zaprezentujemy wyjątkową wystawę, w trakcie której okno stanie się dziełem sztuki.

O autorce

Małgorzata Latos – Absolwentka Historii Sztuki na Uniwersytecie Jagiellońskim oraz magistra Zarządzania Kulturą Współczesną na Uniwersytecie Jagiellońskim. Manager w galerii sztuki współczesnej, niezależna kuratora. Prowadzi profil 2.sztuki w serwisie Instagram gdzie promuje polską sztukę i artystów współczesnych.

Wernisaż pierwszej edycji konkursu OKNOPLAST for Art.

Konkurs OKNOPLAST for Art wystartował już po raz drugi. Zadaniem twórców jest stworzenie pracy artystycznej na bazie okna. Zgłoszenia przyjmowane są do 4 marca marca 2024 r. za pośrednictwem strony www.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Zapisz się do newslettera

Zapisz się do newslettera i otrzymuj informacje o nowościach, promocjach i wydarzeniach OKNOPLAST.

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów