Home Baza wiedzy Trendy Trzy razy o domu – rozmowy z architektkami

artykuł 5 z 7 poradnika "Trendy"

Trzy razy o domu – rozmowy z architektkami


Trzy razy o domu -wywiad

opublikowane 15 paź 2020

8 minut

Katarzyna Kraszewska tworzy wnętrza w stylu ponadczasowej elegancji, w których można poczuć się komfortowo. Wspólnym mianownikiem wszystkich projektów Borysławy Siwki-Janasz jest umiarkowany minimalizm. Domy wizji Katarzyny Pażuchy odznaczają się nowoczesnym wyglądem, ale daleko im do surowości. Te trzy architektki mają różne wizje, ale łączy je potrzeba tworzenia przestrzeni nie tylko stylowych, ale także wygodnych. Nam opowiadają o specyfice swojej pracy, o tym, jak stworzyć wymarzone wnętrze i jak wybór okien wpływa na wygląd budynku oraz pomieszczeń.

Budowa i urządzanie domu to wyzwanie, przed którym jedni stają z entuzjazmem i głową pełną pomysłów, a inni z trwogą. Nieocenioną pomocą zwłaszcza dla osób z drugiej grupy okazują się wówczas architekci oraz projektanci wnętrz. Na czym polega ich praca? Czy tworząc wizję domu lub aranżacje wnętrz, kierują się aktualnymi trendami? Jak duży wpływ na charakter miejsca ma wybór odpowiednich materiałów wykończeniowych czy typu stolarki? Na te pytania odpowiadają trzy cenione architektki – Katarzyna Kraszewska z Architektury Wnętrz projektująca wnętrza luksusowych apartamentów, domów, rezydencji, biur i hoteli dla wymagających klientów, Borysława Siwka-Janasz ze Studio BOVA – miłośniczka prostej formy, kreująca skrojone na miarę przestrzenie mieszkań i domów, a także Katarzyna Pażucha z Pako Koncept tworząca wizje głównie luksusowych willi jednorodzinnych oraz tzw. nowoczesnych stodół.

Projekt Katarzyna Kraszewska
Projekt Pako Studio
Projekt Borysława Siwka-Janasz

O współpracy z projektantem

Podczas aranżowania wnętrz własnego domu czy mieszkania najczęściej samodzielnie podejmujemy wszystkie decyzje dekoratorskie, a więc m.in. wyboru materiałów wykończeniowych i mebli, stolarki drzwiowej, kolorystyki ścian i podłóg, rozmieszczenia oświetlenia czy sposobu ozdobienia okien. Nie zawsze nasze wybory są trafne i końcowy efekt może czasem rozczarować pod względem wizualnym czy funkcjonalnym.

Chcąc uniknąć błędów, można zlecić projektantowi stworzenie przestrzeni idealnej dla nas. Aby taka współpraca była udana, potrzebne jest jednak zrozumienie potrzeb mieszkańców ze strony architekta oraz – o czym mówią nasze rozmówczynie – zaufanie klientów do umiejętności specjalistów.

– Moi klienci są zdecydowani na to, co robię i w pełni mi ufają – oddają mi klucze do swoich „czterech ścian”, a ja po ustaleniu ich oczekiwań przekazuję im gotowe i piękne wnętrze. Oczywiście zdarzają się osoby, które chcą mieć istotny wpływ na moją pracę. Tłumaczę wówczas, że przyszli do mnie, aby uzyskać efekt znany im z moim poprzednich realizacji, a który właśnie ja jestem im w stanie zapewnić. W ostateczności to ja firmuję wnętrze swoim nazwiskiem – mówi Katarzyna Kraszewska.

Projekt Katarzyna Kraszewska


Podobne zdanie ma Borysława Siwka-Janasz: – Najczęściej zgłaszają się do mnie świadomi klienci, którzy odnajdują się w estetyce wnętrz z mojego portfolio. To sprawia, że współpraca najczęściej oparta jest na wzajemnym zaufaniu. Każdy projekt to dla mnie nowy rozdział i nowe doznania estetyczne oraz emocjonalne.

Projekt Borysława Siwka-Janasz


Zdaniem Katarzyny Pażuchy niezwykle ważne na początku współpracy z architektem, niezależnie czy mowa o wnętrzach czy wizji całego budynku, jest wskazanie własnych oczekiwań.

– Każda osoba jest inna, dlatego stawiam na indywidualne podejście do projektu. Zaczynam od rozmowy i poznania wymogów oraz marzeń klienta, a następnie staram się to uwzględnić w mojej pracy – wyjaśnia.

Projekt Katarzyna Pażucha

Na początku współpracy z projektantem istotne jest również realne określenie własnych możliwość finansowych. Dlaczego? – Bardzo często klienci mówią, że koszty nie grają roli, że mam pełną dowolność w projektowaniu, a martwić będą się później. Takie podejście może rodzić problemy – czasem po prostu nie można wprowadzić zamienników materiałów, chcąc zachować ideę początkowego projektu – dopowiada Katarzyna Pażucha. Potwierdza to Borysława Siwka-Janasz: – Tworzenie kosztorysu projektu jest najtrudniejszym etapem współpracy na linii projektant-klient. Wtedy zapadają decyzje, od których zależy, czy projekt zostanie zrealizowany zgodnie z wizją przy zastosowaniu materiałów najwyżej jakości.


O ponadczasowych wnętrzach

Zdarzają się wnętrza i budynki, które zapadają w pamięć i wywierają na osobach je odwiedzających olbrzymie wrażenie. Zdaniem naszych rozmówczyń kluczem do uzyskania takiego efektu we własnych wnętrzach jest wysoka jakość materiałów wykończeniowych oraz wykonawstwa.

– Zwracam uwagę, aby elementy wchodzące w skład tworzonego przeze mnie wnętrza były oryginałami, a nie tańszymi kopiami uznanych projektów. Stosuję wyłącznie tkaniny najwyższej jakości, wyszukane meble i materiały, których nie da się podrobić. To dzięki nim przestrzeń jest niesamowita i sprawia, że dobrze czujemy się w danym miejscu – opowiada Katarzyna Kraszewska.

Biuro OKNOPLAST projektu Katarzyny Kraszewskiej
Biuro OKNOPLAST projektu Katarzyny Kraszewskiej
Biuro OKNOPLAST projektu Katarzyny Kraszewskiej

Na jakość w swoich projektach stawia także Borysława Siwka-Janasz: Wysoka jakość materiałów, które proponuję klientom, to jedna z najważniejszych cech moich projektów. Najczęściej sięgam po kamień naturalny, spieki kwarcowe, naturalne okleiny drewniane, wysokogatunkowe tkaniny tapicerskie, wykładziny i tapety, a także detale wykonane z aluminium czy mosiądzu. Kamień naturalny, tkaniny wełniane, jedwabne czy lniane, elementy z mosiądzu czy designerskie meble i oświetlenie to rozwiązania trwałe, eleganckie i ponadczasowe, ale jednocześnie kosztowne.

Czy przy tworzeniu stylowego i komfortowego wnętrza konieczny jest olbrzymi budżet? – Oczywiście nie trzeba wydawać fortuny na wykończenie wnętrza, jednak proszę pamiętać, że za niską ceną najczęściej idzie niska jakość. Pomieszczenia powinny być aranżowane w taki sposób, aby nie trzeba było ich poprawiać przez kilka lat. Osobiście w projektach zawsze stawiam na najwyższej jakości produkty i materiały – klienci rozumieją ten wybór i najczęściej się na niego zgadzają – wyjaśnia Katarzyna Kraszewska.

Projekt Katarzyna Kraszewska

Czy znajdziemy w jej projektach interpretacje najnowszych trendów wnętrzarskich? – Do projektów wplatam elementy, które są charakterystyczne w danym sezonie, ale tworzą one dopełnienie całości i ich zmiana po pewnym czasie nie będzie burzyć koncepcji i równowagi wnętrza – dodaje.

Z opinią, że dobrze zaprojektowane wnętrza powinny przetrwać próbę czasu i nie poddawać się chwilowym trendom, mówi również Borysława Siwka-Janasz. – Uniwersalne, odporne na chwilowe mody wnętrza tworzę m.in. stosując jako bazę projektu neutralne barwy, np. beże, biele, szarości czy brązy. To właśnie te kolory są w stanie przetrwać próbę czasu, a nie jeden czy dwa sezony. Modne, kontrastujące z nimi barwy, stosuję najczęściej w tzw. detalu, a więc uchwycie szafki łazienkowej, tapicerce fotela, dywanie czy obrazach na ścianie.

Projekt Borysława Siwka-Janasz

O doborze okien

Urządzanie wnętrz jest ostatnim i najprzyjemniejszym etapem tworzenia własnego domu. Zanim można do niego przystąpić, trzeba jednak skupić się na wyborze stałych elementów konstrukcji budynku, a więc np. stolarki okiennej. W przypadku okien zazwyczaj zwracamy uwagę wyłącznie na wielkość i kolor zasugerowane przez architekta w projekcie. Nie przykładamy natomiast wagi do sugerowanego przez projektanta stylu czy wyglądu profili okiennych. To błędne podejście, ponieważ stylistyka okien wpływa nie tylko na charakter budynku, ale też aranżację pomieszczeń.

Projekt Katarzyna Pażucha

– Wybierając okna przede wszystkim zastanawiam się, które z dostępnych profili okiennych – wąskie czy szerokie, o prostych liniach czy zaokrąglone – będą najbardziej odpowiadać stylowi domu. Osobiście jestem zwolenniczką profili nowoczesnych, o ultrawąskich ramach, które swoją lekkością nadają budynkowi z zewnątrz, i wnętrzu, nowego wyrazu i subtelności, a także wpuszczają do środka więcej światła – wyjaśnia Katarzyna Pażucha.

O tym, że właściwie dobrane okna, zwłaszcza modne w nowoczesnym budownictwie wielkoformatowe, wpływają na postrzeganie aranżacji wnętrz, ale również świata zewnętrznego ze środka, mówi Katarzyna Kraszewska. – Duże przestrzenie okienne nie tylko doświetlają wnętrze i je dodatkowo eksponują. Przy odpowiednim doborze stylu profili, ich kolorystyki i dodatkowego oświetlenia pomieszczenia mogą one być piękna oprawą do ukazania widoku za oknem. W jednej z naszych realizacji okno stanowiło właśnie kurtynę dla przedstawienia, jakie rozgrywało się na zewnątrz – wyjaśnia.

Projekt Katarzyna Kraszewska

Jakie kolory okien – zdaniem naszych rozmówczyń – pasują do większości stylów architektonicznych i wnętrzarskich, a które mogą przysporzyć aranżacyjnych kłopotów?

Zdaniem Borysławy Siwki-Janasz pierwszeństwo przed całą paletą barw uzyskują modny od lat antracyt, a także klasyczna biel i metaliczna szarość. Dlaczego? – Ciemna okleina okienna, np. antracytowa, a także biała i w kolorze naturalnego aluminium, jest wyborem uniwersalnym, ponieważ sprawdzi się we wnętrzach o ciemniej i jasnej tonacji. W moim odczuciu najtrudniejsze przy urządzaniu wnętrz są okna w okleinach drewnopodobnych, które z góry narzucają swój charakter całej aranżacji i nie zawsze pasują do klimatu naszej – mojej i klientów – wizji – wyjaśnia. Na ciemną szarość w swoich projektach stawia również Katarzyna Pażucha: – Antracyt zawsze się obroni i nigdy się nie znudzi, ponieważ to kolor pasujący do wszystkiego. Każdy budynek ma jednak innych charakter, do którego trzeba wkomponować odpowiednie okna, dobrze połączyć ze sobą kolory, stworzyć ciekawą całość.

Projekt Borysława Siwka-Janasz


Projekt Borysława Siwka-Janasz

O dekoracji okien

Jak udekorować okna w stylowym wnętrzu? Które rozwiązania sprawią, że nasz dom czy mieszkanie będą wyglądać jak z magazynu wnętrzarskiego? Patrząc na realizacje naszych rozmówczyń, nie sposób nie odnieść wrażenia, że oprócz sprawdzonych i znanych rozwiązań, np. długich zasłon, chętnie stosują nieco mniej oczywiste w naszym kraju przesłony okienne, np. shuttersy, żaluzje o grubych lamelach zamontowane na szerokość całej wnęki okiennej czy rolety rzymskie z naturalnych, wysokiej jakości tkanin.

– W moich projektach okna wykończone są najczęściej tkaninami – sięgającymi od sufitu po podłogę zasłonami, które dodają lekkości wnętrzu i poprawiają jego walory akustyczne. Niejednokrotnie zestawiam zasłony z drewnianymi żaluzjami. Takie rozwiązanie dodaje pewnego rodzaju dynamiki ze względu na swój horyzontalny układ – opowiada Borysława Siwka-Janasz.

Katarzyna Kraszewska w zrealizowanych do tej pory luksusowych wnętrzach chętnie stosowała nie tylko wysokiej jakości przesłony, ale także eksponowała widok za oknem, rolę strażnika intymności domowników powierzając żaluzjom czy roletom zewnętrznym. W jaki sposób podejmuje decyzje, które z rozwiązań najlepiej sprawdzi się w konkretnej realizacji? – Stylistyka dekoracji okiennych i wybór pomiędzy brakiem przesłon a zasłonami, roletami, żaluzjami czy shuttersami w moim przypadku zawsze zależy od projektu – dobieram je zupełnie indywidualnie, biorąc pod uwagę ogólną koncepcję aranżacji, potrzeby mieszkańców, a nawet widok za oknem. Chętnie sięgam po tkaniny, ponieważ ocieplają i wygłuszają wnętrze, a także dodają mu przytulności – kończy nasza rozmówczyni.

Projekt Katarzyna Kraszewska
Projekt Katarzyna KraszewskaO NASZYCH ROZMÓWCZYNIACH

KATARZYNA KRASZEWSKA

Katarzyna Kraszewska należy do grona czołowych polskich architektów wnętrz. Jej projekty były wielokrotnie nagradzane i publikowane w prasie w Polsce i za granicą, a w portfolio znajdują się wnętrza w najbardziej prestiżowych lokalizacjach. Pracownia powstała w 2004 roku z pasji do projektowania pięknych przestrzeni. Lata zbierania doświadczeń pozwoliły utworzyć grupę wyspecjalizowanych projektantów, wykonawców oraz dostawców, których wsparcie i wieloletnia współpraca umożliwia tworzenie i realizację projektów niepowtarzalnych i ponadczasowych.
www.kraszewska.com

BORYSŁAWA SIWKA-JANASZ

Architekt wnętrz. Kreowaniem przestrzeni zajmuję się od 2006 r. Wykształcenie zdobywała na Krakowskiej ASP a doświadczenie przez pracę z najlepszymi specjalistami w branży. Jest zwolenniczką prostej formy. Każdy projekt to dla niej nowe opowiadanie, nowy rozdział ukazujący potrzeby inwestora, nowe doznania estetyczne i emocjonalne.
facebook.com/studiobova

KATARZYNA PAŻUCHA

Jesteśmy architektami z powołania. Uważamy, że podstawą osiągnięcia najlepszych rezultatów w projektowaniu przestrzeni jest ścisła współpraca i całkowite zrozumienie potrzeb Klienta. Staramy się, aby każdy nasz projekt stanowił wynik nieszablonowego myślenia o projektowaniu. Wykonujemy projekty budynków wielorodzinnych, usługowych, biurowych, przemysłowych oraz domów jednorodzinnych. Przeprowadzamy analizy urbanistyczne, kształtujemy przestrzenie publiczne oraz projektujemy wnętrza.
https://pakokoncept.pl/

Skontaktuj się z nami

Skonsultuj swój projekt lub zadaj pytanie dotyczące produktu. Jesteśmy do Twojej dyspozycji!


Napisz do nas:

"*" indicates required fields

Drop files here or
Accepted file types: docx, pdf, png, jpg, zip, Max. file size: 32 MB, Max. files: 3.
  Zgody (checkboxy)
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden
  Hidden

  Znajdź najbliższy salon OKNOPLAST

  Idź do pełnej mapy salonów